Βaumyl Energy 40 kW λέβητας ξύλου & pellet by Kosmidis80

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31910 από valsam

kosmidis80 έγραψε: Σαμη δυο διαδρομες εχει πριν τα τουμπο, απλα η κατω ειναι πιο προς τα μεσα και δεν διακρινεται στην φωτο.

Την λαμαρινα που λες ειναι οπως και στον burnit και την εχει ο κατασκευαστης.

Διαστασεις ωφελιμου θαλαμου καυσης : 60 βαθος χ 45 φαρδος χ 50 υψος .

Υψος από διαδρομές μεχρι και τα τουμπο : 55 cm


O λεβητας ειναι θηριο! Φαγαμε πολυ ζορι να τον βαλουμε μεσα!!!


Α! και εχει και φοβερη μονωση τριγυρω, ακομα και οι πορτες του ακουμπουνται χαλαρα απ εξω! θα ανεβασω αργοτερα φωτο απο τις πορτες που ειναι μονωμενες με κονια.

Θοδωρε(η οποιοσδιποτε γνωριζει) πως μπορουμε να υπολογισουμε τα kw ενος λεβητα για να διαστευρωσω τα περι πραγματικων και βαφτιζωμενων kw που βαζουν οι κατασκευαστες,μαλλον απο τις διαστασεις του θαλαμου και την συνολικη επιφανεια σωστα?
Εμενα εχει π.χ εκει που καινε τα ξυλα 55 βαθος χ 40 φαρδος χ 45 υψος μεχρι την πρωτη οριζοντια διαδρομη και απο εκει και πανω δηλ. οι τρεις διαδρομες αλλα 40cm υψος (συνολικο υψος εσωτερικου 85cm)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31912 από LEONAS
Οι κατασκευαστες σωληνων εχουν εναν πινακα οπου οσο πιο
πολυ ειναι το ζεστο νερο πεφτει και η αντοχη της σωληνας.
Εμενα με πεταξε μαστο απο υπερθερμανση θερμοσιφωνα.
Valsam θα πρεπει να μετρησεις ολες τις επιφανειες του λεβητα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31914 από kosmidis80
Iσχύς = ενέργια στη μονάδα του χρόνου

Θελεις θερμιδομετρητη για ασφαλη συμπερασματα!

Μπακαλιστικα, ολο και καποιος τροπος θα υπαρχει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31916 από valsam

kosmidis80 έγραψε:

valsam έγραψε: Θοδωρη βλεπω οτι εβαλες θερμολολητο σωληνα(ειναι τουλαχιστον με υαλονημα?),εδω εβαλα εγω μονο για το ανοιχτο δοχειο και με εβαλαν χερι!
Τζαμπανταν την εβγαλες απο υλικα,εμενα μου εφυγαν χιλια ευρω για υλικα και εργατικα,πολυ χαλκο ρε παιδι μου!
Ο πινακας και το βεντιλατερ ολα τα λεφτα,προχθες που το δοκιμασα ξανα εκαιγε 10-15 κιλα ξυλα για 4 ωρες και να φανταστεις γεμισα και το μπαφερ στους 60 βαθμους,μολις επιασα την θερμοκρασια που ειχα ορισει σε δευτερολεπτα εσβηνε εντελος την φλογα και δεν την επετρεπε να ξαναπαρει,αν δουλεψει σωστα το δικο σου και σβηνει την φλογα των ξυλων τοτε το μπαφερ ειναι (σχεδον) περιτο,αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το πως παρ'ολου που εχει ξυλα μεσα ο λεβητας καταλαβαινει και δεν επιτρεπει να ξαναπαρουν φωτια τα ξυλα ενω τα καρβουνα καινε και δεν σβηνουν ποτε,δηλ. πως καταλαβαινει το πως να δινει τον τοσο λιγο αερα ισα ισα για να κραταει καρβουνια,η μηπως τα καρουνα καινε και χωρις αερα?


Οι σωληνες δεν εχουν αναγκη για τις θερμοκρασιες που δουλευουμε. Μεχρι τους 100 βαθμους και πανε χρονια. Η επομενη εγκατασταση παντως θα γινει με χαλκο (να το μαθω και αυτο να το δουλευω).

Ναι ρε Σαμη, αλλα ολα τα υπολοιπα υλικα τα ειχα εγω ετοιμα απο την σομπουλα πριν. Πινακα θα κανω αντιστοιχο με το δικο σου. Λογικα δεν σου βαζει καθολου αερα και τα καρβουνα κρατανε την θερμοκρασια, μεχρι και να μπει ξανα αερας μεσα και να αρπαξουν.

Παντως επαθα πλακα οτι με 2 μπρικετες και 4 ξυλα (που αν δεις τα δυο μου εμειναν οταν εκοψα εντελως τον αερα, μου ανεβασε τοσους βαθμους και κρατησε μεχρι τους 60 αρκετη ωρα μετα. Βεβαια τωρα δεν εχουμε και κρυα. Εκει θα δοκιμαστουν Σαμη!


Ε! Ολο λεω και ολο ξεχναω! ΚΑΝΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ!!!!

Ακομη θελει για παρουσιαση,τελειωσα αλλα ουσιαστικα δεν τελειωσα ακομη,εχω να μονωσω το γαλβανιζε ντεποζιτο-ανοιχτο δοχειο στην κεραμοσκεπη(φελιζολ και ταινια)εχω να μονωσω ακομη τους υπολοιπους μισους χαλκοσωληνες και το κυριοτερο εχω να κλεισω τον εξωτερικο χορο που εβαλα τον λεβητα για να περιορισω τις απωλειες,περιμενω αυριο μεθαυριο τον σωτηρα μου εναν φιλο που εχει κατι κοματια πανελ απο αυτα που βαζουν σε βιομηχανικα κτηρια και εχουν μονωση αναμεσα στα φυλα λαμαρινας και ειπε θα μου τα δωσει,η μπανκα τιναχτηκε στον αερα τι να κανουμε,μολις τα τελειωσω θα γινει η παρουσιαση!
Φιλε πινακα δεν νομιζω να χρειαζεσαι,εγω τον εβαλα για να παντρεψω τον δευτερο κυκλοφορητη του μπαφερ και την ηλεκτροβανα του με τον εσωτερικο θερμοστατη χωρου κυριος αφου παιρνω απο το μπαφερ τα νερα των σωματων,εσυ μιας και δεν εχεις μπαφερ μπορεις απο τον πινακα ελεγχου που θα βαλεις στον λεβητα να τα παντρεψεις με το θερμοστατη χωρου ποτε να γινετε η διακοπη του αερα οταν φτασεις στην επιθυμητη θερμοκρασια,δεν ξερω ομως τι κοντρολορ θα βαλεις και τι αν μπορει να τα κανει αυτα,δεν σε παιρνω στον λαιμο μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31919 από valsam

LEONAS έγραψε: Οι κατασκευαστες σωληνων εχουν εναν πινακα οπου οσο πιο
πολυ ειναι το ζεστο νερο πεφτει και η αντοχη της σωληνας.
Εμενα με πεταξε μαστο απο υπερθερμανση θερμοσιφωνα.
Valsam θα πρεπει να μετρησεις ολες τις επιφανειες του λεβητα.

Να μετρησω δηλ. και την συνολικη επιφανεια των διαδρομων,των τουμπο και την εξωτερικη?
Αρα παιζει ρολο η χωρητικοτητα του νερου αν αυτη ειναι ολη περιμετρικα του χωρου καυσης σωστα,και οχι οπως σε κατι τζακια που το περισσοτερο νερο ειναι απο πανω?
Και μετα ποια πραξη κανουμε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32070 από Mal
Kosmidis80
Καλοριζικος και καλό χειμώνα.
Πόσο στοίχισε ;;
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Mal.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ