OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61326 από ΣΕΡΑΦΕΙΜ
Απαντήθηκε από ΣΕΡΑΦΕΙΜ στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
συγνώμη κιόλας αλλά έχω την εντύπωση ότι στον δικό μου λέβητα όταν τον καθαρίζω τα αυτάκια τις σχάρας όταν την τοποθετώ στον καυστήρα δεν φαίνονται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61338 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

ΣΕΡΑΦΕΙΜ έγραψε: φίλε PRI βλέποντας προσεκτικά τις
φόντο εκτός και αν κάνω λάθος η σχάρα του καυστήρα πρέπει να είναι λάθος τοποθετημένη

ΣΕΡΑΦΕΙΜ έγραψε: συγνώμη κιόλας αλλά έχω την εντύπωση ότι στον δικό μου λέβητα όταν τον καθαρίζω τα αυτάκια τις σχάρας όταν την τοποθετώ στον καυστήρα δεν φαίνονται


Όχι φίλε η σχάρα είναι μια χαρά. Κοίτα το manual:



Και κοίτα και την δική μου τοποθέτηση:



Τα αυτάκια πρέπει να "γατζώνουν" στο έξω "χείλος" του καυστήρα. Όταν καθαρίσεις το δικό σου καυστήρα δες το. Αν όμως βλέπεις κάτι άλλο, βγάλτο μια φωτογραφία και βάλτην εδώ να δούμε τι εννοείς.

There is nothing more uncommon than common sense.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61657 από perigatos
Απαντήθηκε από perigatos στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Κανονικά είναι τοποθετημένη η σχάρα
Βλ. 2 αρχεία


Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62195 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Pri έγραψε: Οι ρυθμίσεις θα παραμείνουν οι ίδιες. Θα ενημερώσω και πάλι.


Ενημέρωση.

Με τις ίδιες ρυθμίσεις ακριβώς και με mix πέλλετ biotherm 2/3 και ahira 1/3, έχω μετά από 48 ώρες μπούκωμα (όχι τελείως, αλλά έπρεπε να καθαρίσω).

Άρα μπορώ να πω σχεδόν σίγουρα ότι έφταιγε το πέλλετ μου. Σίγουρα 100% θα το πω όταν δοκιμάσω με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις που δεν είχα πρόβλημα με το noname (πέλλετ Κωσταρέ) μόνο με biotherm και μόνο με ahira.

Το καλό είναι ότι δεν έχει κάτι ο καυστήρας μου. Απλά θέλει το πέλλετ του. Δεν καίει ότι να 'ναι. Θέλει το δικό του. Επίσης με τις νέες ρυθμίσεις δεν μπουκώνει κάθε 12ωρο αλλά πιάνει 48ωρο μέχρι να μπουκώσει και πάλι όχι εντελώς. Το καθάρισμα που χρειάζεται είναι από πάνω με το "ραβδί" καθαρισμού, απλά τραβάω τη μαζεμένη στάχτη και την πετάω κάτω στο τασάκι. 20 δευτερόλεπτα δουλειά δηλαδή, αλλά που αν δεν γίνει ανα 48 ώρες μπορεί να μπουκώσει τελείως και να έχεις άλλα μετά. (no fire και καμένες αντιστάσεις-άσε την μειωμένη φλόγα-άρα και απόδοση)

Κι ακόμα δεν δουλεύει σωστά το Auto Combastion. Κι αυτό είναι θέμα λογισμικού. Αν του βάλω τις πραγματικές τιμές που παίρνω από το ζύγισμα του τεστ των 360 δευτερολέπτων, μπουκώνει στο πρώτο 6ωρο... Δουλεύει κατα προσέγγιση. Αυτό είναι κάτι που αν δούλευα στην OPOP θα κοίταγα να το διορθώσω, γιατί κατα τ' άλλα έχει αξιοπρεπείς λέβητες-καυστήρες. Κάτι ακόμα που παρατήρησα είναι πως θα έπρεπε να συνδυάζονται αυτόματα (φυσικά και χειροκίνητα) μέσω του λογισμικού κάπως οι τιμές από το Ayger Capacity με τις τιμές από το Blower. (εκτός κι αν αυτό γίνεται όταν βάλεις τον προαιρετικό αισθητήρα Λ)

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63595 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Πως παρει Pri ? ειχαμε εξελιξεις ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63596 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

fotisbasm έγραψε: Πως παρει Pri ? ειχαμε εξελιξεις ;


99% είναι το πέλλετ. Ακόμα δεν ασχολήθηκα παραπάνω λόγω εορτών.
Απλά καθαρίζω μια φορά την ημέρα την σχάρα με το εργαλείο που έχουμε για να καθαρίζουμε τα τοιχώματα και δεν ασχολούμαι παραπάνω.

Όταν το ξανασχοληθώ πιο "ζεστά", θα ενημερώσω.

Υ.Γ.
Λίγο έχει αυξηθεί η κατανάλωση, αλλά έχουμε κι αρκετό κρύο ιδίως προς το ξημέρωμα που πέφτει αρκετά μείον. Ίσως έχω πάει στα 4-4,5 σακιά το 24ωρο. Σίγουρα δεν μπορώ να πω όμως, δεν τα έχω υπολογίσει με ησυχία.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.789 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ