Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91587 από Χάρης Κρήτη
Απαντήθηκε από Χάρης Κρήτη στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Το πυρηνοξυλο είναι Ιεράπετρας.....sorry
Κατανάλωση έχω. 1 & 1/2 σακί τις. 24 ώρες με θερμοστάτη ψηφιακό μόνιμα στους 20,7
Εξωτερική θερμοκρασία έως +3 το βραδι και. Περίπου + 13 στη διάρκεια της μέρας
Το σπίτι είναι 5ετίας ,120 m2 με ηλιακό 200 λίτρα και τη συνηθισμένη μόνωση , με αλουμίνια απλά ,

Το σακί κοστίζει 3,5 € δηλαδή. Περίπου 5,5 € το 24 ωρο

Αλλά μου πετρόνει ειδικά στο σημείο που είναι η αντίσταση με αποτέλεσμα να θέλει κάθε μέρα καθάρισμα εκεί
σύν του ότι η θερμοκρασία του νερού φτάνει μέχρι 62 βαθμούς όχι παραπάνω (εκεί νομίζω ότι παίζει ρόλο η ποιότητα του καυσίμου...

Σημειωτέον ότι πέρυσι με πετρέλαιο είχα κάψει 2 τόνους με θερμοστάτη στην ίδια θερμοκρασία αλλά με πιο βαρύ χειμώνα βέβαια ....

Μη κανεις μη σου κανουνε
μη πεις να μη σου πουνε,
αν οσα κανεις τα ξεχνας
καποιοι ΔΕ ΤΑ ΞΕΧΝΟΥΝΕ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91595 από parth
Απαντήθηκε από parth στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Εκαιγες πρώτα πελλετ για να μπορείς να συγκρίνεις? Υποθέτω ότι θα θέλει πολύ παραπάνω καθάρισμα με πυρηνόξυλο, ισως αυτή είναι η αιτία που δεν σου ανεβάζει παραπάνω θερμοκρασίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91603 από Χάρης Κρήτη
Απαντήθηκε από Χάρης Κρήτη στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Δεν έχω δοκιμάσει pellet ,μόνο πυρηνόξυλο

Μη κανεις μη σου κανουνε
μη πεις να μη σου πουνε,
αν οσα κανεις τα ξεχνας
καποιοι ΔΕ ΤΑ ΞΕΧΝΟΥΝΕ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92108 από Χάρης Κρήτη
Απαντήθηκε από Χάρης Κρήτη στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Καλήσπερα παιδιά....
To πυρήμαχο υλικό που είναι στη πόρτα , έχει κόψει ή εχει ραγίσει σε κανένα???

...και σε πόση ώρα (με πέλλετ) ανεβαίνει στη θερμοκρασία που εχετε ορίσει???

εμένα ανάβει σε 6-7 λεπτά
σε άλλα 7 λεπτά μπαίνει σε σταθεροποίηση και μένει 40 δεύτ. περίπου
και μετά κανονική λειτουργία στην οποία ανεβαίνει η θερμοκρασία 62 βαθμούς μετά απο 40-45 λεπτά.....

τα καυσαέρια μου είναι στην διάρκεια κανονικής λειτουργίας την περισσότερη ώρα 180- 190 βαθμούς και οταν κάνει για δευτερόλεπτα το ''δυνατό'' φύσημα φτάνει και 215 βαθμούς το μέγιστο...(έχω ψηλώσει το όριο από το ''έφικτο'' )

* (Έκανε κανένας τη ζωή του ευκολότερη με τις τρύπες στο κάλυμμα?? Αν θέλετε φώτο πείτε μου)

Μη κανεις μη σου κανουνε
μη πεις να μη σου πουνε,
αν οσα κανεις τα ξεχνας
καποιοι ΔΕ ΤΑ ΞΕΧΝΟΥΝΕ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92321 από Elixir
Απαντήθηκε από Elixir στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

Χάρης Κρήτη έγραψε: Καλήσπερα παιδιά....
To πυρήμαχο υλικό που είναι στη πόρτα , έχει κόψει ή εχει ραγίσει σε κανένα???

...και σε πόση ώρα (με πέλλετ) ανεβαίνει στη θερμοκρασία που εχετε ορίσει???

εμένα ανάβει σε 6-7 λεπτά
σε άλλα 7 λεπτά μπαίνει σε σταθεροποίηση και μένει 40 δεύτ. περίπου
και μετά κανονική λειτουργία στην οποία ανεβαίνει η θερμοκρασία 62 βαθμούς μετά απο 40-45 λεπτά.....

τα καυσαέρια μου είναι στην διάρκεια κανονικής λειτουργίας την περισσότερη ώρα 180- 190 βαθμούς και οταν κάνει για δευτερόλεπτα το ''δυνατό'' φύσημα φτάνει και 215 βαθμούς το μέγιστο...(έχω ψηλώσει το όριο από το ''έφικτο'' )

* (Έκανε κανένας τη ζωή του ευκολότερη με τις τρύπες στο κάλυμμα?? Αν θέλετε φώτο πείτε μου)


Μετα απο περιπου 4 μηνων περιπου καυσης του λεβητα σημερα ραγισε το πυρημαχο που εχει στην πορτα.

Οσο για πατεντα που εχεις κανει για το καπακι δεν το εχω κανει γιατι ευκολα το ανοιγω αφου προμηθευτικα κατσαβιδι με 8αρι γερμανικο και εχει μακρυ λαιμο,οποτε οι 2 βιδες βγαινουν ευκολα.
Το καλυτερο βεβαια θα ειναι αφου το μελετησω πρωτα να βρω τροπο να ανοιγει ο εναλακτης θερμοτητας χωρις να αφαιρουμε την οθονη αφου οπως διαπιστωσα θελει τουλαχιστον μια φορα τον μηνα καθαρισμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92422 από tzistsam
Απαντήθηκε από tzistsam στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

Χάρης Κρήτη έγραψε: Καλήσπερα παιδιά....
To πυρήμαχο υλικό που είναι στη πόρτα , έχει κόψει ή εχει ραγίσει σε κανένα???

...και σε πόση ώρα (με πέλλετ) ανεβαίνει στη θερμοκρασία που εχετε ορίσει???

εμένα ανάβει σε 6-7 λεπτά
σε άλλα 7 λεπτά μπαίνει σε σταθεροποίηση και μένει 40 δεύτ. περίπου
και μετά κανονική λειτουργία στην οποία ανεβαίνει η θερμοκρασία 62 βαθμούς μετά απο 40-45 λεπτά.....

τα καυσαέρια μου είναι στην διάρκεια κανονικής λειτουργίας την περισσότερη ώρα 180- 190 βαθμούς και οταν κάνει για δευτερόλεπτα το ''δυνατό'' φύσημα φτάνει και 215 βαθμούς το μέγιστο...(έχω ψηλώσει το όριο από το ''έφικτο'' )

* (Έκανε κανένας τη ζωή του ευκολότερη με τις τρύπες στο κάλυμμα?? Αν θέλετε φώτο πείτε μου)


Ο βερμικουλίτης είναι αρκετά ευαίσθητος, εμένα δεν έχει ραγίσει αλλά μία φορά στο καθάρισμα έτσι πως έβγαζα την πλάκα καυσαερίων τον "έδωσα" μία και έκανε με την μία λακουβίτσα :( Οι χρόνοι καύσης και τα καυσαέρια σε τι επίπεδο ισχύς τα βγάζεις? 3, 4 ή 5? Εγώ είμαι με επίπεδο 3 γύρω στους 160 βαθμούς στα καυσαέρια και σε καμιά ώρα στους 58-59 βαθμούς στα νερά. Οσο αφορά την πατέντα σου το θέμα είναι αυτό που αναφέρει ο Elixir, το καπάκι στον εναλλάκτη να βγάζουμε πιο γρήγορα. Elixir έχεις δίκιο η φύσα δεν έχει κλιπάκι. Χθες το καθάρισα, απλά επειδή με παίδεψε την πρώτη φορά, νόμισα ότι έχει κλιπάκι, αλλά απλά έχει έναν οδηγό για τις ακίδες και αν έχεις χοντρά δάχτυλα :whistle: δεν γίνεται η δουλειά εύκολα στο βάλσιμο.

πετρέλαιο? μακρυά και αγαπημένοι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ