Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33703 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
μια χαρά είσαι, αν και οριακή η επιλογή σου, αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να αφήνεις να πέσει η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι ιδίως στα γερά τα κρύα. και μια υπενθύμιση, μην ξεχάσεις να μονώσεις το μπουρί για αποφυγή υγροποιήσεων.

DIMITRIS38 έγραψε: jps την επιλογή την έκανα αφου μίλησα με αυτόν που μου τον πούλησε μου είπε πως δεν χρειάζεται ποιο μεγάλο μηχάνημα αυτό θα με καλύψει χωρίς κανένα πρόβλημα οπότε τον εμπιστεύτηκα και έκανα την κίνηση μου είπε πως τα kw του σπιτιού μου είναι λιγότερα απο 15 και το έβγαλε με ένα τύπο 113χ3χ30=10170 δηλαδή 10kw όπου 3 είναι το ύψος το 30 είναι η θερμίδες που χρειάζεται κάθε κυβικό μέτρο

Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33716 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

DIMITRIS38 έγραψε: jps το ίδιο εύχομαι και εγώ για του χρόνου και τα επόμενα χρόνια να πάνε όλα καλά
όμως πεσμου λίγο τι ενοης εκτός απο τους αυτοκαθαριζομενους???δηλαδή όσοι δεν είναι
αυτοκαθαριζομενοι δεν μπορούμε να έχουν αν οχι το 100% τις απόδοσης τους ούτε το 90% ????

Όπως συμβαίνει και με όλα τα μηχανήματα,έτσι και με τους λέβητες,η απόδοση τους μειώνεται με τα χρόνια χρήσης τους.Το ποσοστό πτώσης της απόδοσης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες,όπως είναι η ποιότητα κατασκευής του λέβητα,η ύπαρξη ή όχι τούμπο στον λέβητα,το αν τα τούμπο αυτά είναι κάθετα ή οριζόντια,το αν γίνονται οι εβδομαδιαίοι καθαρισμοί του λέβητα και των τούμπο,όπως και η ετήσια συντήρηση στο τέλος της σεζόν από κάποιον καυστηρατζή κ.α. Η υπερδιαστασιολόγηση λεβητών που συνέβαινε παλαιότερα αλλά και σήμερα από πολλόυς,πέρα από τα πολλά αρνητικά της υψηλής κατανάλωσης,είχε και ένα μόνο θετικό.Το ότι όσα χρόνια και αν περνούσαν,θα μπορούσες να έχεις ζεστό σπίτι,όπως και στην περίπτωση του δικού σου 60άρη 30 χρονών λεβητα πετρελαίου,αφού όσο και να έπεφτε η απόδοση του με τα χρόνια,πάλι υπερκάλυπτε τις θερμικές απώλειες του σπιτιού σου,
Τώρα όσον αφορά τους πλήρως αυτοκαθαριζόμενους λέβητες τύπου Windhager,εδώ έχουμε μιας άλλης φιλοσοφίας μηχανήματα,όπου η λειτουργία,ο καθαρισμός και η συντήρηση του λέβητα γίνεται πλήρως ελεγχόμενα και αυτοματοποιημένα από τον ίδιο το λέβητα και αυτό έχει ως αποτέλεσμα η απόδοση του λέβητα να διατηρείται υψηλή και μετά από πολλά έτη χρήσης.
Και για να κλείσω το θέμα της επιλογής των kw του λέβητα,στην περίπτωση σου,δε θα έχεις κανένα πρόβλημα αν όντως οι απώλειες σου καλύπτονται από τα 15 kw,αν όμως οι απώλειες σου δεν καλύπτονται ή καλύπτονται οριακά,το πρόβλημα αυτό θα γίνεται εντονότερο με τα χρόνια.Εδώ ισχύει η ρήση ότι το μεγάλο γίνεται μικρό,αλλά το μικρό δε γίνεται μεγάλο.Για παράδειγμα ένας 25 kw λέβητας με εύρος ισχύος 8-25 kw,μπορεί να δουλέψει και στα 8 kw με χαμηλή όμως απόδοση,μπορεί να δουλέψει και στα 15 kw με καλύτερη απόδοση και στα 20 kw και στα 25 kw.Ένας όμως λέβητας 15 kw,αν κάποιες φορές απαιτηθεί να καλύψει απώλειες των 20 kw σε ένα χώρο,θα δουλεύει συνεχώς στο μέγιστο και πάλι ο χώρος δε θα είναι επαρκώς ζεστός.
Και πάλι σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33729 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
panos ναι είναι μονωμένο και αυτό με πόνεσε πάρα πολύ και πρέπει να βάλω και άλλα κομμάτια για να σηκωθεί και ποιο ψηλά δυστυχώς και πονάει ακόμα ποιο πολύ πάντως αμομωνοτο δεν το αφήνω

jps κατανοητό αυτό που λες για το θέμα πιοτητας

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34411 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
λοιπόν έχουμε και λέμε ήρθαν πλέον οι μονάδες (ECU electronic control module ) αναβαθμισμένα και το δικό μου και του φίλου μου ΧΑΡΗ(δεν γράφει εδώ ήταν μαζί μας στην συνάντηση )έχουν βάλει την έκδοση 12,5 και έχει πολωνικά,ρωσικά,γερμανικά,αγγλικά,ελληνηκα και γαλλικά δεν θυμάμαι να ξέχασα καμιά άλλη είναι ποιο γρήγορος στο μενού του και πλέον με το που δίνουμε την όποια εντολή την δέχεται άμεσα χωρίς να χρειάζεται να να κάνω αποθήκευση πρώτα πατώντας το esc ήρθαν και τα εγχειρίδια και του λέβητα και του θερμοστάτη στα ελληνικά και μου τα έστειλαν και με email σε μορφή pdf
εδώ να ζητήσω αν κάποια στιγμή μπορεί η ομάδα διαχείρισης να κάνει ένα χώρο σαν βιβλιοθήκη όπου θα φορτώνουμε αρχεία με ρυθμίσεις για τους λέβητες μας και εγχειρίδια στα ελληνηκα για μην τρέχουμε απο εδώ και απο εκεί να τα βρούμε
τώρα λοιπόν θα πέσει διάβασμα για να περάσουμε φέτος εξετάσεις αχχαχαχαχαχαχ

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34423 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

DIMITRIS38 έγραψε: λοιπόν έχουμε και λέμε ήρθαν πλέον οι μονάδες (ECU electronic control module ) αναβαθμισμένα και το δικό μου και του φίλου μου ΧΑΡΗ(δεν γράφει εδώ ήταν μαζί μας στην συνάντηση )έχουν βάλει την έκδοση 12,5 και έχει πολωνικά,ρωσικά,γερμανικά,αγγλικά,ελληνηκα και γαλλικά δεν θυμάμαι να ξέχασα καμιά άλλη είναι ποιο γρήγορος στο μενού του και πλέον με το που δίνουμε την όποια εντολή την δέχεται άμεσα χωρίς να χρειάζεται να να κάνω αποθήκευση πρώτα πατώντας το esc ήρθαν και τα εγχειρίδια και του λέβητα και του θερμοστάτη στα ελληνικά και μου τα έστειλαν και με email σε μορφή pdf
εδώ να ζητήσω αν κάποια στιγμή μπορεί η ομάδα διαχείρισης να κάνει ένα χώρο σαν βιβλιοθήκη όπου θα φορτώνουμε αρχεία με ρυθμίσεις για τους λέβητες μας και εγχειρίδια στα ελληνηκα για μην τρέχουμε απο εδώ και απο εκεί να τα βρούμε
τώρα λοιπόν θα πέσει διάβασμα για να περάσουμε φέτος εξετάσεις αχχαχαχαχαχαχ


Ωραιος !!!
Δεν ξερω αν ρωτησε ο kakos τον δικο του για το αν μπορει ο καθενας
να κανει την αναβαθμιση αυτη , αλλα φανταζομαι πως θα μπορει κ ελπιζω ανεξοδα.
Με την πρωτη ευκαιρια θα ρωτησω κ γω, γιατι σιγουρα θα ειναι πιο ευκολα στα Ελληνικα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34456 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

DIMITRIS38 έγραψε: λοιπόν έχουμε και λέμε ήρθαν πλέον οι μονάδες (ECU electronic control module ) αναβαθμισμένα και το δικό μου και του φίλου μου ΧΑΡΗ(δεν γράφει εδώ ήταν μαζί μας στην συνάντηση )έχουν βάλει την έκδοση 12,5 και έχει πολωνικά,ρωσικά,γερμανικά,αγγλικά,ελληνηκα και γαλλικά δεν θυμάμαι να ξέχασα καμιά άλλη είναι ποιο γρήγορος στο μενού του και πλέον με το που δίνουμε την όποια εντολή την δέχεται άμεσα χωρίς να χρειάζεται να να κάνω αποθήκευση πρώτα πατώντας το esc ήρθαν και τα εγχειρίδια και του λέβητα και του θερμοστάτη στα ελληνικά και μου τα έστειλαν και με email σε μορφή pdf
εδώ να ζητήσω αν κάποια στιγμή μπορεί η ομάδα διαχείρισης να κάνει ένα χώρο σαν βιβλιοθήκη όπου θα φορτώνουμε αρχεία με ρυθμίσεις για τους λέβητες μας και εγχειρίδια στα ελληνηκα για μην τρέχουμε απο εδώ και απο εκεί να τα βρούμε
τώρα λοιπόν θα πέσει διάβασμα για να περάσουμε φέτος εξετάσεις αχχαχαχαχαχαχ


Δημήτρη ήρθαν νέες μονάδες ή συνδέθηκε κάποια μονάδα στον λέβητα σου και έκανε την αναβάθμιση;

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ