OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60258 από perigatos
Απαντήθηκε από perigatos στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Φιλε Pri, σίγουρα εχεις σοβαρό πρόβλημα με το σύστημα καθαρισμού του καυστήρα, ο αέρας κανονικά πρέπει να διαπερνάει απο κάτω το αναμμένο πέλλετ και προς το τέλος του καθαρισμού πρέπει να φυσάει απο κάτω διόχνωντας τη στάχτη - πρέπει να φαίνονται η τρύπες της σχάρας. Ο θάλαμος κάτω απ'τη σχάρα πρέπει να είναι καθαρός. Μήπως ο ανεμιστήρας δεν είναι συνδεδεμένος σωστά, φαίνεται απ'τις φωτογραφίες σου οτι αέρας έρχετε κυρίως από το ανοιγμα του έλικα τροφοδοσίας της σχάρας και πολύ γρήγορα σχηματίζεται βουνό στάχτης στην σχάρα. Εγω τον δικό μου καυστήρα καθαρίζω ανά 7-14 ημέρες, θα κανω προσπάθεια να στείλω φωτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60274 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

perigatos έγραψε: Φιλε Pri, σίγουρα εχεις σοβαρό πρόβλημα με το σύστημα καθαρισμού του καυστήρα, ο αέρας κανονικά πρέπει να διαπερνάει απο κάτω το αναμμένο πέλλετ και προς το τέλος του καθαρισμού πρέπει να φυσάει απο κάτω διόχνωντας τη στάχτη - πρέπει να φαίνονται η τρύπες της σχάρας. Ο θάλαμος κάτω απ'τη σχάρα πρέπει να είναι καθαρός. Μήπως ο ανεμιστήρας δεν είναι συνδεδεμένος σωστά, φαίνεται απ'τις φωτογραφίες σου οτι αέρας έρχετε κυρίως από το ανοιγμα του έλικα τροφοδοσίας της σχάρας και πολύ γρήγορα σχηματίζεται βουνό στάχτης στην σχάρα. Εγω τον δικό μου καυστήρα καθαρίζω ανά 7-14 ημέρες, θα κανω προσπάθεια να στείλω φωτό.


Πως θα μπορούσα να καταλάβω αν δεν έχει συνδεθεί σωστά ο ανεμιστήρας; Ίσως καμιά φωτογραφία να βοηθούσε.

Πριν από καμιά ώρα ήρθε ο αντιπρόσωπος-εγκαταστάτης και μου έφερε δικό του πέλλετ που σ' αυτόν δεν παρουσιάζει προβλήματα. Του έδωσα και Biotherm να δοκιμάσει στον δικό του λέβητα για να δούμε τι ευθύνεται.

Επίσης πείραξε και το AUGER CAPACITY όπου από 1500 το έβαλε στα 1700.

Αύριο δεν νομίζω να προλάβω να ενημερώσω, οπότε μάλλον από μεθαύριο η συνέχεια.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61011 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Pri έγραψε: Αύριο δεν νομίζω να προλάβω να ενημερώσω, οπότε μάλλον από μεθαύριο η συνέχεια.


...η συνέχεια λοιπόν.

Άλλαξα πέλλετ με ένα ντόπιας παραγωγής, θα το έλεγα no name, αλλά αξίζει να πω ότι είναι από ένα ντόπιο παραγωγό πέλλετ τον κ.Κωσταρέ. Σε σακιά 15κιλα, χωρίς ετικέτα. Μου το πρότεινε ο εγκαταστάτης μου να το δοκιμάσω μια και στον δικό του λέβητα (blackstar 40-50) δεν του δημιουργεί προβλήματα. Τιμή ακόμα για το πέλλετ αυτό δεν γνωρίζω.

Με Auger Capacity στα 1700 και Blower Low:20% Middle:31% High:50% και με καινούργιο καύσιμο όλα δείχνουν να πηγαίνουν ρολόι. Η κατανάλωση έχει πάει στα 3,5 σακιά περίπου την ημέρα (μέσο όρο λέω). Μετά από 6 σακιά (και 2 μέρες καύσης) η στάχτη στο τασάκι του καυστήρα είναι σχεδόν μηδαμινή και στα σώματα του καλοριφέρ η απόδοση είναι μια χαρά.

Μένει τώρα όταν τελειώσει το πέλλετ που δοκίμασα, να καθαρίσω το λέβητα και να ποστάρω εδώ τις φωτογραφίες. Μετά με τις ίδιες ρυθμίσεις να δοκιμάσω το Biotherm και το Ahira και να δούμε αν υπάρχει διαφορά.

Και θα ενημερώσω και πάλι.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61013 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Ωραιος ! , περιμενουμε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61040 από pan
Απαντήθηκε από pan στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
καλησπερα , για πεστε τωρα τη λεβητα πελλετ να παρω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61046 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

pan έγραψε: καλησπερα , για πεστε τωρα τη λεβητα πελλετ να παρω?


καλως ορισες pan
φανταζομαι δεν περιμενεις τετοια απαντηση :)
μπορεις παντως εδω μεσα να βρεις αναφορες σε αρκετους απ αυτους


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ