Βaumyl Energy 40 kW λέβητας ξύλου & pellet by Kosmidis80

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31899 από kosmidis80
βρε Στρατη διαβασε ολο το θεμα απ την αρχη! Δεν τον εφτιαξα τον λεβητα, τον αγορασα.

Εγω εκανα την εγκατασταση και στις επομενες μερες ενα συστημα λειτουργιας βεντιλατερ για 100% ελεγχο της καυσης.

Οι λαμαρινες οι εξωτερικες κουμπωνουν σε κολωνες οι οποιες με την σειρα τους ειναι βιδωμενες με το εσωτερικο. Εννοειται μεταξυ αυτων υπαρχει μονωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31902 από valsam
Θοδωρη βλεπω οτι εβαλες θερμολολητο σωληνα(ειναι τουλαχιστον με υαλονημα?),εδω εβαλα εγω μονο για το ανοιχτο δοχειο και με εβαλαν χερι!
Τζαμπανταν την εβγαλες απο υλικα,εμενα μου εφυγαν χιλια ευρω για υλικα και εργατικα,πολυ χαλκο ρε παιδι μου!
Ο πινακας και το βεντιλατερ ολα τα λεφτα,προχθες που το δοκιμασα ξανα εκαιγε 10-15 κιλα ξυλα για 4 ωρες και να φανταστεις γεμισα και το μπαφερ στους 60 βαθμους,μολις επιασα την θερμοκρασια που ειχα ορισει σε δευτερολεπτα εσβηνε εντελος την φλογα και δεν την επετρεπε να ξαναπαρει,αν δουλεψει σωστα το δικο σου και σβηνει την φλογα των ξυλων τοτε το μπαφερ ειναι (σχεδον) περιτο,αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το πως παρ'ολου που εχει ξυλα μεσα ο λεβητας καταλαβαινει και δεν επιτρεπει να ξαναπαρουν φωτια τα ξυλα ενω τα καρβουνα καινε και δεν σβηνουν ποτε,δηλ. πως καταλαβαινει το πως να δινει τον τοσο λιγο αερα ισα ισα για να κραταει καρβουνια,η μηπως τα καρουνα καινε και χωρις αερα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31904 από stratis 1

kosmidis80 έγραψε: βρε Στρατη διαβασε ολο το θεμα απ την αρχη! Δεν τον εφτιαξα τον λεβητα, τον αγορασα.

Εγω εκανα την εγκατασταση και στις επομενες μερες ενα συστημα λειτουργιας βεντιλατερ για 100% ελεγχο της καυσης.

Οι λαμαρινες οι εξωτερικες κουμπωνουν σε κολωνες οι οποιες με την σειρα τους ειναι βιδωμενες με το εσωτερικο. Εννοειται μεταξυ αυτων υπαρχει μονωση.



φιλε Κοσμιδη sorry λαθος, η ερωτηση πηγαινε εδω www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...0&id=28560&Itemid=53
μπερδευτηκα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31905 από LEONAS
Καλοριζικος και καλοταξιδος :lol:
Να πω και εγω κανα δυο πραματακια που ειδα ?? :whistle:
Ειπα οτι η θερμοκολητη με υαλονιμα δεν εχει τοσο πολλες
συστολες και απο τιμη δεν ξεφευγει τοσο πολυ ωστοσο αν
βαλεις χαλκο ειναι καλυτερα γιατι αν ανεβασει θερμοκρασιες πανω
απο 90 βαθμους μπορει να σου πεταξει την σωληνα απο κανα μαστο.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31907 από kosmidis80

valsam έγραψε: Θοδωρη βλεπω οτι εβαλες θερμολολητο σωληνα(ειναι τουλαχιστον με υαλονημα?),εδω εβαλα εγω μονο για το ανοιχτο δοχειο και με εβαλαν χερι!
Τζαμπανταν την εβγαλες απο υλικα,εμενα μου εφυγαν χιλια ευρω για υλικα και εργατικα,πολυ χαλκο ρε παιδι μου!
Ο πινακας και το βεντιλατερ ολα τα λεφτα,προχθες που το δοκιμασα ξανα εκαιγε 10-15 κιλα ξυλα για 4 ωρες και να φανταστεις γεμισα και το μπαφερ στους 60 βαθμους,μολις επιασα την θερμοκρασια που ειχα ορισει σε δευτερολεπτα εσβηνε εντελος την φλογα και δεν την επετρεπε να ξαναπαρει,αν δουλεψει σωστα το δικο σου και σβηνει την φλογα των ξυλων τοτε το μπαφερ ειναι (σχεδον) περιτο,αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το πως παρ'ολου που εχει ξυλα μεσα ο λεβητας καταλαβαινει και δεν επιτρεπει να ξαναπαρουν φωτια τα ξυλα ενω τα καρβουνα καινε και δεν σβηνουν ποτε,δηλ. πως καταλαβαινει το πως να δινει τον τοσο λιγο αερα ισα ισα για να κραταει καρβουνια,η μηπως τα καρουνα καινε και χωρις αερα?


Οι σωληνες δεν εχουν αναγκη για τις θερμοκρασιες που δουλευουμε. Μεχρι τους 100 βαθμους και πανε χρονια. Η επομενη εγκατασταση παντως θα γινει με χαλκο (να το μαθω και αυτο να το δουλευω).

Ναι ρε Σαμη, αλλα ολα τα υπολοιπα υλικα τα ειχα εγω ετοιμα απο την σομπουλα πριν. Πινακα θα κανω αντιστοιχο με το δικο σου. Λογικα δεν σου βαζει καθολου αερα και τα καρβουνα κρατανε την θερμοκρασια, μεχρι και να μπει ξανα αερας μεσα και να αρπαξουν.

Παντως επαθα πλακα οτι με 2 μπρικετες και 4 ξυλα (που αν δεις τα δυο μου εμειναν οταν εκοψα εντελως τον αερα, μου ανεβασε τοσους βαθμους και κρατησε μεχρι τους 60 αρκετη ωρα μετα. Βεβαια τωρα δεν εχουμε και κρυα. Εκει θα δοκιμαστουν Σαμη!


Ε! Ολο λεω και ολο ξεχναω! ΚΑΝΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31909 από kosmidis80

LEONAS έγραψε: Καλοριζικος και καλοταξιδος :lol:
Να πω και εγω κανα δυο πραματακια που ειδα ?? :whistle:
Ειπα οτι η θερμοκολητη με υαλονιμα δεν εχει τοσο πολλες
συστολες και απο τιμη δεν ξεφευγει τοσο πολυ ωστοσο αν
βαλεις χαλκο ειναι καλυτερα γιατι αν ανεβασει θερμοκρασιες πανω
απο 90 βαθμους μπορει να σου πεταξει την σωληνα απο κανα μαστο.



Να σαι καλα! Που να παει και να ειναι καλοταξιδος? Δεν βγαινει και να θες τωρα απο το σπιτι, ελα να τον κουβαλησεις εσυ! :P

Απο την προηγουμενη μου εμπειρια δεν εχουν θεμα οι σωληνες στις θερμοκρασιες που παιζω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ