Windhager VarioWIN by Mykoniatis

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33329 από Mykoniatis
Windhager VarioWIN by Mykoniatis δημιουργήθηκε από Mykoniatis
Ώπως σας υποσχέθηκα στην παρουσίαση μου ώς νέο μέλος, θα σας παρουσιάσω το νέο μου απόκτημα σε λέβητα Pellet.
Αγόρασα τον VarioWIN της Windhager και συγκεκριμένα το μοντέλο των 3,6 - 12,0 με το κίτ των υδραυλικών για θέρμανση και ζεστό νερό χρήσης.
Οι θερμαινόμενοι χώροι μου είναι περίπου στα 135 τμ. και είχα έναν λέβητα μαντεμένιο OSCAR 30.000 θερμίδων με έναν καυστήρα Joannes με μέση ετήσια κατανάλωση στα 1.300 - 1.500 lt και σχετικά διακοπτόμενη λειτουργία (όχι βέβαια στα μεγάλα κρύα).
Εμπιστευόμενος τον αντιπρόσωπο Κο Σαμαρά και τον εγκαταστάτη μου, αν και στην αρχή είχα ενδιασμούς αποφάσισα τελικά να βάλω τον συγκεκριμένο και βλέπουμε.
Σαν εγκατάσταση παραλληλίσαμε τον πετρελαίου με τον pellet και τους απομονώσαμε με βάνες.
Για τον VarioWIN κρατήσαμε την ίδια (απαράδεκτη απο ότι μου είπαν χτιστή καμινάδα) και η σύνδεση έγινε με ένα ανοξείδωτο σπιράλ πολύ μικρής διαμέτρου 100mm και σε απόσταση απο την υπάρχουσα καμινάδα περί το 1,5 μ.
Έχω και ένα Boiler 100 lt όπου εώς τώρα το δούλευα απ'ευθείας με τον πετρελαίου χωρίς ηλεκτροβάνα ή κυκλοφορητή και πλέον ελενχεται με τον κυκλοφορητή του boiler που έχει ενσωματωμένο ο λέβητας και απο τις πρώτες εντυπώσεις το σύστημα αυτό είναι super.
Για να μήν μακρυγορώ η εώς τώρα λειτουργία του με έχει ενθουσιάσει, δεν έχω βρεί ακόμη τα μείον του αν εξαιρέσεις ότι ανάθεμα και αν καταλαβαίνεις ότι δουλεύει.
Περιγραφικά εντυπώσεις: Τρομερή <<Αυστριακή>> ποιότητα κατασκευής, πλήρης αυτοκαθαριζόμενος, όμορφος, εντελώς αθόρυβος, ωραία ηλεκτρονικά και πολύ καλό χειρηστήριο απόστασης που μόνο καφέ δεν φτιάχνει.
Το κακό πλέον είναι ότι δεν άρχισαν τα κρύα για να τον δούμε σε πλήρη δραστηριότητα.
Τέλος θα ήθελα να πώ δυό λόγια για τον Κο Νίκο Σαμαρά και την εταιρία του.
Είχα ακούσει πολλά καλά λόγια και τον παρακολουθούσα απο εδω μέσα, αλλά συνεργαζόμενοι πλέον είδα ότι διαθέτουν τρομέρες γνώσεις για τα στερεά καύσιμα, πολύ εξυπηρετικοί και η ως τώρα συνεργασία υποδειγματική. Μέχρι να αποφασίσω την αγορά του το είχα ψάξει τρομερά και μόνο ο Κος Σαμαράς μου έλυσε τον γόρδιο δεσμό του χάους της αγορά των στερεών καυσίμων και απάντησε στις αμέτρητες ερωτήσεις μου (μάλλον τον έχω πρήξει τον άνθρωπο).
Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33330 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis

Mykoniatis έγραψε: Ώπως σας υποσχέθηκα στην παρουσίαση μου ώς νέο μέλος, θα σας παρουσιάσω το νέο μου απόκτημα σε λέβητα Pellet.
Αγόρασα τον VarioWIN της Windhager και συγκεκριμένα το μοντέλο των 3,6 - 12,0 με το κίτ των υδραυλικών για θέρμανση και ζεστό νερό χρήσης.
Οι θερμαινόμενοι χώροι μου είναι περίπου στα 135 τμ. και είχα έναν λέβητα μαντεμένιο OSCAR 30.000 θερμίδων με έναν καυστήρα Joannes με μέση ετήσια κατανάλωση στα 1.300 - 1.500 lt και σχετικά διακοπτόμενη λειτουργία (όχι βέβαια στα μεγάλα κρύα).
Εμπιστευόμενος τον αντιπρόσωπο Κο Σαμαρά και τον εγκαταστάτη μου, αν και στην αρχή είχα ενδιασμούς αποφάσισα τελικά να βάλω τον συγκεκριμένο και βλέπουμε.
Σαν εγκατάσταση παραλληλίσαμε τον πετρελαίου με τον pellet και τους απομονώσαμε με βάνες.
Για τον VarioWIN κρατήσαμε την ίδια (απαράδεκτη απο ότι μου είπαν χτιστή καμινάδα) και η σύνδεση έγινε με ένα ανοξείδωτο σπιράλ πολύ μικρής διαμέτρου 100mm και σε απόσταση απο την υπάρχουσα καμινάδα περί το 1,5 μ.
Έχω και ένα Boiler 100 lt όπου εώς τώρα το δούλευα απ'ευθείας με τον πετρελαίου χωρίς ηλεκτροβάνα ή κυκλοφορητή και πλέον ελενχεται με τον κυκλοφορητή του boiler που έχει ενσωματωμένο ο λέβητας και απο τις πρώτες εντυπώσεις το σύστημα αυτό είναι super.
Για να μήν μακρυγορώ η εώς τώρα λειτουργία του με έχει ενθουσιάσει, δεν έχω βρεί ακόμη τα μείον του αν εξαιρέσεις ότι ανάθεμα και αν καταλαβαίνεις ότι δουλεύει.
Περιγραφικά εντυπώσεις: Τρομερή <<Αυστριακή>> ποιότητα κατασκευής, πλήρης αυτοκαθαριζόμενος, όμορφος, εντελώς αθόρυβος, ωραία ηλεκτρονικά και πολύ καλό χειρηστήριο απόστασης που μόνο καφέ δεν φτιάχνει.
Το κακό πλέον είναι ότι δεν άρχισαν τα κρύα για να τον δούμε σε πλήρη δραστηριότητα.
Τέλος θα ήθελα να πώ δυό λόγια για τον Κο Νίκο Σαμαρά και την εταιρία του.
Είχα ακούσει πολλά καλά λόγια και τον παρακολουθούσα απο εδω μέσα, αλλά συνεργαζόμενοι πλέον είδα ότι διαθέτουν τρομέρες γνώσεις για τα στερεά καύσιμα, πολύ εξυπηρετικοί και η ως τώρα συνεργασία υποδειγματική. Μέχρι να αποφασίσω την αγορά του το είχα ψάξει τρομερά και μόνο ο Κος Σαμαράς μου έλυσε τον γόρδιο δεσμό του χάους της αγορά των στερεών καυσίμων και απάντησε στις αμέτρητες ερωτήσεις μου (μάλλον τον έχω πρήξει τον άνθρωπο).
Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις.


Συγχαρητήρια για την επιλογή σου και μπράβο για τα καλά σου λόγια για τον προμηθευτή. Πρέπει νομίζω να αναφέρονται. Μήπως θα μπορούσες πριν απ' όλα να μας πεις και πόσο σου κόστισε όλο το σύστημα; Περιμένουμε με ανυπομονησία εντυπώσεις από τη λειτουργία του σε full σεζόν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33333 από Mykoniatis
Απαντήθηκε από Mykoniatis στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis
Το κόστος του λέβητα με τ αυδραυλικά του (δρν του έλιπε τίποτα) ήταν 7.000€ και 1.000€ εγκατάσταση με τα υλικά αλλά δυστυχώς είχα ένα λεβητοστάσιο χάλι που επ'ευκαιρίας το μαζέψαμε υποδειγματικά.
Βέβαια θυμίζω ότι το όλο σύστημα είναι πλήρως αυτοκαθαριζίμενο και το δοχείο της στάχτης θα το αδειάζω όταν με ειδοποιεί το μηχάνημα και έχει και σύστημα συμπίεσης στάχτης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33340 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis

Mykoniatis έγραψε: Το κόστος του λέβητα με τ αυδραυλικά του (δρν του έλιπε τίποτα) ήταν 7.000€ και 1.000€ εγκατάσταση με τα υλικά αλλά δυστυχώς είχα ένα λεβητοστάσιο χάλι που επ'ευκαιρίας το μαζέψαμε υποδειγματικά.
Βέβαια θυμίζω ότι το όλο σύστημα είναι πλήρως αυτοκαθαριζίμενο και το δοχείο της στάχτης θα το αδειάζω όταν με ειδοποιεί το μηχάνημα και έχει και σύστημα συμπίεσης στάχτης.


Σ' ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Αρκετά τα λεφτά αλλά πρόκειται για κορυφαίο μηχάνημα κατά τη γνώμη μου. Καλές και απροβλημάτιστες καύσεις κι εύχομαι γρήγορα να κάνεις απόσβεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33341 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis
Καλορίζικος ο νέος σου λέβητας. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι από τις κορυφαίες επιλογές. Προκαλεί εντύπωση πως από τις 30.000 θερμίδες του πετρελαίου οδηγήθηκες στις 10.000 θερμίδες του νέου λέβητα. Παραείναι μεγάλη η διαφορά.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33352 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Windhager VarioWIN by Mykoniatis
Δειχνει φοβερο εργαλειο!!!
Καλοριζικος κ καλες καυσεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ