Starfire Maxi 30

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22927 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Starfire Maxi 30

Pri έγραψε:
Όταν καταλήξω σε 1-2 λέβητες που μ' ενδιαφέρουν πραγματικά τότε σίγουρα θα πάω να τους δω από κοντά. Για την ώρα μόνο από φωτογραφίες, από βίντεο και από κριτικές χρηστών κρίνω. Μακάρι να είχα την δυνατότητα να πάω σε όλα από κοντά. Δεν την έχω όμως.


Αυτό με τις κριτικές χρηστών θέλει κάποια προσοχή. Κατ' αρχήν δεν είναι όλοι χρήστες. Κατά δεύτερο οι χρήστες σε μεγάλο ποσοστό είτε γιατί νοιώθουν "μέτοχοι" στην εταιρεία που επέλεξαν είτε για να δικαιώσουν τον εαυτό τους για την επιλογή τους είτε για να προσφέρουν εκδούλευση στον αντιπρόσωπο που πιθανόν στο μέλλον να τον χρειασθούν ή και για άλλους λόγους δεν εκφέρουν πάντα αντικειμενική άποψη. Χρήσιμες είναι οι μαρτυρίες τους αλλά με κάποιες επιφυλάξεις. Είδαμε παραπάνω κάποιον χρήστη να συμβουλεύει τον Gepetto να μην ανησυχεί καθόλου που λέβητάς του δεν μπορεί να πιάσει τους 70 βαθμούς καλοκαιριάτικα. Αν είναι δυνατόν!!! Όλα πρέπει να περνούν από το φίλτρο του νου και ει δυνατόν επαφή με χρήστες που ζουν σε παρόμοιες με τις δικές σου κλιματικές συνθήκες και εκ του σύνεγγυς.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22938 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Starfire Maxi 30

Τάκης έγραψε: Αυτό με τις κριτικές χρηστών θέλει κάποια προσοχή. Κατ' αρχήν δεν είναι όλοι χρήστες. Κατά δεύτερο οι χρήστες σε μεγάλο ποσοστό είτε γιατί νοιώθουν "μέτοχοι" στην εταιρεία που επέλεξαν είτε για να δικαιώσουν τον εαυτό τους για την επιλογή τους είτε για να προσφέρουν εκδούλευση στον αντιπρόσωπο που πιθανόν στο μέλλον να τον χρειασθούν ή και για άλλους λόγους δεν εκφέρουν πάντα αντικειμενική άποψη. Χρήσιμες είναι οι μαρτυρίες τους αλλά με κάποιες επιφυλάξεις.

Ασφαλώς δεν είναι το μόνο που μετράω, αλλά σίγουρα το μετράω. Φυσικά και κοιτάω κι άλλα πράγματα.

Είδαμε παραπάνω κάποιον χρήστη να συμβουλεύει τον Gepetto να μην ανησυχεί καθόλου που λέβητάς του δεν μπορεί να πιάσει τους 70 βαθμούς καλοκαιριάτικα. Αν είναι δυνατόν!!!

Το είδα και το έχω λάβει σοβαρά υπ' όψιν...

Όλα πρέπει να περνούν από το φίλτρο του νου και ει δυνατόν επαφή με χρήστες που ζουν σε παρόμοιες με τις δικές σου κλιματικές συνθήκες και εκ του σύνεγγυς.

Έχει γίνει ήδη. Αλλά η Τρίπολη δεν είναι Β.Ελλάδα και δεν έχουν γίνει τόσες εγκαταστάσεις. Όμως ήδη έχω βρει μερικούς χρήστες καυστήρων πέλλετ και κοιτάω και τα δικά τους.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23167 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Starfire Maxi 30

Pri έγραψε:

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Όλη την περσινή χρονιά, δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα! 203 μέρες έκαιγε συνεχόμενα...

Ευχαριστώ για την σύντομη απάντηση.

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Έκαψα 6300 κιλά Alfa Wood και 1300 κιλά Bioenergy Point χωρίς πρόβλημα, αλλά το Bioenergy Point είχε πολή σκόνη και "ξυλάκια-τρίμματα" που καλό είναι να τα αποφεύγουμε. Ο καυστήρας αυτός είναι για καθαρό πέλλετ ξύλου...


Πρόβλημα όμως (όπως π.χ. δεν ανάβει, κάνει πολύ κλινκερ, Θέλει κάθε μέρα ή κάθε 12ωρο καθάρισμα) πέρα από τα τρίμματα και την σκόνη δεν είχε; Κανένα πρόβλημα δεν έβγαλε όλη τη σεζόν - Κλίνκερ δεν είχα ποτέ με τα δύο είδη πέλλετ που δοκίμασα - Στάχτη άδειαζα κάθε 2 μέρες στα πολλά κρύα, δηλαδή κάθε που πήγαινα να συμπληρώσω τη δεξαμενή πέλλετ - Αν ο καιρός ήταν πιο "καλός" πήγαινα για στάχτες και γέμισμα κάθε 3-4 μέρες κλπ - Ούτε τα τρίμματα κι η σκόνη με προβλημάτισαν στη λειτουργία του λέβητα, εμένα δεν μ' άρεσαν...

Θα ήθελα και την εμπειρία και άλλων κατόχων αν διαπίστωσαν κάτι είτε με αυτό (την αλλαγή καυσίμου δηλαδή) ή και με κάποιο άλλο πρόβλημα (ή έστω προβληματισμό).

Και είμαι χρήστης κι όχι έμπορος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23168 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Starfire Maxi 30

papg έγραψε:

Gepetto έγραψε:

papg έγραψε: Στις 2,5 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας ο λέβητας έκανε παύση ή δούλευε συνεχώς.

Δούλευε συνεχώς χωρίς παύση.

Αν δούλευε συνεχώς πολύ απλά δεν μπορεί να αποδώσει αυτά που υπόσχεται, για διάφορους λόγους.
(ρύθμιση,οριακός σε θερμίδες)

Οι θερμίδες του λέβητα ζεσταίνουν χαλαρά το δικό μου σπίτι (180τ.μ. - 550κ.μ. - Βορ. Ελλάδα - Αγροικία - Εκτεθειμένο από παντού). Τα 145τ.μ. του Gepetto θα πρέπει να τα κάνει χαμάμ! Γνωρίζω και μεγαλύτερα σπίτια και ξενοδοχεία που ζεσταίνονται μ' αυτόν τον λέβητα, δεν τον αγόρασα στα τυφλά! Επομένως, μάλλον φταίει κάτι στην ρύθμιση - εγκατάσταση ή είναι ελατωμματικό το προϊόν και πρέπει να αντικατασταθεί απ' τον αντιπρόσωπο άμεσα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gepetto

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23169 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Starfire Maxi 30

Pri έγραψε: Ερώτηση: Στη σύνδεση του maxi30 τρίοδη βάνα χρειάστηκε; Σ' εμένα δεν χρειάστηκε γιατί τα σώματα δουλεύουν και στους 2 ορόφους μ' έναν θερμοστάτη.

Το ρωτάω διότι μου φάνηκε παράξενο αυτό που μου είπε ο αντιπρόσωπος (το σχετικό μήνυμα εδώ ):

Pri έγραψε: Επίσης ανέφερε ότι ο παρόν λέβητας δεν χρειάζεται τρίοδη βάνα, γιατί την δουλειά της τρίοδης την κάνει ο λέβητας από μόνος του εσωτερικά. (έτσι μου το είπε, έτσι σας το λέω)


Απλά για επιβεβαίωση ρωτώ.

Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23198 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Starfire Maxi 30

Gepetto έγραψε:
.....
Πώς είναι δυνατό όλα τα σώματα να καίνε και ο λέβητας να μην μπορεί να πιάσει 70 βαθμούς. Πρέπει να ανησυχώ; Κι αν υπάρχει πρόβλημα πώς μπορώ να το λύσω;

Μπορεί εγώ να ζητάω μια παράλογη θερμοκρασία μέσα στο σπίτι (35 βαθμοί), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο λέβητας που δουλεύει στο φουλ δε μπορεί να ανεβάσει το νερό στους 70 βαθμούς. Και τότε γιατί η ανώτατη δυνατή ρύθμιση να είναι 85 βαθμοί. (Αυτό μου θυμίζει τα κοντέρ των αυτοκινήτων που γράφουν 240 χμ/ώρα και πιάνουν μετά βίας τα 170).

Ούτε το κατάστημα, ούτε ο εγκαταστάτης που μου έστειλε, μπόρεσαν να μου δώσουν ικανοποιητική απάντηση.
......


Χρήσιμο θα ήταν Gepetto να μας ενημερώσεις για τυχόν εξέλιξη στο πρόβλημά σου. Αν λύθηκε και πως.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ