Windhager VarioWIN by Mykoniatis

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96864 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis
Φιλε Μykoniatis συγχαρητηρια για την επιλογη σου...ξερεις καλα οτι οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια ;)

Η πιο κατω απαντηση μου (σε αλλο θεμα) προς τον φιλο valsam σχετιζεται με την θεση μου πανω στην αγορα λεβητα.



χρηστος8 έγραψε: @ valsam

Δηλαδη οταν καποιος θελει να αγορασει αυτον τον ξυλολεβητα www.kwb.at/de/produkte/kwb-classicfire-stueckholz.html θα τον συγκρινει με βαση τον φτηνοτερο της αγορας πριν αγορασει;;;

Εχω την εντυπωση σαν 20 χρονια επαγγελματιας οτι οι αγορες μας ειναι ενας συμβιβασμος με τα λεφτα που εχουμε στην τσεπη μας.

Η ποιοτητα στοιχιζει καλως η κακως...αν εχω 1000 ευρω θα αγορασω τον καλυτερο ξυλολεβητα των 1000 ευρω.

Αν εχω 10000 ευρω για ξυλολεβητα, θα αγορασω τον καλυτερο ξυλολεβητα στα 10 χιλιαρικα.

Ολα τα αλλα δεν τα καταλαβαινω συγνωμη.




Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": scouter

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96873 από Mykoniatis
Απαντήθηκε από Mykoniatis στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis

valsam έγραψε:

Mykoniatis έγραψε: Κύριε valsam δεν μπορώ να καταλάβω το μένος σας για τον windhager και τα χρήματα που έδωσα.
Να είστε κλά και εσείς και ο κομπάρος σας να χαίρεστε τα μηχανήματα σας και επειδή θα πρέπει κατά την γνώμη σας να αισθάνομαι ΒΛΑΚΑΣ για τα χρήματα που έδωσα και το μηχάνημα που πήρα, θα στείλω ένα mail στην Αυστρία και να τους πώ να μην ξαναστείλουν μηχάνημα στην Ελλάδα γιατί μας ποιάνουν κορόιδα και θα πρέπει να διδαχθούν απο την επιστημονικά προηγμένη Βουλγαρία και Τουρκία που μας προσφέρουν την ίδια, ίσως και καλύτερη τεχνολογία και ποιότητα σε πολύ καλύτερες τιμές.
Και ένα mail στον Στουρνάρα ότι κατεβάσει ή ανεβάσει την τιμή του πετρελαίου εμείς είμαστε εξυπνότεροι και με την βοήθεια της Ανατολής θα τον εκδικηθούμε και θα του δείξουμε ότι δεν ποιανόμαστε κορόϊδα.
Τελικά αναρωτιέμαι αν τα συμφέροντα και η κονόμα μπαίνουν μπροστά απο την ειλικρήνια την αλήθεια και την τιμιότητα.
Και τελειώνοντας θυμάμαι απο μικρός ότι όταν διάβαζα περιοδικά μηχανοκίνησης τα super μοντέλλα δεν τα σύγκριναν με skoda, lada, tato, wardburg, zundap κ.τ.λ. και έμενα με το όνειρο και το στόμα ανοικτό.
Ναι όλα 4 ρόδες έχουν και τσουλάνε ποιά η διαφορά μωρέ θα πούν αρκετοί.

Μάλλον η Μερκελίτσα μας έχει πάρει χαμπάρι προ καιρού.

Πρωτα απ'ολα ειλικρινα φιλε δεν εχω κανενα προβλημα με τον windhager και μπορω να πω απ'οσα διαβαζω οτι προκειτε για κορυφαιο μηχανημα και ουδεποτε ειπα οτι απο Βουλγαρία και Τουρκία μας προσφέρουν την ίδια, ίσως και καλύτερη τεχνολογία και ποιότητα σε πολύ καλύτερες τιμές.
Δευτερον δεν σε αποκαλεσε κανεις βλακα και καλα εκανες αφου τα ειχες τα λεφτα και πηρες αυτο που σου αρεσε,δικια σου επιλογη ηταν και δεν μπορω ουτε εγω ουτε κανεις να σε κρινει γι'αυτην!
Μπορω και εχω το δικαιωμα ομως μεσα σε αυτο το φορουμ να εκφρασω τους προβληματισμους μου για το κατα ποσο συμφερει η αγορα ενος τετοιου ακριβου μηχανηματος και ο χρονος που χρειαζετε για την αποσβεση του σε σχεση με ενα αλλο η αλλα φθηνοτερα μηχανηματα και αυτο εκανα,βλεπεις οι περισσοτεροι απο μας που μπαινουν στο φορουμ αυτο μεχρι χθες(και ακομη και σημερα)ειμασταν εντελος ασχετοι με τους εναλακτικους τροπους θερμανσης και πολλοι νεοι χρηστες μπαινουν καθημερινα για να ρωτησουν και να μαθουν τι και πως να βαλουν για να απεξαρτηθουν απο το πετρελαιο (οπως εκανα και'γω πριν 1-2 χρονια!) και καλο ειναι να ενημερονονται αντικειμενικα απο αυτους που ξερουν τι και πως και ποσο και ποτε η αποσβεση και οχι απο τους εμπορους που τις περισσοτερες φορες τα παρουσιαζουν οπως τους συμφερει,και αυτο δεν το λεω για τον Σαμαρα ο οποιος φαινετε κυριος απο αυτα που διαβαζω και γνωστης, τι να κανουμε ομως που ο windhager που πουλαει ειναι καλος και ακριβος και για γερα πορτοφολια, το κατα ποσο συμφερει για την περιπτωση σου με 1-1,5 τονους προηγουμενες καταναλωσεις σε πετρελαιο ας μας το πει με νουμερα ο ιδιος!
Και με κουφανες με το παραδειγμα με τα αυτοκινητα,τα αυτοκινητα ειναι και status symbol εξου και η παγκοσμιες πρωτιες αγορων μερτσεντε και μπεμβε και καγιεν στοο Ελλαντα (τις καλες εποχες),μην μπερδευεσαι οι λεβητες δεν ειναι αυτοκινητα γιατι ουτε βολτα μπορεις να πας με τον λεβητα ουτε λεζαντα μπορεις να κανεις με τον λεβητα και να ριξεις κανα γκομενακι ουτε κανα μπαντιλικη(η μαλον μπαντες μπορουν να κανουν οι λεβητες ακομη και σουζες εχω ακουσει να κανουν αν χαλασουν η κολησουν τα ασφαλιστικα και ανεβασουν 110 βαθμους!),μιας και ομως το ανεφερες το παραδειγμα με τα αυτοκινητα ενα θα σου πω,μην συγκρινεις τα σουπερ καρς με skoda, lada, tato, wardburg, zundap γιατι τα σουπερ καρς κοστιζαν 150-200,000 ευρω το λιγοτερο και τα μουφα καρς που αναφερεις 5-7,000 συγκρινε για να εισαι πιο σωστος ενα μερσεντες με ενα toyota η ενα honda που κοστιζε το ενα τριτο η και το μισο απο το μερσεντες και πες μου πιο ηταν πιο οικονομικο και αξιοπιστο(ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΟΛΕΝΕ ΧΙΛΙΑΔΕς ΑΘΡΑ ΚΑΙ ΤΕΣΤ !)βλεπεις υπαρχει και κατι το οποιο λεγετε value for money!

Απο όλα αυτά που γράφω αυτό κατάλαβες; :blink: :( :S
Λυπάμαι!!! :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96886 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis

χρηστος8 έγραψε: Φιλε Μykoniatis συγχαρητηρια για την επιλογη σου...ξερεις καλα οτι οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια ;)

Η πιο κατω απαντηση μου (σε αλλο θεμα) προς τον φιλο valsam σχετιζεται με την θεση μου πανω στην αγορα λεβητα.



χρηστος8 έγραψε: @ valsam

Δηλαδη οταν καποιος θελει να αγορασει αυτον τον ξυλολεβητα www.kwb.at/de/produkte/kwb-classicfire-stueckholz.html θα τον συγκρινει με βαση τον φτηνοτερο της αγορας πριν αγορασει;;;

Εχω την εντυπωση σαν 20 χρονια επαγγελματιας οτι οι αγορες μας ειναι ενας συμβιβασμος με τα λεφτα που εχουμε στην τσεπη μας.

Η ποιοτητα στοιχιζει καλως η κακως...αν εχω 1000 ευρω θα αγορασω τον καλυτερο ξυλολεβητα των 1000 ευρω.

Αν εχω 10000 ευρω για ξυλολεβητα, θα αγορασω τον καλυτερο ξυλολεβητα στα 10 χιλιαρικα.

Ολα τα αλλα δεν τα καταλαβαινω συγνωμη.

Xρηστο δεν εισαι σωστος φιλε καθολου σωστος μαλιστα,ποια αλεπου και ποια κρεμασταρια μας λες,εγω δεν εχω κανενα προβλημα,την αγορα μου την εκανα και δεν εχει καμια σχεση με πελλετ ουτε υπαρχουν διαπλεκομενα ουτε εχω προσωπικο συμφερον ουτε κερδιζω τιποτα με τις τοποθετισεις μου μιας και δεν ειμαι ουτε εμπορας ουτε τιποτα στον κλαδο της θερμανσης,απλα το ξαναλεω ρωτησα και εξεφρασα την απορια μου εαν συμφερει μια τετοια αγορα με τοσα λεφτα,γιαυτο σε παρακαλω απαντησε με νουμερα για την συγκεκριμενη περιπτωση του Μυκονιατη και βγαλε με ψευτη (για να προτιμηθει η να αποφευχθει στο μελλον απο αλλους ενδιαφερομενους υποψηφιους αγοραστες μια τετοια πολυδαπανη αγορα!)στο αν συμφερει η οχι και ασε τις αλεπουδες και τα κρεμασταρια!
Και στο ξαναλεω συμφωνω απολυτα με αυτο που λες οτι οι αγορες μας ειναι ενας συμβιβασμος με τα λεφτα που εχουμε στην τσεπη μας, αλλα φιλε πιστευω να το γνωριζεις οτι π.χ εαν δεν υπηρχε αυτος ο συμβιβασμος και μπορουσες να παρεις οτι ηθελες με τα απειρα χρηματα που διεθετες αυτο δεν θα ηταν και εγγυηση οτι η αγορα που εκανες ηταν και η καλυτερη η η καταληλοτερη για την συγκεκριμενη περιπτωση που θα το ηθελες το συγκεκριμενο πραγμα,δεν ισχυει παντα το οτι πληρωνεις παιρνεις και το πιστευω ακραδαντα αυτο που λεω,μπορω να αναφερω απειρα παραδειγματα αυτοκινητων(μιας και αναφερε αυτοκινητα ο Μυκονιατης) κλασεις ανωτερα ασφαλεστερα οικονομικοτερα σε καταναλωση και αξιοπιστα σε σχεση με αλλα πολαπλασιων τιμων!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96890 από andros
Απαντήθηκε από andros στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis
Φιλε Μυκονιατης,
εκανες πραγματικα αν οχι την καλυτερη επιλογη, τοτε μια απο τις καλυτερες τις αγορας. Το επισης καλο με τον windhager ειναι ο κος Σαμαρας. Τον καιρο που εψαχνα ποιον λεβητα να επιλεξω περασα και απο τον Μαρκοπουλο, οπου εκει συνειδητοποιεις μετα απο συζητηση με τον egglezo οτι το εχει το αντικειμενο, οποτε το ολο πακετο "λεβητας+υποστηριξη" ειναι πληρες. Ο λογος που δεν τον επελεξα ηταν καθαρα μονο οικονομικος. Το οτι εσυ το εκανες το βημα και τον αγορασες, πιστευω οτι δεν θα το μετανιωσεις.
Τωρα οσον αφορα για καποια σχολια το μονο που εχεις να κανεις ειναι να μην ψαρωνεις. Απο την αλλη μπορεις να τους καλεσεις να δουνε το μηχανημα απο κοντα, μονο που εκτιμω οτι μαζι με την σταχτη θα εχεις να μαζεψεις και τα δοντια απο τις μασελες που θα εχουν πεσει στο πατωμα, γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα μεινουν με το στομα ανοιχτο :ohmy: . Εγω προσωπικα ετσι εμεινα οταν τον ειδα απο κοντα ποσο μαλλον σε λειτουργια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96891 από Mykoniatis
Απαντήθηκε από Mykoniatis στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis

andros έγραψε: Φιλε Μυκονιατης,
εκανες πραγματικα αν οχι την καλυτερη επιλογη, τοτε μια απο τις καλυτερες τις αγορας. Το επισης καλο με τον windhager ειναι ο κος Σαμαρας. Τον καιρο που εψαχνα ποιον λεβητα να επιλεξω περασα και απο τον Μαρκοπουλο, οπου εκει συνειδητοποιεις μετα απο συζητηση με τον egglezo οτι το εχει το αντικειμενο, οποτε το ολο πακετο "λεβητας+υποστηριξη" ειναι πληρες. Ο λογος που δεν τον επελεξα ηταν καθαρα μονο οικονομικος. Το οτι εσυ το εκανες το βημα και τον αγορασες, πιστευω οτι δεν θα το μετανιωσεις.
Τωρα οσον αφορα για καποια σχολια το μονο που εχεις να κανεις ειναι να μην ψαρωνεις. Απο την αλλη μπορεις να τους καλεσεις να δουνε το μηχανημα απο κοντα, μονο που εκτιμω οτι μαζι με την σταχτη θα εχεις να μαζεψεις και τα δοντια απο τις μασελες που θα εχουν πεσει στο πατωμα, γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα μεινουν με το στομα ανοιχτο :ohmy: . Εγω προσωπικα ετσι εμεινα οταν τον ειδα απο κοντα ποσο μαλλον σε λειτουργια.

Έτσι ακριβώς! ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96907 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis
@ valsam

Προσωπικα ζηλευω με την καλη εννοια τον Mykoniatis...αν ειχα τα χρηματα κι εγω θα τον αγοραζα χωρις δευτερη σκεψη...ελπιζω να μη σε πειραζει αυτο.

Επισης ξερω πολλους ανθρωπους (πελατες μου), που επισης θα ηθελαν να τον βαλουν στο σπιτι τους μονο που δεν φτανουν τα χρηματα που εχουν...οποτε ο συμβιβασμος που ελεγα παραπανω γινεται μεσω του ταβανιου που εχουμε για αγορα μηχανηματος.

Αν η αποσβεση γινει στα 10 χρονια πειραζει;;; λιγο με ενδιαφερει...ενα ακριβο μηχανημα ειναι η πιο ασφαλης επενδυση στο κομματι της θερμανσης...ξερω-ξερεις-ξερουμε οτι πολλα μηχανηματα θα χαλανε σε βαθος χρονου και θα πετιουνται στα σκουπιδια...αντιθετα το ακριβο θα συνεχιζει να δουλευει, και να υποστηριζεται τεχνικα απο καποιον συνεχως.


Το σχολιο μου οσον αφορα τις αλεπουδες και τα κρεμασταρια εχει να κανει με τις ΜΟΝΙΜΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΕΣ θεσεις σου γυρω απο τα ακριβα μηχανηματα...δεν τα θελεις...δεν σου αρεσουν...θεωρεις βλακες αυτους που τα επιλεγουν, με προσχημα οτι δεν κανουν αποσβεση ποτε, η κανουν μετα απο πολλα χρονια.

Εγω αν και αγορασα λεβητα της σειρας (ferroli), δεν περηφανευομαι για την αποσβεση που εκανα σε δυο χειμωνες...αντιθετα χαιρομαι και ζηλευω τα ατομα που εχουν αυτη τη δυνατοτητα αγορας.

Εσυ προφανως οχι.

Αυτη ειναι η θεση μου με λιγα λογια...ολοι θα αγορασουμε... και τα φτηνα μηχανηματα...καποιοι λιγοι και τα ακριβα.

Σε προκαλω να μου πεις, που και για ποιον απευθυνονται οι λεβητες των 8+ χιλιαδων ευρω κατα τη γνωμη σου...

Προσωπικα εχοντας παει στο εξωτερικο (Σουηδια - Γερμανια) εχω μεινει αφωνος με τις καταναλωσεις τους...ειναι αισθητα μειωμενοι σε σχεση με μας, που ειμαστε Νοτια Ευρωπη με πολυ μικροτερο και ηπιο χειμωνα απο αυτους.

Και σκεψου οτι δεν εχουν λεβητες των 1000 ευρω στα σπιτια τους...τα περισσοτερα σπιτια εχουν συστηματα θερμανσης ακριβα και αποδοτικα...λες να περιμενουν την αποσβεση σε 2 χρονια;;;

Η τους θεωρεις κι αυτους κουτοφραγκους;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ