Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33096 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
Υπάρχει και η άλλη λύση, όπως γκαζώνουμε πριν τον ανήφορο, για να πάρει φόρα το χιλιάρι.
Θα παρακολουθείς το meteo.gr και άμα βγάζει πρόβλεψη για ψόφο, θα βάζεις τους θερμοστάτες στο 28, από τρεις μέρες πριν. Έτσι όταν φτάσει το κρύο, θα έχεις περίσσευμα να χάσεις. Γιατί άμα είσαι με 22 όταν σε βρει, τις φλοκάτες για σώβρακο θα βάλεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33121 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
Του κανατε την καρδια περιβολι του παιδιου,τοσα λεφτα ξοδεψε και τωρα την ακουσε!
Στην χειροτερη θα βαλει και μια σομπα πελλετ!
Συμφωνα παντος με τις προηγουμενες καταναλωσεις σου φιλε Δημητρη δεν την βλεπω να σε καλυπτει ο 15ρης(σορρυ που στην λεω και'γω)εμενα σε σπιτι 180 τ.μ με μηνιαια καταναλωση 500 λιτρα πετρελαιο τον μηνα οπου σκαγαμε στην ζεστη με αυτα τα λιτρα τωρα εβαλα ξυλολεβητα 30kw και τον θεωρω οριακα αν θα καλυφθω για ολο το σπιτι μου(ουτος η αλλος δεν θα θερμανω τα 40 μετρα του υπογειου και ετσι καλυπτομαι),στο λεω εφ"οσων ειχαμε την ιδια καταναλωση σε πετρελαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33154 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

valsam έγραψε: Του κανατε την καρδια περιβολι του παιδιου,τοσα λεφτα ξοδεψε και τωρα την ακουσε!
Στην χειροτερη θα βαλει και μια σομπα πελλετ!
Συμφωνα παντος με τις προηγουμενες καταναλωσεις σου φιλε Δημητρη δεν την βλεπω να σε καλυπτει ο 15ρης(σορρυ που στην λεω και'γω)εμενα σε σπιτι 180 τ.μ με μηνιαια καταναλωση 500 λιτρα πετρελαιο τον μηνα οπου σκαγαμε στην ζεστη με αυτα τα λιτρα τωρα εβαλα ξυλολεβητα 30kw και τον θεωρω οριακα αν θα καλυφθω για ολο το σπιτι μου(ουτος η αλλος δεν θα θερμανω τα 40 μετρα του υπογειου και ετσι καλυπτομαι),στο λεω εφ"οσων ειχαμε την ιδια καταναλωση σε πετρελαιο!


Ε, καλά, δεν του την λέμε για να χαρούμε, τι να περιμένει του λέμε. Ο λέβητάς του είναι στα σωστά kW, αλλά για σύγχρονο σπίτι. Στο δικό του, αν κάνει και φέτος τον περυσινό χειμώνα με τα -10, θα πρέπει να συμπληρώσει με κάτι την θέρμανση εκείνες τις μέρες. Με καμιά σόμπα, με αερόθερμα, με καμιά φλοκάτη που λέω εγω για πλάκα, με κάτι τέλος πάντων. Του χρόνου όπως είπα, θα κάνει θερμοπρόσοψη και θα είναι τζετ το σπίτι, δεν θα έχει καθόλου ανάγκη, θα πέσει από τα 17-18kW που πιστεύω ότι θέλει τώρα (για τους -10 πάντα, που είναι πιστεύω ένα καλό νούμερο για να υπολογίσεις τυπικές απώλειες για πεδινή Θεσσαλονίκη), στα 10-12kW και πλέον θα έχει μιά ισορροπημένη εγκατάσταση.

Από την άλλη, αν πήγαινε και έβαζε φέτος έναν 25άρη, ενώ θα είχε σκοπό για του χρόνου να κάνει θερμοπρόσοψη, πάλι λάθος θα ήτανε, γιατί του χρόνου θα είχε αδικαιολόγητα μεγάλο λέβητα, με άσκοπες καταναλώσεις και αναβοσβησίματα του καυστήρα. Σκεφτείτε το μονωμένο σπίτι πχ να ζητάει 5-6kW σε μιά τυπική χειμωνιάτικη μερα με 2 έως 5 βαθμούς εξωτερική, και ο 25άρης λέβητας να δίνει μίνιμουμ 9-10kW. Κάθε μισή ώρα άναψε σβήσε θα είναι.

Αντίστοιχο θέμα έχω και εγώ με την ισχύ και ακόμη δεν έχω καταλήξει. Έχω τριόροφο σπίτι 180τμ των 17-18lkW απωλειών, του οποίου ο νέος λέβητας πέλλετ (ο τωρινός είναι πετρελαίου 60kW) θα κληθεί να ζεσταίνει το πολύ τα 2 από τα 3 πατώματα ταυτόχρονα, στο 90% των περιπτώσεων (και αυτό πάλι μόνο αν βαριέμαι να ανάψω τζάκι, αν το τζάκι καίει, ο λέβητας θα ζεσταίνει μόνο το βράδυ τον 3ο, τα υπνοδωμάτια).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33157 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
Καταλαβαινω τον Δημητρη, επειδη καμια φορα επηρεαζομαστε απ αυτα
που γραφουν οι αντιπροσωποι για τα τ.μ. που καλυπτουν οι λεβητες.
Ο συγκεκριμενος λεει μεχρι 200 τ.μ. (λογικα θα εννοουν με σουπερ ντουπερ μονωση),
αλλα ο αγοραστης λεει οκ εγω εχω 110 τ.μ. οποτε του φουστη.

Κ ενα αλλο θεμα ειναι οτι πως μπορουμε να καταλαβουμε οτι
ο ταδε λεβητας ειναι οτι θερμιδες λεει ο κατασκευαστης??

Υπαρχει καποιος τροπος μετρησης των θερμιδων που μπορει να
αποδωσει ο καθε λεβητας ή εμπιστευομαστε τους κατασκευαστες??

Οπως κ να χει , Απριλης-Μαης κοντα το θερος που λεμε,
θα δειξει μεχρι τι βαθμο τα καταφερνει ο λεβητας σου Δημητρη,
οποτε βλεποντας κ κανοντας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33169 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
Φίλε Asteris είσαι ωραίος. :)
Ο DIMITRIS38 ανέφερε ότι έχει ένα σπίτι 27 ετών,113 τ.μ. σε πρώτο όροφο,με 80 λίτρα boiler,που κοιτάει βορρά,χωρίς να αναφέρει αν είναι κλειστός από άλλα σπίτια στις υπόλοιπες πλευρές,χωρίς να αναφέρει τον αριθμό και τις διαστάσεις των καλοριφέρ που χρησιμοποιεί,για το αν είναι χτισμένο με διπλό τούβλο ή μονό θερμομπλόκ,για το αν από πάνω έχει άλλο διαμέρισμα ή σκεπή ή αμόνωτη πλάκα για το τι κουφώματα διαθέτει απλά αλουμινίου ή pvc,με μονά ή διπλά τζάμια,απλά ή ενεργειακά και του βγάζεις ότι στους -10 θα χρειάζεται 17-18 kw και ότι αν τον επόμενο χρόνο κάνει θερμοπρόσοψη,χωρίς να ξέρουμε σε πόσες πλευρές και με τι υλικό,διογκωμένη ή εξιλασμένη πολυστερίνη και τι πάχους,του βγάζεις ότι θα χρειάζεται 10-12 kw.
Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση :)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33174 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

jnet έγραψε:

jps έγραψε:

jnet έγραψε: Δημήτρη καλές ζέστες να έχεις με τον γεμάτο τεχνολογία Πολωνό σου. Θεωρώ ότι θα μπορείς να ζεστάνεις και άλλα 35μ2 τουλάχιστον αν χρειαστεί. Εγώ με 20αρι ζεσταίνω 240μ2.


jnet τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα αναφέρεις,ότι δηλαδή μπορεί να ζεστάνει άλλα 35 τ.μ. τουλάχιστον.Δεν είναι όλα τα σπίτια το ίδιο και ούτε έχουν τις ίδιες θερμικές ανάγκες-απώλειες.Σε τόσο οριακές καταστάσεις όπως του Δημήτρη,ακριβής πρόβλεψη μπορεί να γίνει μόνο από μελέτη μηχανολόγου.


Σίγουρα έτσι είναι όπως τα λες αλλά άκου και το παρακάτω:

Ο γείτονας μου που κάναμε μαζί τα σπίτια μας το 2002 προτίμησε να βάλει αντί του κλασικού 2πλή γλώσσα με 5αρι dow ένα μονό μπλόκι 25αρι. Το αποτέλεσμα είναι να μην ζεσταίνεται ποτέ. Δηλαδή εγώ 3,5 τόνους ενώ ο Μανώλης 5 και το σπίτι παγωμένο. Αν ο μηχανολόγος - αφού ο φίλος μου Μανώλης πουλήσει το σπίτι αποκρύπτοντας τι έκανε στον αγοραστή - έρθει στον νέο αγοραστή για να του κάνει μελέτη μπορείς να μου πεις αν η μελέτη του μηχανολόγου θα είναι σωστή? Εκτός αν ο μηχανολόγος πάρει την βαριοπούλα και το ανακαλύψει.

Οπότε η εκτίμηση που γίνεται ρωτώντας κάποιον το τι έκαψε την προηγούμενη χρονιά εφόσον ζεσταίνονταν και μαθαίνοντας και άλλα στοιχεία όπως το πόσες ώρες δούλευε κλπ καμιά φορά μπορεί να είναι πιο ακριβής από το να διαβάσει τα σχέδια ένας μηχανολόγος όπως στην περίπτωση του σπιτιού του φίλου μου.

Αυτά για να μην θεωρούμε την μελέτη του μηχανολόγου ότι μας το έλυσε το θέμα μια και στην Ελλάδα είμαστε και οι αποκλίσεις εκ των αρχικών σχεδίων των σπιτιών περνούν και δίνουν ή οι μπαγαποντιές μερικών εργολάβων που έχτιζαν αβέρτα πριν μερικά χρόνια προσπαθώντας να έχουν το χαμηλότερο δυνατό κόστος.


Αν είναι σωστός ο Μηχανολόγος και δεν υπάρχουν εμφανή σημάδια επέμβασης θα χρησιμοποιήσει τους συντελεστές με την συνήθη πρακτική της τότε εποχής ή της μελέτης θερμομόνωσης για κατοικίες μετά το 1983.
Αλλιώς μπορεί να χρησιμοποιήσει τους συντελεστές δομικών στοιχείων που δίνει ο ΚΕΝΑΚ ανάλογα με το έτος κατασκευής..
Συνήθως στην περιοχή την δική μου από τα τέλη της δεκαετίας του 90 ως την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ το 2010 ο κανόνας ήταν 3αρακι DOW.. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορείς να καταλάβεις και από το πάχος του δομικού στοιχείου αν υπάρχει μόνωση και σε τι πάχος.. Αν έχει συρόμενα κουφώματα μερικές φορές βλέπεις ανάμεσα στην τοιχοποιοία αν υπάρχει μόνωση.
Σε κατοικίες κατασκευασμένες πριν το 1980 κατά 99,9 % δεν υπάρχει καμία μόνωση..

Επίσης ο μηχανολόγος (συνήθως, γιατι κυκλοφορούν και σε αυτό τον χώρο πολλά 'μπουμπούκια') μπορεί να συνεκτιμήσει και τους λοιπούς παράγοντες όπως π.χ.:
- Παλαιότητα λέβητα
- Κατανάλωση και βαθμός απόδοσης βάση Φύλλου συντήρησης λέβητα
- Ύπαρξη μόνωσης στις σωληνώσεις
- Μέγεθος και είδος σωμάτων (μικρότερα ή μεγάλύτερα σε μέγεθος σε σχέση με τις πραγματικές απαιτήσεις)
- Ύπαρξη boiler
- Λάθος εγκατάσταση σωμάτων ως προς την χωροθέτηση
- Λάθος διαστασιολόγηση σωληνώσεων
Και ίσως και κάποια ακόμα πονηρά σημεία...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ