Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89160 από GeorgeKalkanis
Απαντήθηκε από GeorgeKalkanis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Καλησπέρα και απο μένα. Παρατήρησα το εξής:
Μόλις το δοχείο τροφοδοσίας φτάσει να έχει λιγότερο από μισό τσουβαλάκι βγαίνει το μήνυμα ΜΠΛΟΚ. Αν το γεμίσω με επιπλέον τσουβαλάκια (συνήθως 5) τότε δουλεύει κανονικά. Φυσικά τον έχω σβήσει και έχει απεμπλακεί. Θέλω να ρωτήσω αν συμβαίνει το ίδιο στο δικό σας. Τι να παθαίνει άραγε η αρίδα που κατεβάζει τα πελετ στο χώρο καύσης όταν το περιεχόμενο του δοχείου πάει να τελειώσει? Γιατί να μη επιτρέπει να αδειάσει το δοχείο και μετά να σταματήσει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89191 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Θέλει να έχει βάρος για να μπορέσει ο κοχλίας να πάρει την ποσότητα που θέλει. Με άλλα λόγια, κρατά πάντα μια ποσότητα για "μαγιά" που δεν μπορεί να την πάρει ο κοχλίας

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeorgeKalkanis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90510 από GeorgeKalkanis
Απαντήθηκε από GeorgeKalkanis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

theoilia έγραψε: Θέλει να έχει βάρος για να μπορέσει ο κοχλίας να πάρει την ποσότητα που θέλει. Με άλλα λόγια, κρατά πάντα μια ποσότητα για "μαγιά" που δεν μπορεί να την πάρει ο κοχλίας


Ευχαριστώ για την απάντηση :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90550 από Elixir
Απαντήθηκε από Elixir στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

GeorgeKalkanis έγραψε: Καλησπέρα και απο μένα. Παρατήρησα το εξής:
Μόλις το δοχείο τροφοδοσίας φτάσει να έχει λιγότερο από μισό τσουβαλάκι βγαίνει το μήνυμα ΜΠΛΟΚ. Αν το γεμίσω με επιπλέον τσουβαλάκια (συνήθως 5) τότε δουλεύει κανονικά. Φυσικά τον έχω σβήσει και έχει απεμπλακεί. Θέλω να ρωτήσω αν συμβαίνει το ίδιο στο δικό σας. Τι να παθαίνει άραγε η αρίδα που κατεβάζει τα πελετ στο χώρο καύσης όταν το περιεχόμενο του δοχείου πάει να τελειώσει? Γιατί να μη επιτρέπει να αδειάσει το δοχείο και μετά να σταματήσει?


Αυτο δεν το ξερω.
Απο ενημερωση ομως που ειχα απο εναν τεχνικο μου ειπε να μην το αφηνω ποτε να αδειασει γιατι μεσα στο πελλετ εχει και σκονη και εαν μεινει μονο η σκονη υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μπλοκαρει ο κοχλιας και τρεχα μετα να τον ξεμπλοκαρεις. :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91511 από Χάρης Κρήτη
Απαντήθηκε από Χάρης Κρήτη στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Καλησπερα παιδια,
έχω το Pelletech 25kW κι εγω...αλλά.....

έχω καποια θεματάκια...το δουλευω με πυρηνοξυλο ( Ρεθυμνου 130 ευρο ) αλλα εχω ''πετρόματα''....
μήπως καίει κανενας πηρυνοξυλο να μου πει τι ρυθμισεις εχει βαλει??
έχω κάνει μια πατέντα για να βγαίνει το καπακι με το οθονάκι πολυ ευκολα!!!
Ανήγοντας στις ήδη υπαρχοντες τρυπες 2 στον αριθμό, αλλες 2 ένα εκατοστό πιο πάνω με μεγαλυτερη διατομη έτσι ώστε οι κεφαλές απο τις βίδες(οι οποιες θα είναι μονιμα βιδωνένες στο καπάκι) να περνανε ανετα,και στη συνέχεια λυμαρουμε ή με το τρυπάνι ή με λύμα ετσι ωστε να ενωθουν οι καινουργες με τις παλιες τρυπες....
οποτε θα κουμπώνη και θα ξεκουμπώνη άνετα σε χρονο 0 !!!!

Μη κανεις μη σου κανουνε
μη πεις να μη σου πουνε,
αν οσα κανεις τα ξεχνας
καποιοι ΔΕ ΤΑ ΞΕΧΝΟΥΝΕ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91564 από makis terzis
Απαντήθηκε από makis terzis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
πες μας λιγο καταναλωση καυσαερια θερμοκρασιες και γενικα οτι καταλαβαινεις .Εισαι ο πρωτος νομιζω που καις πυρηνοξυλο με τετοιο λεβητα στο φορουμ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ