Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50950 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
επόμενη δοκιμή πήρα απο την hellenicecofuel 500 κιλά πελλετ biotherm πρώτες εντυπώσεις είναι ότι δεν έχει την στάχτη του bioenergy και το πιάτο επάνω δεν μαζεύει όπως το bioenergy ότι μετρήσεις εχω κάνει μέχρι σήμερα καταλήγω στα 21,4 κιλά την ήμερα με 22 βαθμούς μέρα νύχτα έξω έχουμε μεγάλες διαφορές απο 4 μέχρι 18 βαθμούς το σπίτι παραμένει σταθερό

σε κάποια στιγμή είχαμε παραπάνω θερμοκρασία απο την ζητούμενη και ανακαλύψαμε το πρόβλημα ήταν γιατί στις επιστροφές έχουμε βάλει ένα ταφ όπου απο την μια έρχονται νερά επιστρεφόμενα απο τα καλοριφέρ και απο την άλλη απο τα ΖΝΧ ο λέβητας ως γνωστόν δεν σβήνει είναι σε λειτουργιά μόνιμη κρατώντας θράκα μέσα όποτε εχω μόνιμα θερμοκρασία μέσα στον λέβητα την ζητούμενη αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δημιουργεί μια πίεση και απο τα επιστρεφόμενα και σε συνδυασμό με τον ξεχωριστό κυκλοφορητή ΖΝΧ ερχόταν ζεστά νερά απο τις επιστροφές μίλησα και με τον ΡΟΡΡΗ και με τον ΜΑΡΟΥΔΑ αλλά και με το εργοστάσιο η απάντηση είναι να μπει βαλβίδα αντεπιστροφης στα επιστρεφόμενα λίγο πριν τον λέβητα βαλβίδα την οποία δεν την έχει μέσα στο εγχειρίδιο στην συνδεσμολογία και όταν ρώτησα στο εργοστάσιο μου είπαν ότι την θεωρούν δεδομένη στις εγκαταστάσεις και απόρησαν γιατί δεν είχαμε βάλει
δεν ξέρω τι να πω ανακαλύπτω ακόμα πολλά και δεν ξέρω πόσα ακόμα θα ανακαλύψω που πρέπει να κάνω
τεσπα μου είπαν ότι θα εχω και περισσότερη οικονομία τώρα διότι δεν θα διαφεύγουν ζεστά νερά χωρίς λόγο

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51013 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

DIMITRIS38 έγραψε: επόμενη δοκιμή πήρα απο την hellenicecofuel 500 κιλά πελλετ biotherm πρώτες εντυπώσεις είναι ότι δεν έχει την στάχτη του bioenergy και το πιάτο επάνω δεν μαζεύει όπως το bioenergy ότι μετρήσεις εχω κάνει μέχρι σήμερα καταλήγω στα 21,4 κιλά την ήμερα με 22 βαθμούς μέρα νύχτα έξω έχουμε μεγάλες διαφορές απο 4 μέχρι 18 βαθμούς το σπίτι παραμένει σταθερό

σε κάποια στιγμή είχαμε παραπάνω θερμοκρασία απο την ζητούμενη και ανακαλύψαμε το πρόβλημα ήταν γιατί στις επιστροφές έχουμε βάλει ένα ταφ όπου απο την μια έρχονται νερά επιστρεφόμενα απο τα καλοριφέρ και απο την άλλη απο τα ΖΝΧ ο λέβητας ως γνωστόν δεν σβήνει είναι σε λειτουργιά μόνιμη κρατώντας θράκα μέσα όποτε εχω μόνιμα θερμοκρασία μέσα στον λέβητα την ζητούμενη αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δημιουργεί μια πίεση και απο τα επιστρεφόμενα και σε συνδυασμό με τον ξεχωριστό κυκλοφορητή ΖΝΧ ερχόταν ζεστά νερά απο τις επιστροφές μίλησα και με τον ΡΟΡΡΗ και με τον ΜΑΡΟΥΔΑ αλλά και με το εργοστάσιο η απάντηση είναι να μπει βαλβίδα αντεπιστροφης στα επιστρεφόμενα λίγο πριν τον λέβητα βαλβίδα την οποία δεν την έχει μέσα στο εγχειρίδιο στην συνδεσμολογία και όταν ρώτησα στο εργοστάσιο μου είπαν ότι την θεωρούν δεδομένη στις εγκαταστάσεις και απόρησαν γιατί δεν είχαμε βάλει
δεν ξέρω τι να πω ανακαλύπτω ακόμα πολλά και δεν ξέρω πόσα ακόμα θα ανακαλύψω που πρέπει να κάνω
τεσπα μου είπαν ότι θα εχω και περισσότερη οικονομία τώρα διότι δεν θα διαφεύγουν ζεστά νερά χωρίς λόγο


Eμενα παλι, αλλα μου ειπαν πως δεν χρειαζονται, αλλα
την βαλβιδα αντεπιστροφης ειπε του υδραυλικου μου να την βαλει.
Κ στα ζεστα εχει βαλει, τωρα το γιατι,μην με ρωτας.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by frakyd.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51357 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
κοίτα στα ζεστά εγώ εχω την τετραοδη η οποία κάνει διακοπή νερών προς τα επάνω δεν χρειάζεται και έβαλα μόνο στα επιστρεφόμενα

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52772 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

DIMITRIS38 έγραψε: επόμενη δοκιμή πήρα απο την hellenicecofuel 500 κιλά πελλετ biotherm πρώτες εντυπώσεις είναι ότι δεν έχει την στάχτη του bioenergy και το πιάτο επάνω δεν μαζεύει όπως το bioenergy ότι μετρήσεις εχω κάνει μέχρι σήμερα καταλήγω στα 21,4 κιλά την ήμερα με 22 βαθμούς μέρα νύχτα έξω έχουμε μεγάλες διαφορές απο 4 μέχρι 18 βαθμούς το σπίτι παραμένει σταθερό

σε κάποια στιγμή είχαμε παραπάνω θερμοκρασία απο την ζητούμενη και ανακαλύψαμε το πρόβλημα ήταν γιατί στις επιστροφές έχουμε βάλει ένα ταφ όπου απο την μια έρχονται νερά επιστρεφόμενα απο τα καλοριφέρ και απο την άλλη απο τα ΖΝΧ ο λέβητας ως γνωστόν δεν σβήνει είναι σε λειτουργιά μόνιμη κρατώντας θράκα μέσα όποτε εχω μόνιμα θερμοκρασία μέσα στον λέβητα την ζητούμενη αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δημιουργεί μια πίεση και απο τα επιστρεφόμενα και σε συνδυασμό με τον ξεχωριστό κυκλοφορητή ΖΝΧ ερχόταν ζεστά νερά απο τις επιστροφές μίλησα και με τον ΡΟΡΡΗ και με τον ΜΑΡΟΥΔΑ αλλά και με το εργοστάσιο η απάντηση είναι να μπει βαλβίδα αντεπιστροφης στα επιστρεφόμενα λίγο πριν τον λέβητα βαλβίδα την οποία δεν την έχει μέσα στο εγχειρίδιο στην συνδεσμολογία και όταν ρώτησα στο εργοστάσιο μου είπαν ότι την θεωρούν δεδομένη στις εγκαταστάσεις και απόρησαν γιατί δεν είχαμε βάλει
δεν ξέρω τι να πω ανακαλύπτω ακόμα πολλά και δεν ξέρω πόσα ακόμα θα ανακαλύψω που πρέπει να κάνω
τεσπα μου είπαν ότι θα εχω και περισσότερη οικονομία τώρα διότι δεν θα διαφεύγουν ζεστά νερά χωρίς λόγο



Εμένα Δημήτρη δεν μου στέλνει νερά απο τους σωλήνες της επιστροφής. Νομίζω (και θα το δώ σήμερα) ότι μου στέλνει ζεστά νερά απο τις σωλήνες αποστολής χωρίς όμως την λειτουργία του κυκλοφορητής. Θαρρείς και κάνει ένα είδους φυσικής κυκλοφορίας η οποία μάλλον οφείλετε στην διαφορά ζεστών - κρύων νερών. Εάν τελικά είναι αυτό το πρόβλημα θα πρέπει μάλλον να βάλω μια ηλεκτροβάνα πριν τον κυκλοφορητής η οποία θα ανοίγει και θα κλείνει όταν ανοίγει και κλείνει αντίστοιχα ο κυκλοφορητής.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52855 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
Κώστα ναι έτσι είναι και απο εκεί σου στέλνει τα νερά γιατί δεν εχεις τετραοδη όπου θα τα σταματάει

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52933 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

DIMITRIS38 έγραψε: Κώστα ναι έτσι είναι και απο εκεί σου στέλνει τα νερά γιατί δεν εχεις τετραοδη όπου θα τα σταματάει


Αρα δεν παίζει η ανεπίστροφη, επομένως ηλεκτροβάνα, εκτός και αν το αφήσω έτσι και βάλω μια και μια την τετράοδη

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ