Βaumyl Energy 40 kW λέβητας ξύλου & pellet by Kosmidis80

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32074 από kosmidis80
Σ ευχαριστω Mal!

Συγχωρα με, αλλα δημοσια τιμες μηχανηματων δεν προκειται (οπως και στο παρελθον δεν εδωσα) να δωσω.
Τον κατασκευαστη τον θεωρω πλεον συνεργατη, καθως οσο υπαρχει ο λεβητας και οσο τον τροποποιω θα με υποστηριζει!
Ελπιζω να καταλαβαινεις πως το λεω, ε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33892 από kosmidis80
Μια ενημερωση!

Το κυκλωμα για τον ελεγχο του βεντιλατερ ειναι σχεδον ετοιμο από ηλεκτρονικό και φίλο που έχω στην Αθήνα. Τελικά ο δικός μου εδώ στην εταιρία, δεν...

Παρ όλα αυτά και για να ειμαι σιγουρος εγώ έχω παραγγείλει κοντρόλερ έτοιμο από Πολωνία, με σενσορα θερμοκρασιας καυσαεριων και εμβαπτιζομενο στα νερα, όπου και θα μπορεί να κοντρολαρει τον ανεμιστηρα και δύο κυκλοφορητές (για μελλοντική χρήση δοχειου αδρανειας). Είμαι σε αναμονή!


2η Δοκιμαστική

Εχθές έκανα την δεύτερη δοκιμαστική καύση, με λίγα προσαναματα και μια οξιά. Ανέβασα 0,1 τα bar, καθώς είχα θέμα με δύο σωματα που δεν επαιρναν νερό στον τρίτο όροφο, έκανα εξαέρωση και πάλι ΚΑΙ τελικά όλα δούλεψαν όπως έπρεπε!Ο λέβητας ανεβασε χωρίς προβλημα θερμοκρασία και μου έστελνε στους δυο επάνω ορόφους για αρκετή ωρα ζεστά νερά. Τα σώματα έκαψαν και ανεβασα 23-24 βαθμούς στο σπίτι.

Μια εξτρα πληροφορία : Τελικά ο ελκυσμός της καμινάδας δουλεύει καλά, όπως και η στεγανοτητα του χώρου καύσης του λέβητα! Καπνο δεν είδα στο σπίτι πέραν από ελάχιστο όταν ανοιγα πόρτα τροφοδοσίας. Με την σόμπα γινόταν το έλα να δείς από κάπνα!!! :evil:

Ο λέβητας ζητούσε Φ150 και εγώ τον δουλεύω Φ130! Το ξέρω βέβαια ότι θα χρειαστεί πιο τακτικό καθάρισμα, αλλά με τα εργαλεία που είχα από πέρυσι το καθάρισμα της καμινάδας είναι 5 λεπτά υπόθεση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34967 από kosmidis80


Και η μετατροπη ξεκινησε τοποθετοντας βεντιλατερ 180 m3 στην κατω πορτα.



και το εσωτερικο, όπου μπηκε μια λαμα που θα στελνει τον αερα προς τα επανω!


Σε αναμονη των κοντρολερς από Πολωνια και Αθηνα για να δοκιμαστουν και να μπει το καλυτερο!

Μεχρι τοτε και αν χρειαστει λειτουργια με φυσικο ελκυσμο!


Αν δουλεψει σωστα και οπως θελω, θα γινει και ενα καπακι για να κλεισει το βεντιλατερ! Και παλι να ευχαριστησω την κατασκευαστρια εταιρια που ακολουθει στην μετατροπη και χωρις κοστος για μενα!
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34976 από valsam
Θοδωρη τελικα ποιον Πωλονεζικο παραγγειλες,σαν του burnit?
Eμενα καλος μου φαινετε,μονο που δεν κανει καφε και σπαστηκα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34984 από kosmidis80

valsam έγραψε: Θοδωρη τελικα ποιον Πωλονεζικο παραγγειλες,σαν του burnit?
Eμενα καλος μου φαινετε,μονο που δεν κανει καφε και σπαστηκα!



Οh, ναι Σαμη. Βασικα αγορσα τον ιδιο κοντρολερ (ιδιες λειτουργιες, απλα με αλλο display γιατι δεν με ενδιεφερε τοσο η designia.

Οποτε μαλλον και θα σε τηλεφωνησω οταν χρειαστω ρυθμισεις για να το κανω πιο γρηγορα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35205 από kosmidis80
Σημερα δοκιμαστηκε για τα καλα ο λεβητας :cheer:

Ολα καλα, εχουμε 24 βαθμους στο σπιτι, με λιγα ξυλα - σε σχεση με την σομπα παλια δεν θα ειχα ανεβασει με αυτα τα ξυλα ουτε εναν βαθμο!

Δοκιμαστηκε πειραματικα και το βεντιλατερ, βαζοντας το απλα στην πριζα, όπου δουλεψε κι αυτο πολυ καλα με φουλ στροφες φυσικα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.258 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ