Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37086 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

alex5815 έγραψε: για κοιταξτε λιγο τα forum γερμανια,αυστρια,σουηδια ,ελβετια βαζουν μικρους λεβητες αν και εχουν πολλα κρυα εμεις θα μου πεις δεν εχουμε καλες μονωσεις ,δεν εχουμε και τοσα κρυα.
κοιταξτε τον orligno .


Σε μεγάλο ποσοστό εκεί οι μικροί λέβητες συμπληρώνουν τη θέρμανση των αντλιών θερμότητας όταν η θερμοκρασία πέφτει πολύ.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37218 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

GT έγραψε:

DIMITRIS38 έγραψε:

alex5815 έγραψε: για κοιταξτε λιγο τα forum γερμανια,αυστρια,σουηδια ,ελβετια βαζουν μικρους λεβητες αν και εχουν πολλα κρυα εμεις θα μου πεις δεν εχουμε καλες μονωσεις ,δεν εχουμε και τοσα κρυα.
κοιταξτε τον orligno .

................

Τα σώματά σου πόσες θερμίδες είναι (και το boiler)?


Έχει σημασία αυτό;


ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37300 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

kakos έγραψε:

GT έγραψε:

DIMITRIS38 έγραψε:

alex5815 έγραψε: για κοιταξτε λιγο τα forum γερμανια,αυστρια,σουηδια ,ελβετια βαζουν μικρους λεβητες αν και εχουν πολλα κρυα εμεις θα μου πεις δεν εχουμε καλες μονωσεις ,δεν εχουμε και τοσα κρυα.
κοιταξτε τον orligno .

................

Τα σώματά σου πόσες θερμίδες είναι (και το boiler)?


Έχει σημασία αυτό;


Υποθέτω πως έχει.
1) Με σώματα στα 20kcal, θα μπορούσε να ζεσταθεί επαρκώς με λέβητα 10kcal? Όχι πιστεύω.
2) Με σώματα στα 20kcal, θα υπήρχε νόημα να πάρει λέβητα στις 40kcal? Όχι πιστεύω.

Θεωρητικά λοιπόν, υποθέτω πως αν έχεις λέβητα που αποδίδει όσες θερμίδες αποδίδουν και τα σώματα στο χώρο σου (σαφώς και λίγες παραπάνω για να καλύψεις απώλειες, μειωμένη απόδοση, μπόιλερ κλπ), τότε θα ζεσταθείς επαρκώς. Με την προϋπόθεση τα σώματα να καλύπτουν τις θερμιδικές ανάγκες του χώρου εννοείται.

Επειδή αυτές είναι υποθέσεις δικές μου όμως και δεν είμαι γνώστης, θα ήθελα και εγώ μια απάντηση από κάποιον που το κατέχει το θέμα καλά.



Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37302 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
1) αν η αναγκη του χωρου ειναι 10.000, ναι.
2) οχι ιδιαιτερα

Πρακτικα, αν τα σωματα ειναι 20000 kcal, o λεβητας 20000 και οι αναγκες στο μισο, τοτε το μηχανημα θα πρεπει να εχει modulation ισχυος για να δουλευει σχετικα αποδοτικα. Αλλιως θα καιει τ´αντερα του χωρις λογο.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37304 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
συμπληρώνοντας τον Grecu γι αυτο δεν έχει νόημα να μετράμε μόνο τις θερμίδες απο τα σώματα και το Boiler και να βγάζουμε την απόδοση του λέβητα που χρειαζόμαστε ... παρά χρειαζόμαστε μηχανολόγο μηχανικό να μετρήσει τις απώλειες του χώρου ώστε να ξέρουμε ακριβώς !!

Προσωπικό παράδειγμα . Έχω σώματα στο σπίτι μου 170τμ 33.000kcal μαζί με το boiler . O Υδραυλικός μου πρότεινε 45KW λέβητα και ο μηχανολόγος έβγαλε 28 KW . Είσαι χαμένος άν πας με αυτή τη λογική ή όχι ??Προσωπικά νομίζω πως αυτά τα 100-200 ευρώ αξίζουν τον κόπο για τον καθένα μας,ώστε να αποφύγει δυσάρεστες εκπλήξεις

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37316 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
λεω οτι παντου στην ευρωπη βαζουν μικρους λεβητες,αντιθετως εμεις βαζουμε κατι τερατα απ οτι διαβαζω
αλλος μιλαει για 60 kw αλλος για 70 kw λες και θα θερμανουν κανενα γηπεδο ,κι αιντε να τον χορτασουν αυτον με ξυλα οπως επαθα κι εγω
με τον πετρελαιου ,χρειαζουμουν καπου 22000 θερμιδες συμφωνα με την μελετη
και μου εβαλε εναν wolf 50000 και τσακονωταν μηχανολογος με τον ηλεκρολογο γιατι ο μηχανολογος του ελεγε να βαλει μπεκ 1,5 ο ηλεκτρολογος ελεγε 1,0 και τελικα εβαλε 1,0 για να μην καιει πολυ,σημασια εχει εγω δεν μπορω να τον χορτασω με τιποτα.
ελπιζω να ζεστανεις το σπιτι σου με αυτα τα kw και σου ευχομαι καλο χειμωνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ