Windhager VarioWIN by Mykoniatis

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33528 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis
Κύριε Αλέκο καλορίζικος ο λέβητας και καλό χειμώνα!

Να είσαι σίγουρος ότι έκανες τη καλύτερη επιλογή και όσον αφορά την ισχύ, εγώ είμαι σίγουρος, αλλά θέλω κατά την διάρκεια του χρόνου άν γίνεται να ενημερώνεις το thread σου για την πορεία του λέβητα και την επάρκεια ή μή της ισχύος του.

Οσο για τις 30,000 του λέβητα που είχες,όπως είπαμε και κατά την επιλογή του λέβητα εκείνο το απόγευμα στο εργοστάσιο, άν χρειαζόσουν και τις 30,000, τότε θα έκαιγες πάνω από 4 τόνους τον χρόνο...αντιθέτως, έκαιγες περίπου 1500 λίτρα άν θυμάμαι καλά...εξ΄αλλου, δεν υπήρχε και πιο μικρός λέβητας πετρελαίου να βάλεις, τότε καλά έκανες...τώρα όμως έχουν αλλάξει τα δεδομένα και η τεχνολόγια. B)

το μπόιλερ του ζεστού δουλέυει με πρωπορεία...δεν υπεισέρχεται στους υπολογισμούς της θέρμανσης...2 φορές την ημέρα θα χρειαστεί να φορτιστεί, άντε 3...ο λέβητας θα έχει αρκετά κενά διαστήματα θέρμανσης για να πάει ισχύ και στο μπόιλερ και μήν ξεχνάς και το κουμπί "party mode" για άμεση λειτουργία ζεστού νερού χρήσης.

ότι άλλο θέλεις, φυσικά ξέρεις που θα με βρείς :whistle: .

Ευχαριστώ άλλη μια φορά για την προτίμηση, την εμπιστοσύνη και τα καλά σου λόγια. Σου εύχομαι τα καλύτερα για εσένα και την οικογένεια σου! :)

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33565 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis
Καλές πελλετο-καύσεις και φυσικά θα είναι και με το λιγότερο καθάρισμα αφού πήρες αυτοκαθαριζόμενο μηχάνημα :)

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33885 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis








παραθέτω εγώ τις φωτογραφίες :

Σημειώστε ότι η εγκατάσταση της καμινάδας είναι πρόχειρη μέχρι να τοποθετηθεί τελικό ευθύγραμμο τμήμα από τον εγκαταστάτη:

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96688 από Mykoniatis
Απαντήθηκε από Mykoniatis στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis
Τώρα που άρχισε να φτιάχνει ο καιρός και βαίνουμε προς το τέλος της περιόδου θέρμανσης, είπα να σας γράψω και εγώ την εντύπωση μου από τον λέβητα μου.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του λέβητα απο το control του έχει κάψει 2,33 τόνους πελλέτα Ameco A1 σε 1324 ώρες λειτουργίας. Αρα με έναν πρόχειρο υπολογισμό, μέση κατανάλωση 2330/1324=1,76 κιλά την ώρα(εγώ πάντως ένα τσουβαλάκι την μέρα έβαζα).
Θερμοκρασίες μέσα στο σπίτι περίπου 22+ βαθμούς στο ημερήσιο πρόγραμμα ενώ στο νυχτερινό δεν έπεσε ποτέ το σπίτι κάτω από 18. Ζεστό νερό ελεγχόμενο από τον λέβητα (εγώ,η γυναίκα μου και τα 2 κορίτσια μας…).

Επίσης, έχω πετάξει στάχτη περίπου 8 φορές σε όλη την σεζόν. Δεν ήθελα να αφήνω το κουτί να γεμίζει και το καθάριζα πρίν μου βγάλει ένδειξη από μόνο του(σύμφωνα με τον λέβητα ήθελα 3). Μόνο θέμα η καμινάδα μου δημιουργεί προβλήματα ελκυσμού στην έναυση και είναι στο πρόγραμμα η αλλαγή της.

Άλλο καθαρισμό δεν έχω κάνει τίποτα (ευτυχώς γιατί δεν ποιάνουν τα χέρια μου γρί και γιατί δεν είχα και καιρό λόγω δουλειάς). Τον άλλο μήνα θα έρθει εδώ ο καυστηρατζής(είπαμε γρί) να μου τον κάνει γυαλί και μετά θα δουλέυει μόνο για ζεστό νερό.

Συμπερασματικά, ενώ με το πετρέλαιο δεν αφήναμε ποτέ να πάει πάνω από 20 βαθμούς , τώρα στους 22+ και το απολαμβάνουμε. Κόστος : 2,33 τν Χ 300 €/τν = 700 €. Βέβαια εντάξει δεν είχαμε και τον τρομερό χειμώνα αλλά είμαστε και Βόρεια προάστια και ακόμη και τώρα με την υγρασία ψιλοτρυπάει το κορμάκι μας.

Με την κατανάλωση αυτή που έχω, ο Σαμαράς μου λέει ότι ο λέβητας πράγματι αποδείχτηκε υπεραρκετός γιατί λέει καταναλώνω περίπου 9 kw. Βεβαια αυτό το είχα καταλάβει γιατί όπως είπα, την φετινή χρονιά όχι μόνο δεν κρυώσαμε, αλλά το απολάυσαμε υπέρ του δέοντος. Είχε δικιό λοιπόν που επέμενε σε μικρό λέβητα(ρε κάτι ξέρει, κάτι ξέρει ο άτιμος), αν και τον είχα προειδοποιήσει ότι θα του τον έφερνα στο κεφάλι αν δεν έφτανε… χαλάλι του…!

Είμαι λοιπόν πλήρως ευχαριστημένος με την θέρμανση μου φέτος και θεωρώ ότι έκανα μια άριστη επιλογή λέβητα(αν και τόσο μικρό, ολόκληρο εργοστάσιο είναι το άτιμο). Χαλάλι το αρχικό μου ψάξιμο…νομίζω ότι απέδωσε τα μέγιστα και αν σκεφτείς με αυτά που έχω ακούσει και δεί με άλλους λέβητες στην περιοχή και τα καύσιμα που χρησιμοποιούσαν είμαι ακόμη ποιό ικανοποιημένος .
Α!!! Και που είστε, δεν σας είπα το σημαντικότερο αν και λεπτομέρεια πιθανόν για κάποιους. Ρε παιδιά με του πετρελαίου όταν δούλευε το άκουγαν και οι γειτόνοι. Τώρα η γυναίκα μου απορεί αν δουλέυει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96699 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis
8000 ευρω το ολο κοστος αγορας και εγκαταστασης,καταναλωση φετος 2,33 τονους πελλετ 700 ευρω αρα αν εμενες στο πετρελαιο 1100 λιτρα(για τον φετινο ηπιο χειμωνα που εκανε!)και 1400 ευρω,συνολικο κερδος δηλ. 700 ευρω ,αντε με το καλο αλλα 11 χρονια ακομη για να κανεις αποσβεση φιλε Mykoniatis!
(Αστην καμιναδα ησηχη γιατι την βλεπω την αποσβεση να φτανει κοντα στην 15ετια μετα!)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96705 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis
Δεν πάει έτσι φίλε Valsam...
Μιλάς για έναν λέβητα με υψηλό βαθμό απόδοσης μικρό συντελεστή απωλειών με πολύ καλή διαχείριση και ασφάλεια που προπαντός ΔΕΝ ΡΥΠΑΙΝΕΙ και δεν αναγκάζει τον χρήστη να είναι θερμαστής.
1100 λίτρα πετρέλαιο στα βόρεια προάστια και με ζεστό νερό χρήσεως για όλη την οικογένεια χλομό το κόβω όσο ήπιος και αν ήταν ο χειμώνας.
Επίσης έχε στο νού ότι μπορεί να κάνει 7-8 χρόνια να το αποσβέσει αλλά ο λέβητας του θα ζει...
Για να δούμε ο Βουλγαρικος ο δικό σου θα ζει μετά από 8 χρόνια....
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω χλομό το βλέπω.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ