Starfire Maxi 30

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22780 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Starfire Maxi 30
Προφανώς περί πατέντας πρόκειται, όμως έχει θερμικές απώλειες (το σώμα ακτινοβολεί θερμότητα) και δεν μπορεί να προσαρμοστεί σε μεταβαλλόμενες συνθήκες θερμοκρασίας / ροής (π.χ. τυχόν αυτονομίες στο υπόλοιπο κύκλωμα), αν υποθέσουμε ότι τουλάχιστον έχει εξαρχής ρυθμιστεί (ροή / μέγεθος σώματος) για έστω κάποιες συνθήκες λειτουργίας.

Το ίδιο πράγμα βέβαια κάνει και η τρίοδη αλλά χωρίς θερμικές απώλειες και κατά τρόπο που προσαρμόζεται σε μεταβαλλόμενες συνθήκες ροής και θερμοκρασίας.

Αν μου το πρότεινε κάποιος εγκαταστάτης να βάλει τέτοιο σώμα εκεί, το πιθανότερο δεν θα έπαιρνε τη δουλειά, ειδικά μάλιστα αν πρόκειται να το βάλει σε τέτοιο κυριλέ λέβητα μεγάλου κόστους όπως συζητάμε στο παρόν θέμα.

Αν έπρεπε τώρα να κάνω (εγώ, προσωπικά) κάποιο by-pass με μηδενικό κόστος και είχα ας πούμε ένα παλιό σώμα πεταμένο στην αυλή και το έκανα μόνο για τον εαυτό μου, τότε ναι, μπορεί να το έκανα και θα το παρακολουθούσα πολύ καιρό μέχρι να ρυθμίσω με ακρίβεια τη ροή μέσα από αυτό το σώμα ώστε π.χ. τα επιστρεφόμενα νερά στο πλήρες φορτίο του λέβητα να είναι στη θερμοκρασία που πρέπει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22783 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Starfire Maxi 30
gepetto τα σωματα που έχεις είναι φέτες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22807 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Starfire Maxi 30
Οι υπόλοιποι που έχετε το λέβητα αυτό και δεν έχετε προβλήματα, τρίοδη βάνα έχετε στην εγκατάστασή σας;

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22819 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Starfire Maxi 30

Pri έγραψε: Οι υπόλοιποι που έχετε το λέβητα αυτό και δεν έχετε προβλήματα, τρίοδη βάνα έχετε στην εγκατάστασή σας;


Έχεις έναν χρήστη με σώματα 20.000 θερμίδες που δεν μπορεί να πιάσει τους 70 βαθμούς και θέλεις τον λέβητα για σπίτι στην Τρίπολη με ανάγκες 32kw και σε απασχολεί η δυνατότητα να δεχθεί τρίοδη;
Και κάτι άσχετο, τους λέβητες που ψάχνεις τους έχεις δει από κοντά ή σκοπεύεις να αγοράσεις από τις φωτογραφίες; Έχει κάποια σημασία γιατί όσο άσχετος και να είσαι βλέποντας από κοντά κάποιον λέβητα διαπιστώνεις χοντρικά πόσο προσεγμένα κατασκευάσθηκε, πόσο στιβαρή κατασκευή είναι κλπ. Ακόμη και το βάρος του έχει κάποια σημασία. Στις φωτό όλοι ίδιοι φαίνονται.
Κάποιος λέβητας που με είχε απασχολήσει όταν έψαχνα ήταν ο Atlanta με ισχύ 33kW (www.hlamidisnikos.gr/atlanta.php.) Είχα μιλήσει με τον πωλητή και του έδωσα ραντεβού να πάω την άλλη μέρα να τον δω. Έκανα 220 χλμ, πήγα κάπου στην Σουρωτή, βρήκα το κατάστημα και τον λέβητα αλλά αυτός που βρισκόταν εκεί ήταν άσχετος και δεν με άφηνε να τον ανοίξω μή και κάνω κάποια ζημιά. Όταν τον ρώτησα τι με κουβάλησες από τόσα μακριά αφού δεν μπορούμε να δούμε τίποτα παρά μόνο την φωτογραφία του μου απάντησε ότι συνήθως έτσι πουλάνε και εγώ ήμουν ο περίεργος. Ο λέβητας μου άρεσε, πολύ περισσότερο από αυτόν που ψάχνεις που μου φάνηκε υπερτιμημένος, αλλά με εκνεύρισε τόσο ο αντιπρόσωπος(;) που στράφηκα σε άλλον λέβητα.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22835 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Starfire Maxi 30

Gepetto έγραψε:
.... Πράγματι το σώμα ζεστάθηκε μέχρι κάτω και εγώ ανακουφήστηκα. Αλλά όπως προανέφερα η θερμοκρασία του νερού του λέβητα σε φουλ λειτουργία 2,5 ωρών, δε μπόρεσε να ξεπεράσει τους 63 βαθμούς.


Σε παρόμοια περίπτωση που άκουσα εδώ στη Λάρισα, με άλλον λέβητα άλλης εταιρείας, το ίδιο βράδυ της δοκιμής ο αγοραστής αποσύνδεσε τον λέβητα, τον φόρτωσε και τον έστειλε πίσω στον προμηθευτή. Τα χρήματα είναι πάρα πολλά για κάποιο μηχάνημα που δεν ικανοποιεί τον σκοπό που αγοράσθηκε. Στην ανάγκη επανέλαβε τη δοκιμή με ένα πολύ καλό πέλλετ.
Το forum εδώ το διαβάζουν εκατοντάδες ενδιαφερόμενοι. Αν πρόκειται για λάθος εγκατάσταση ή άτυχη στιγμή του μηχανήματος Starfire 30 ο προμηθευτής θάπρεπε (και πρέπει) να επέμβει είτε να υποδείξει ή διορθώσει το λάθος ή να αντικαταστήσει το μηχάνημα. Παρά να δυσφημείται και να κάνει ρόμπα όσους εδώ μέσα το εκθείαζαν.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22844 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Starfire Maxi 30

Τάκης έγραψε: Έχεις έναν χρήστη με σώματα 20.000 θερμίδες που δεν μπορεί να πιάσει τους 70 βαθμούς και θέλεις τον λέβητα για σπίτι στην Τρίπολη με ανάγκες 32kw και σε απασχολεί η δυνατότητα να δεχθεί τρίοδη;

Και τα δύο με απασχολούν. Και το αν χρειάζεται τρίοδη και το ότι ένας χρήστης με λιγότερες θερμιδικές ανάγκες από εμένα και ντάλα καλοκαίρι δεν μπορεί να πιάσει τους 70 βαθμούς. Και τα δύο τα αξιολογώ ανάλογα. ;)

Και κάτι άσχετο, τους λέβητες που ψάχνεις τους έχεις δει από κοντά ή σκοπεύεις να αγοράσεις από τις φωτογραφίες; Έχει κάποια σημασία γιατί όσο άσχετος και να είσαι βλέποντας από κοντά κάποιον λέβητα διαπιστώνεις χοντρικά πόσο προσεγμένα κατασκευάσθηκε, πόσο στιβαρή κατασκευή είναι κλπ. Ακόμη και το βάρος του έχει κάποια σημασία. Στις φωτό όλοι ίδιοι φαίνονται.

Όταν καταλήξω σε 1-2 λέβητες που μ' ενδιαφέρουν πραγματικά τότε σίγουρα θα πάω να τους δω από κοντά. Για την ώρα μόνο από φωτογραφίες, από βίντεο και από κριτικές χρηστών κρίνω. Μακάρι να είχα την δυνατότητα να πάω σε όλα από κοντά. Δεν την έχω όμως.

Τάκης έγραψε: Το forum εδώ το διαβάζουν εκατοντάδες ενδιαφερόμενοι. Αν πρόκειται για λάθος εγκατάσταση ή άτυχη στιγμή του μηχανήματος ο προμηθευτής θάπρεπε (και πρέπει) να επέμβει είτε να υποδείξει ή διορθώσει το λάθος ή να αντικαταστήσει το μηχάνημα. Παρά να δυσφημείται και να κάνει ρόμπα όσους εδώ μέσα το εκθείαζαν.


+100

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ