Windhager VarioWIN by Mykoniatis

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #96807 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis

LEONAS έγραψε: Η δικη αποψη ειναι οτι ο καταναλωτης αρχισε σιγα σιγα να
βλεπει και τετοια μηχανηματα γιατι πλεον βλεπουν την διαφορα σε
καταναλωση - ποιοτητα - ασφαλεια - αξιοπηστια - λειτουργικοτητα
και μακροζωια.
Καλοριζικος φιλε και καλες ξεκουραστες καυσεις.

Ποια διαφορα ρε LEONA σε καταναλωση μην τρελαθουμε κι'ολας και ειδικα με τον φετεινο χειμωνα (που οι φιλοι μου οι χειμερινοι κολυμβητες και ρακεταδες εχουν να λενε ολα τα μπαρμπαδακια οτι τετοιον ηπιο χειμωνα δεν ξαναθυμουνται ποτε!),ο Μυκονιατης αναφερει οτι πριν με το πετρελαιο ειχε μέση ετήσια κατανάλωση στα 1.300 - 1.500 lt δηλ. φετος με αυτον τον χειμωνα τουλαχιστον εγω λεω (και πολυ επιεικος) οτι θα εκαιγε 1100 αντε 1200 λιτρα πετρελαιο ,φετος λεει οτι εκαψε 2,33 τόνους πελλέτα Ameco αρα καταφερε μια αναλογια 2 προς ενα σε σχεση με το πετρελαιο,ο κουμπαρος με την φθηνη υδραυλικη πελλετοσομπα των 1800(περαστικα και παρελκομενα μεσα)που ειχε μεση ετησια καταναλωση στα 1500 λιτρα τον χρονο φετος με αυτον τον χειμωνα(και μιλαμε για θεσ/νικη οχι Αθηνα!)αντε να εκαιγε και αυτος 1100-1200 λιτρα αν εμενε στο πετρελαιο,λοιπον εκαψε μεχρι και χθες που μιλησαμε 2700 κιλα πελλετ(και με περισσοτερη ζεστη απ'οτι ειχε ποτε με το πετρελαιο!)ουσιαστικα ουτε 400 κιλα (370 κιλα για την ακριβια!) παραπανω απο τον Μυκονιατη και σε λεφτα συνολικα 96 ευρω παραπανω,1800 ευρω ο κουμπαρος 8000+ ο Μυκονιατηςμας κανουν 6200 ευρω διαφορα της αγορας και εγκαταστασης με 96 ευρω τον χρονο κερδος υπερ του Windhager χρειαζονται 65 χρονια για να ενωθουν οι γραμμες στον πινακα που αναρτησε ο jnet!
Αντε και δεν ειναι 65 να'ναι 50 τα χρονια(παλι τα κιμπαρηλικια μου με πιασαν!)αλλα προς θεου μην τα λεμε οπως θελουμε η οπως μας συμφερει,με τετοιες καταναλωσεις σαν του Μυκονιατη τετοια μηχανηματα ειναι εντελος ασυμφορα,οχι προς την καταναλωση αλλα ως προς τον χρονο αποσβεσης της αγορας σε συγκριση με ενα πολυ πιο φθηνο μηχανημα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #96823 από Mykoniatis
Απαντήθηκε από Mykoniatis στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis

valsam έγραψε:

Mykoniatis έγραψε:

valsam έγραψε: 8000 ευρω το ολο κοστος αγορας και εγκαταστασης,καταναλωση φετος 2,33 τονους πελλετ 700 ευρω αρα αν εμενες στο πετρελαιο 1100 λιτρα(για τον φετινο ηπιο χειμωνα που εκανε!)και 1400 ευρω,συνολικο κερδος δηλ. 700 ευρω ,αντε με το καλο αλλα 11 χρονια ακομη για να κανεις αποσβεση φιλε Mykoniatis!
(Αστην καμιναδα ησηχη γιατι την βλεπω την αποσβεση να φτανει κοντα στην 15ετια μετα!)


Φίλε μου μάλλον σου διαφεύγουν κάποια πραγματάκια που τα αναφέρω.
1. Με το πετρέλαιο είχα διακοπτόμενη λειτουργία του στυλ άναβα κάποιες ώρες το πρωί και κάποιες το βράδυ εκτός των ημερών με πολύ κρύο.
2. Θερμοκρασία μέχρι 20 oC ενώ τώρα σταθερά 22+
3. Αυτόνομία και ζεστό νερό πάντα.
4. (Σημαντικό για μένα) Δεν ασχολούμαι. Ούτε στάχτες κάθε λίγο και λιγάκι,όύτε κόλλησε, ούτε καπνίζει, ούτε μουγκρίζει κ.τ.λ για τι κάτι γνωστοί μου και φίλοι άσπρους τους γνώρισα και τλωρα μου φέρνουν κλατι σε Πακιστανούς, για να μην μπώ τις ποσότητες του καυσίμου και το κουβάλα.
Στο κάτω κάτω το μηχάνημα σε τεχνολογία τα σπάει, αλλά όλοι μας τρέχαμε κάποτε να πάρουμε αμάξια απο 20.000€ και πάνω και οι περισσότεροι 30 και 35.000€ και τώρα τα έχουμε και τα κοιτάμε.
Τουλάχιστον ζεστάθηκα και δεν ασχολούμε, χώρια η γροίνια της γυναίκας μου πρίν, ενώ τώρα μου κάνει και γλύκες απο την ζέστη χα,χα,χα.

Φιλε πραγματικα ουτε ειρωνικα ουτα με κακια εγραψα το πιο πανω ποστ και θα συμφωνησω οτι το μηχανημα που πηρες ειναι οντος καλο αλλα τα λεφτα ειναι πολλα,αλλα δεν συμφωνω ουτε σε εναν απο τους τεσσερης λογος που δινεις παραπανω για εναν και μοναδικο λογο και ο λογος που δεν συμφωνω ειναι γιατι αν ειχες βαλει μια αντλια θερμοτητας με λιγοτερα απο αυτα τα λεφτα που εδωσες θα καλυπτωσουν ανετα και στα τεσσερα σημεια που αναφερεις(ειδικα στο σημειο 4 αφου το τονιζεις κι'ολας οτι ειναι σημαντικο για σενα γιατι οσο και να'ναι με το πελλετ δεν γινετε να μην ασχολεισε,μπορει λιγοτερο απ'οτι με αλλα μηχανηματα πελλετ αλλα παλι ασχολεισε γιατι οσο καλο και να΄ναι το μηχανημα σου ουτε τα πελλετ κουβαλαει μονος του μεχρι εκει που θα τα αποθυκευσεις ουτε μονο του φορτωνει το σιλο του γιατι οπως λες ενα τσουβαλι καθημερινα εβαζες ουτε μονο του πεταει την σταχτη κ.τ,λ αρα φιλε ασχολιοσουν!)!

Όταν σε 5,5 μήνες έχω απλώς πετάξει ένα δοχείο στάχτης 8 φορές (3 ήθελε το μηχάνημα) και βάζω ένα τσουβάλι για να θερμάνω 140τμ όταν ακούω γνωστους και φίλους να αδείαζουν στάχτη μέρα παρα μέρα και να καθαρίζουν 1 φορά την εβδομάδα, νομίζεις ότι ασχολούμαι;(θεωρώ τις εργατοώρες και ακόμη περισσότερο την ενασχόληση μου με τις κόρες μου πολυτιμότερη)
Όσο για την αντλία θερμότητας, μαζί με επαύξηση ισχύος, ηλεκτρολογικούς πίνακες και αντλία υψηλών θερμοκρασιών (και σε κάτι σοβαρό βέβαια, όχι κινέζικα, κορεάτικα και no name που έχουν κατακλύσει την αγορά) νομίζεις ότι θα καθάριζα με λιγότερο απο 9 χιλιαρικάκια; Γιατί έγω τόσο τα βρήκα.
Και επειδή σχολούμαι και με εταιρία πώλησης ρεύματος, θα σου πώ εγώ σε λίγο με την τιμή του ρεύματος εκεί που θα φτάσει που θα βγούν τα κόστη και οι αποσβέσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #96824 από Mykoniatis
Απαντήθηκε από Mykoniatis στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis

LEONAS έγραψε: Η δικη αποψη ειναι οτι ο καταναλωτης αρχισε σιγα σιγα να
βλεπει και τετοια μηχανηματα γιατι πλεον βλεπουν την διαφορα σε
καταναλωση - ποιοτητα - ασφαλεια - αξιοπηστια - λειτουργικοτητα
και μακροζωια.
Καλοριζικος φιλε και καλες ξεκουραστες καυσεις.

Τ΄όπιασες!!! ;)
Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #96838 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis

Mykoniatis έγραψε:

valsam έγραψε:

Mykoniatis έγραψε:

valsam έγραψε: 8000 ευρω το ολο κοστος αγορας και εγκαταστασης,καταναλωση φετος 2,33 τονους πελλετ 700 ευρω αρα αν εμενες στο πετρελαιο 1100 λιτρα(για τον φετινο ηπιο χειμωνα που εκανε!)και 1400 ευρω,συνολικο κερδος δηλ. 700 ευρω ,αντε με το καλο αλλα 11 χρονια ακομη για να κανεις αποσβεση φιλε Mykoniatis!
(Αστην καμιναδα ησηχη γιατι την βλεπω την αποσβεση να φτανει κοντα στην 15ετια μετα!)


Φίλε μου μάλλον σου διαφεύγουν κάποια πραγματάκια που τα αναφέρω.
1. Με το πετρέλαιο είχα διακοπτόμενη λειτουργία του στυλ άναβα κάποιες ώρες το πρωί και κάποιες το βράδυ εκτός των ημερών με πολύ κρύο.
2. Θερμοκρασία μέχρι 20 oC ενώ τώρα σταθερά 22+
3. Αυτόνομία και ζεστό νερό πάντα.
4. (Σημαντικό για μένα) Δεν ασχολούμαι. Ούτε στάχτες κάθε λίγο και λιγάκι,όύτε κόλλησε, ούτε καπνίζει, ούτε μουγκρίζει κ.τ.λ για τι κάτι γνωστοί μου και φίλοι άσπρους τους γνώρισα και τλωρα μου φέρνουν κλατι σε Πακιστανούς, για να μην μπώ τις ποσότητες του καυσίμου και το κουβάλα.
Στο κάτω κάτω το μηχάνημα σε τεχνολογία τα σπάει, αλλά όλοι μας τρέχαμε κάποτε να πάρουμε αμάξια απο 20.000€ και πάνω και οι περισσότεροι 30 και 35.000€ και τώρα τα έχουμε και τα κοιτάμε.
Τουλάχιστον ζεστάθηκα και δεν ασχολούμε, χώρια η γροίνια της γυναίκας μου πρίν, ενώ τώρα μου κάνει και γλύκες απο την ζέστη χα,χα,χα.

Φιλε πραγματικα ουτε ειρωνικα ουτα με κακια εγραψα το πιο πανω ποστ και θα συμφωνησω οτι το μηχανημα που πηρες ειναι οντος καλο αλλα τα λεφτα ειναι πολλα,αλλα δεν συμφωνω ουτε σε εναν απο τους τεσσερης λογος που δινεις παραπανω για εναν και μοναδικο λογο και ο λογος που δεν συμφωνω ειναι γιατι αν ειχες βαλει μια αντλια θερμοτητας με λιγοτερα απο αυτα τα λεφτα που εδωσες θα καλυπτωσουν ανετα και στα τεσσερα σημεια που αναφερεις(ειδικα στο σημειο 4 αφου το τονιζεις κι'ολας οτι ειναι σημαντικο για σενα γιατι οσο και να'ναι με το πελλετ δεν γινετε να μην ασχολεισε,μπορει λιγοτερο απ'οτι με αλλα μηχανηματα πελλετ αλλα παλι ασχολεισε γιατι οσο καλο και να΄ναι το μηχανημα σου ουτε τα πελλετ κουβαλαει μονος του μεχρι εκει που θα τα αποθυκευσεις ουτε μονο του φορτωνει το σιλο του γιατι οπως λες ενα τσουβαλι καθημερινα εβαζες ουτε μονο του πεταει την σταχτη κ.τ,λ αρα φιλε ασχολιοσουν!)!

Όταν σε 5,5 μήνες έχω απλώς πετάξει ένα δοχείο στάχτης 8 φορές (3 ήθελε το μηχάνημα) και βάζω ένα τσουβάλι για να θερμάνω 140τμ όταν ακούω γνωστους και φίλους να αδείαζουν στάχτη μέρα παρα μέρα και να καθαρίζουν 1 φορά την εβδομάδα, νομίζεις ότι ασχολούμαι;(θεωρώ τις εργατοώρες και ακόμη περισσότερο την ενασχόληση μου με τις κόρες μου πολυτιμότερη)
Όσο για την αντλία θερμότητας, μαζί με επαύξηση ισχύος, ηλεκτρολογικούς πίνακες και αντλία υψηλών θερμοκρασιών (και σε κάτι σοβαρό βέβαια, όχι κινέζικα, κορεάτικα και no name που έχουν κατακλύσει την αγορά) νομίζεις ότι θα καθάριζα με λιγότερο απο 9 χιλιαρικάκια; Γιατί έγω τόσο τα βρήκα.
Και επειδή σχολούμαι και με εταιρία πώλησης ρεύματος, θα σου πώ εγώ σε λίγο με την τιμή του ρεύματος εκεί που θα φτάσει που θα βγούν τα κόστη και οι αποσβέσεις.

Φιλε αν δεν σε πειραζει για το (υπερβολικο κατα την γνωμη μου για τους λογους που ανεφερα οτι ειναι εντελος ασυμφωρα τα ακριβα μηχανηματα για σπιτια με τετοιες καταναλωσεις σαν το δικο σου!))κοστος που δαπανισες τοτε καλα κανεις και πραγματικα να τον χαιρεσε τον λεβητα σου,στο ξανα ειπα ομως οτι και ο κομπαρος μου με την ταπεινη υδραυλικη του σομπα πελλετ ενα τσουβαλι πελλετ την ημερα βαζει για παραπλησιων τ.μ σπιτι στην Θεσ/νικη με θερμοκρασιες σπιτιου στους 21-21 βαθμους,οσο για την σταχτη που λες και ο χρονος που χρειαζετε για να την πεταξει κανεις μετριετε στα δευτερολεπτα , πας που πας καθε τοσο για να ριξεις το τσουβαλακι σου (βλεπω οτι δεν εχεις σιλο,και καλα αφου λες οτι δεν ασχολεισε τοτε πως γεμιζει το σιλο?)αν το προγραμα σου ειναι τοσο γεματο και δεν σου περισευουν ουτε 10-15 δευτερολεπτα ανα 2-3 μερες για να πεταξεις την σταχτη τοτε ΟΚ εσυ ξερεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #96858 από Mykoniatis
Απαντήθηκε από Mykoniatis στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis
Κύριε valsam δεν μπορώ να καταλάβω το μένος σας για τον windhager και τα χρήματα που έδωσα.
Να είστε κλά και εσείς και ο κομπάρος σας να χαίρεστε τα μηχανήματα σας και επειδή θα πρέπει κατά την γνώμη σας να αισθάνομαι ΒΛΑΚΑΣ για τα χρήματα που έδωσα και το μηχάνημα που πήρα, θα στείλω ένα mail στην Αυστρία και να τους πώ να μην ξαναστείλουν μηχάνημα στην Ελλάδα γιατί μας ποιάνουν κορόιδα και θα πρέπει να διδαχθούν απο την επιστημονικά προηγμένη Βουλγαρία και Τουρκία που μας προσφέρουν την ίδια, ίσως και καλύτερη τεχνολογία και ποιότητα σε πολύ καλύτερες τιμές.
Και ένα mail στον Στουρνάρα ότι κατεβάσει ή ανεβάσει την τιμή του πετρελαίου εμείς είμαστε εξυπνότεροι και με την βοήθεια της Ανατολής θα τον εκδικηθούμε και θα του δείξουμε ότι δεν ποιανόμαστε κορόϊδα.
Τελικά αναρωτιέμαι αν τα συμφέροντα και η κονόμα μπαίνουν μπροστά απο την ειλικρήνια την αλήθεια και την τιμιότητα.
Και τελειώνοντας θυμάμαι απο μικρός ότι όταν διάβαζα περιοδικά μηχανοκίνησης τα super μοντέλλα δεν τα σύγκριναν με skoda, lada, tato, wardburg, zundap κ.τ.λ. και έμενα με το όνειρο και το στόμα ανοικτό.
Ναι όλα 4 ρόδες έχουν και τσουλάνε ποιά η διαφορά μωρέ θα πούν αρκετοί.
Μάλλον η Μερκελίτσα μας έχει πάρει χαμπάρι προ καιρού.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos, χρηστος8, daco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #96861 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis

Mykoniatis έγραψε: Κύριε valsam δεν μπορώ να καταλάβω το μένος σας για τον windhager και τα χρήματα που έδωσα.
Να είστε κλά και εσείς και ο κομπάρος σας να χαίρεστε τα μηχανήματα σας και επειδή θα πρέπει κατά την γνώμη σας να αισθάνομαι ΒΛΑΚΑΣ για τα χρήματα που έδωσα και το μηχάνημα που πήρα, θα στείλω ένα mail στην Αυστρία και να τους πώ να μην ξαναστείλουν μηχάνημα στην Ελλάδα γιατί μας ποιάνουν κορόιδα και θα πρέπει να διδαχθούν απο την επιστημονικά προηγμένη Βουλγαρία και Τουρκία που μας προσφέρουν την ίδια, ίσως και καλύτερη τεχνολογία και ποιότητα σε πολύ καλύτερες τιμές.
Και ένα mail στον Στουρνάρα ότι κατεβάσει ή ανεβάσει την τιμή του πετρελαίου εμείς είμαστε εξυπνότεροι και με την βοήθεια της Ανατολής θα τον εκδικηθούμε και θα του δείξουμε ότι δεν ποιανόμαστε κορόϊδα.
Τελικά αναρωτιέμαι αν τα συμφέροντα και η κονόμα μπαίνουν μπροστά απο την ειλικρήνια την αλήθεια και την τιμιότητα.
Και τελειώνοντας θυμάμαι απο μικρός ότι όταν διάβαζα περιοδικά μηχανοκίνησης τα super μοντέλλα δεν τα σύγκριναν με skoda, lada, tato, wardburg, zundap κ.τ.λ. και έμενα με το όνειρο και το στόμα ανοικτό.
Ναι όλα 4 ρόδες έχουν και τσουλάνε ποιά η διαφορά μωρέ θα πούν αρκετοί.

Μάλλον η Μερκελίτσα μας έχει πάρει χαμπάρι προ καιρού.

Πρωτα απ'ολα ειλικρινα φιλε δεν εχω κανενα προβλημα με τον windhager και μπορω να πω απ'οσα διαβαζω οτι προκειτε για κορυφαιο μηχανημα και ουδεποτε ειπα οτι απο Βουλγαρία και Τουρκία μας προσφέρουν την ίδια, ίσως και καλύτερη τεχνολογία και ποιότητα σε πολύ καλύτερες τιμές.
Δευτερον δεν σε αποκαλεσε κανεις βλακα και καλα εκανες αφου τα ειχες τα λεφτα και πηρες αυτο που σου αρεσε,δικια σου επιλογη ηταν και δεν μπορω ουτε εγω ουτε κανεις να σε κρινει γι'αυτην!
Μπορω και εχω το δικαιωμα ομως μεσα σε αυτο το φορουμ να εκφρασω τους προβληματισμους μου για το κατα ποσο συμφερει η αγορα ενος τετοιου ακριβου μηχανηματος και ο χρονος που χρειαζετε για την αποσβεση του σε σχεση με ενα αλλο η αλλα φθηνοτερα μηχανηματα και αυτο εκανα,βλεπεις οι περισσοτεροι απο μας που μπαινουν στο φορουμ αυτο μεχρι χθες(και ακομη και σημερα)ειμασταν εντελος ασχετοι με τους εναλακτικους τροπους θερμανσης και πολλοι νεοι χρηστες μπαινουν καθημερινα για να ρωτησουν και να μαθουν τι και πως να βαλουν για να απεξαρτηθουν απο το πετρελαιο (οπως εκανα και'γω πριν 1-2 χρονια!) και καλο ειναι να ενημερονονται αντικειμενικα απο αυτους που ξερουν τι και πως και ποσο και ποτε η αποσβεση και οχι απο τους εμπορους που τις περισσοτερες φορες τα παρουσιαζουν οπως τους συμφερει,και αυτο δεν το λεω για τον Σαμαρα ο οποιος φαινετε κυριος απο αυτα που διαβαζω και γνωστης, τι να κανουμε ομως που ο windhager που πουλαει ειναι καλος και ακριβος και για γερα πορτοφολια, το κατα ποσο συμφερει για την περιπτωση σου με 1-1,5 τονους προηγουμενες καταναλωσεις σε πετρελαιο ας μας το πει με νουμερα ο ιδιος!
Και με κουφανες με το παραδειγμα με τα αυτοκινητα,τα αυτοκινητα ειναι και status symbol εξου και η παγκοσμιες πρωτιες αγορων μερτσεντε και μπεμβε και καγιεν στοο Ελλαντα (τις καλες εποχες),μην μπερδευεσαι οι λεβητες δεν ειναι αυτοκινητα γιατι ουτε βολτα μπορεις να πας με τον λεβητα ουτε λεζαντα μπορεις να κανεις με τον λεβητα και να ριξεις κανα γκομενακι ουτε κανα μπαντιλικη(η μαλον μπαντες μπορουν να κανουν οι λεβητες ακομη και σουζες εχω ακουσει να κανουν αν χαλασουν η κολησουν τα ασφαλιστικα και ανεβασουν 110 βαθμους!),μιας και ομως το ανεφερες το παραδειγμα με τα αυτοκινητα ενα θα σου πω,μην συγκρινεις τα σουπερ καρς με skoda, lada, tato, wardburg, zundap γιατι τα σουπερ καρς κοστιζαν 150-200,000 ευρω το λιγοτερο και τα μουφα καρς που αναφερεις 5-7,000 συγκρινε για να εισαι πιο σωστος ενα μερσεντες με ενα toyota η ενα honda που κοστιζε το ενα τριτο η και το μισο απο το μερσεντες και πες μου πιο ηταν πιο οικονομικο και αξιοπιστο(ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΟΛΕΝΕ ΧΙΛΙΑΔΕς ΑΘΡΑ ΚΑΙ ΤΕΣΤ !)βλεπεις υπαρχει και κατι το οποιο λεγετε value for money!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ