Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40907 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
λοιπόν απο την μέχρι τώρα επαφή με τον fuzzy logic αυτό που παρατήρησα είναι ότι τον έβαλα μπρος δεν έχει την ίδια φιλοσοφία με τον λέβητα του πετρελαίου ξεκίνησε και ομαλά ανέβασε την θερμοκρασία και προσπαθεί πάντα να την διατηρεί σταθερή με απόκλιση 1,5 βαθμό ακόμα όμως δεν έκανε αρκετό κρύο( η θερμοκρασία έχει πέσει μέχρι 4 βαθμούς σήμερα το πρωί) και μακάρι να μην κάνει δεν σας λέω για κατανάλωση γιατί όπως είπα η εξωτερική θερμοκρασία δεν είναι σταθερή το βράδυ πάει 4 την ήμερα 18-19 καμιά φορά και 21 όποτε απο κατανάλωση τίποτα ακόμα το ιδιαίτερο δουλεύει και ΖΝΧ κατά προτεραιότητα πάντα έχουμε άφθονο ζεστό νερό
προβλήματα εκείνο το οποίο παρουσιάστηκε και τελικά δεν έφταιγε το μηχάνημα είναι την περασμένη πέμπτη η πολυαγαπημένη μας ΔΕΗ αφοί είχε απο 8 μέχρι της 5 διακοπή άρχισε κατά διαστήματα να στέλνει και να κόβει επανειλημμένα το ρεύμα είδα στο σταθεροποιητή τάση να καρφώνεται η βελόνα στα 300volt απο τα πολλά άναψε σβήσε επαναλαμβανόμενα κώλυσε προφανώς κάποιο ρελε και ανέβασε μέσα στο σπίτι 25-26 βαθμούς μέχρι την επόμενη μέρα το πρωί όπου το πήρα χαμπάρι ότι κάτι γίνεται είχε βέβαια σταματήσει να ανεβάζει θερμοκρασία προφανώς ξεκόλλησε η' ενεργοποιήθηκαν τα ασφαλιστικά και έκανε reset το μηχάνημα απο μόνο του
μέχρι να γίνει αυτό μου έφαγε περί τα 4 τσουβάλια πελλετ
όμως ο λέβητας ευτυχώς την γλίτωσε την ζημιά όχι όμως και το ψυγείο πάμε για καινούργιο έκαψε την πλακέτα δυστυχώς

fuzzy logic 2 p15kw
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44198 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
Καλά εντάξει, εγώ τώρα πήρα πρέφα τον Fuzzy Logic. Τώρα κατάλαβα σε τι χρησιμεύει ο αισθητήρας λάμδα. Είναι ο μόνος που έχει αισθητήρα λάμδα σε τέτοια τιμή. Έχω εντυπωσιαστεί. Ζηλεύω θα έλεγα. Αν ήξερα θα τον επέλεγα αντί του Kiturami :/

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44247 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

DOOM_NX έγραψε: Καλά εντάξει, εγώ τώρα πήρα πρέφα τον Fuzzy Logic. Τώρα κατάλαβα σε τι χρησιμεύει ο αισθητήρας λάμδα. Είναι ο μόνος που έχει αισθητήρα λάμδα σε τέτοια τιμή. Έχω εντυπωσιαστεί. Ζηλεύω θα έλεγα. Αν ήξερα θα τον επέλεγα αντί του Kiturami :/


Με λίγα λόγια Ο αισθητήρας Λ στον συγκεκριμένο λέβητα κάνει τα εξής. Διαβάζει το οξυγόνο των καυσαερίων, δίνει την τιμή στον εγκέφαλο. Αυτός σε συνδυασμό με άλλες τιμές που διαβάζει (θερμοκρασία καυσαερίων - εξωτερική θερμοκρασία και άλλα πολλά) αποφασίζει πόσο αέρα θα δώσει παραπάνω και πόση ποσότητα καυσίμου στον θάλαμο καύσης προκειμένω να επιτευχθούν οι καλύτερες τιμές - ποιότητα καύσης. :P
Βέβαια ο Λ πρέπει να αφαιρείτε όταν καις ξύλο.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kakos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46979 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

DIMITRIS38 έγραψε: ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
και εγώ εύχομαι να έχουμε καλό χειμώνα σε όλους μας
το fuzzy logic 2 το 2 είναι λάθος το διόρθωσα ευχαριστώ για την παρατήρηση το έκανα απο κεκτημένη ταχύτητα γιατί παράλληλα έκανα και μια δουλειά και δεν το πρόσεξα
το άσπρο κουτί είναι σταθεροποιητής τάσης για μην έχουμε καμιά ανατίναξη και κάψουμε καμιά πλακέτα το έβαλα για σιγουριά γιατί η ΔΕΗ μας κάνει κατά καιρούς διάφορα οπότε δεν εχω διάθεση να πληρώνω γαμ......τικα το έβαλα κόστος 50 ευρό



Καλησπερα!!
Τί χαρακτηριστικά εχει ο σταθεροποιητης τασης;;; (ή ειναι ups που δεν νομιζω)
Το εψαξες ή πηρες απλα εναν στην "τυχη";;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47161 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
καλησπέρα τον πήρα απο το μαγαζί του ηλεκτρολόγου που μου έκανε την ηλεκτρολογική εγκατάσταση εγώ το ζήτησα του είπα τι θέλω είναι μόνο σταθεροποιητής τάσης τίποτα άλλο αυτό ήθελα για προστατέψω απο την ΔΕΗ το μηχάνημα είναι 2000w είπα τι θέλω και μου έδωσε αυτό το οποίο το χρησιμοποιεί και ο ίδιος

fuzzy logic 2 p15kw
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47183 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

Jole έγραψε: Καλησπερα!!
Τί χαρακτηριστικά εχει ο σταθεροποιητης τασης;;; (ή ειναι ups που δεν νομιζω)
Το εψαξες ή πηρες απλα εναν στην "τυχη";;


Στη φωτογραφία της πρώτης σελίδας γράφει πάνω του "AC automatic voltage regulator" και 2000 ή 2500VA, oπότε για σταθεροποιητή μιλάμε
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ