Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33201 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

γιωργος έγραψε: Asteri πηρες λεβητα πελλετ?
Αν δεν αγορασες ακομη παιζει μια αρκετα φθηνη σομπα πελλετ νερου αφου εχεις και τα τζακια σε καλυπτει ανετα ,την αγορασε ο κουμπαρος μου την προηγουμενη βδομαδα ειναι της sunsystem δηλ. της εταιριας που βγαζει το burnit που αγορασα εγω,ειναι 23kw την δινουν και στο σαιτ και ο πωλητης μας ειπε για 170-180 μαξ. εχει 92% μαξ αποδοση και μου αρεσε γιατι παιρνει 75 λιτρα νερο και 45 κιλα πελλετ στο δοχειο,σε σχεση με αλλες οπως η mbz ambra ydro τα νουμερα της burnit ειναι πολυ καλα και η τιμη ξευτιλα,2 χρονια εγγυηση και ολα τα εξαρτηματα ειναι Ιταλικα μου ειπαν,εαν δεν ειχα αγορασει τον ξυλολεβητα αυτη θα ηταν η αγορα μου μιας και βρηκα και πελλετ σε καλη τιμη!



για δωσε καμια πληροφορια η μονο για τον αστερη ειναι η προσφορα χεχεχεχεχ[/quote]

Δεν πήρα λέβητα, σχέδια για το μέλλον κάνω, όταν τελειώσει το πετρέλαιο (που μπορεί να κάνει και 2-3 χρόνια, άμα καίω 100-150 λίτρα όπως πέρυσι). Συσκευή νερού στο σαλόνι μου πάντως, δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω, έχω λεβητοστάσιο και θα μπει εκεί ένας βολικός λεβητάκος, με μεγάλο σιλό και αυτοκαθαριζόμενος, να μην ασχολούμαι και με αυτόν κάθε λίγο και λιγάκι. Έχω τζάκι να με κρατάει σε ασχολία, δεν θα δώσω 4 χιλιάρικα για να παλεύω πάλι, μαζόχας δεν είμαι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33203 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
Αλλο 4 χιλιαρικα και αλλο 1550!
www.sunsystem.bg/en/otoplenie/details.php?id=173
1700 ΕΥΡΩ με τα περαστικα και το ινοξ 80ρη μπουρι του βγηκα του κουμπαρου!!!!!
Αλλο το να βαζεις ξυλα καθε 1-3 ωρες στο τζακι και αλλο να βαζεις μια φορα τις 2-3 μερες τρια τσουβαλακια πελλετ (45 κιλα πελλετ χωραει)και μια φορα στις τοσες να καθαριζεις!!!!!!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33206 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
Αυτήν είναι για κάνα διαμέρισμα που βολεύει, εμένα έχει 3 ορόφους με αυτονομίες, θερμοστάτες, κεντρικό κυκλοφορητή, δοχείο αδρανείας.

Έχει πάνω κυκλοφορητές και δοχείο αυτήν η σόμπα, ή τα θέλει εξτρά? Ήταν μέσα στα 1700€ αυτά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33131 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

jnet έγραψε: Δημήτρη καλές ζέστες να έχεις με τον γεμάτο τεχνολογία Πολωνό σου. Θεωρώ ότι θα μπορείς να ζεστάνεις και άλλα 35μ2 τουλάχιστον αν χρειαστεί. Εγώ με 20αρι ζεσταίνω 240μ2.


jnet τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα αναφέρεις,ότι δηλαδή μπορεί να ζεστάνει άλλα 35 τ.μ. τουλάχιστον.Δεν είναι όλα τα σπίτια το ίδιο και ούτε έχουν τις ίδιες θερμικές ανάγκες-απώλειες.Σε τόσο οριακές καταστάσεις όπως του Δημήτρη,ακριβής πρόβλεψη μπορεί να γίνει μόνο από μελέτη μηχανολόγου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33132 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
Νομιζω οτι παραβλεπουμε κατι πολυ σημαντικο.Αυτο που λεει ο φιλος ο Δημητρης για το λεβητα πετρελαιου που εχει.Οτι ειναι 30ετιας!!!Πραγμα που σημαινει οτι οι πραγματικες του αναγκες σε πετρελαιο ειναι πολυ μικροτερες απο 500lt το μηνα, λογω της πολυ χαμηλης αποδοσης που λογικα θα εχει.
Δεν λεω οτι τα 15KW ειναι αρκετα.Δεν το ξερω αυτο.

Φιλε Δημητρη ευχομαι ολα να πανε καλα και να σου περισεψουν κιολας τα 15KW.Κι εγω περιμενω με αγωνια εδω και 1 μηνα να μου φερουν τον PRIMUS να κανω το πρωτο αναμα και να ησυχασω.

Απ το πουθενα ενα σωρο εξοδα μας εχουν @αμ@σει!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33135 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

jps έγραψε:

jnet έγραψε: Δημήτρη καλές ζέστες να έχεις με τον γεμάτο τεχνολογία Πολωνό σου. Θεωρώ ότι θα μπορείς να ζεστάνεις και άλλα 35μ2 τουλάχιστον αν χρειαστεί. Εγώ με 20αρι ζεσταίνω 240μ2.


jnet τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα αναφέρεις,ότι δηλαδή μπορεί να ζεστάνει άλλα 35 τ.μ. τουλάχιστον.Δεν είναι όλα τα σπίτια το ίδιο και ούτε έχουν τις ίδιες θερμικές ανάγκες-απώλειες.Σε τόσο οριακές καταστάσεις όπως του Δημήτρη,ακριβής πρόβλεψη μπορεί να γίνει μόνο από μελέτη μηχανολόγου.


Σίγουρα έτσι είναι όπως τα λες αλλά άκου και το παρακάτω:

Ο γείτονας μου που κάναμε μαζί τα σπίτια μας το 2002 προτίμησε να βάλει αντί του κλασικού 2πλή γλώσσα με 5αρι dow ένα μονό μπλόκι 25αρι. Το αποτέλεσμα είναι να μην ζεσταίνεται ποτέ. Δηλαδή εγώ 3,5 τόνους ενώ ο Μανώλης 5 και το σπίτι παγωμένο. Αν ο μηχανολόγος - αφού ο φίλος μου Μανώλης πουλήσει το σπίτι αποκρύπτοντας τι έκανε στον αγοραστή - έρθει στον νέο αγοραστή για να του κάνει μελέτη μπορείς να μου πεις αν η μελέτη του μηχανολόγου θα είναι σωστή? Εκτός αν ο μηχανολόγος πάρει την βαριοπούλα και το ανακαλύψει.

Οπότε η εκτίμηση που γίνεται ρωτώντας κάποιον το τι έκαψε την προηγούμενη χρονιά εφόσον ζεσταίνονταν και μαθαίνοντας και άλλα στοιχεία όπως το πόσες ώρες δούλευε κλπ καμιά φορά μπορεί να είναι πιο ακριβής από το να διαβάσει τα σχέδια ένας μηχανολόγος όπως στην περίπτωση του σπιτιού του φίλου μου.

Αυτά για να μην θεωρούμε την μελέτη του μηχανολόγου ότι μας το έλυσε το θέμα μια και στην Ελλάδα είμαστε και οι αποκλίσεις εκ των αρχικών σχεδίων των σπιτιών περνούν και δίνουν ή οι μπαγαποντιές μερικών εργολάβων που έχτιζαν αβέρτα πριν μερικά χρόνια προσπαθώντας να έχουν το χαμηλότερο δυνατό κόστος.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ