Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116200 από mgiampou
Απαντήθηκε από mgiampou στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
καλησπερα και και καλο χειμωνα να εχουμε. εμενα στους 88β παιρνει κανονικα ο κυκλοφορητης και κανει αποθερμανση στην τελευταια ηλεκτροβανα που αφηνει ο πινακας αυτονομιας ανοιχτη. πιστευω οτι το προβλημα ειναι καθαρα συνδεσμολογιας. αν ρωτησεται τον ηλεκτρολογο κατι θαα κανει, απλα μπορει να μην το προσεξε(ειδικα αν δεν εχει ξανασυνδεσει τετοιους λεβητες). να κανω και εγω μια ερωτηση με τη σειρα μου... ο κυκλοφορητης θερμανσης στους ποσους βαθμους παιρνει εχει προσεξει μηπως κανεις???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116315 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mgiampou έγραψε: καλησπερα και και καλο χειμωνα να εχουμε. εμενα στους 88β παιρνει κανονικα ο κυκλοφορητης και κανει αποθερμανση στην τελευταια ηλεκτροβανα που αφηνει ο πινακας αυτονομιας ανοιχτη. πιστευω οτι το προβλημα ειναι καθαρα συνδεσμολογιας. αν ρωτησεται τον ηλεκτρολογο κατι θαα κανει, απλα μπορει να μην το προσεξε(ειδικα αν δεν εχει ξανασυνδεσει τετοιους λεβητες). να κανω και εγω μια ερωτηση με τη σειρα μου... ο κυκλοφορητης θερμανσης στους ποσους βαθμους παιρνει εχει προσεξει μηπως κανεις???


Ο κυκλοφορητής της θέρμανσης ανοίγει στους 60β, εφόσον βεβαιως υπάρχει ζήτηση, όπως επίσης και ο κυκλοφορητής του λέβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118374 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα το πρωί έγινε η σύνδεση του πίνακα και με τους θερμοστάτες (όντως είχε γέφυρα στην επαφή χ3 και χ4 ) τώρα είναι ακριβώς όπως λέει το σχέδιο, ελπίζω τώρα να κάνει αποθέρμανση όταν θα φτάσει ο λέβητας στους 88β αλλιώς θα τον πουλήσω και θα βάλω σόμπα. Ο υδροστάτης του δοχείου είναι συνδεμένος κανονικά στην επαφή που λέει για το μπάφερ αλλά δεν έχω καταλάβει τη λειτουργεία του. Η στους 35β τον βάζω ή στους 75 δεν βλέπω να αλλάζει η λειτουργεία του λέβητα, μήπως γνωρίζει κανένας που χρησημέβει γιατί για να τον έχει κάτι θα κάνει και αυτός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118442 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε: Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα το πρωί έγινε η σύνδεση του πίνακα και με τους θερμοστάτες (όντως είχε γέφυρα στην επαφή χ3 και χ4 ) τώρα είναι ακριβώς όπως λέει το σχέδιο, ελπίζω τώρα να κάνει αποθέρμανση όταν θα φτάσει ο λέβητας στους 88β αλλιώς θα τον πουλήσω και θα βάλω σόμπα. Ο υδροστάτης του δοχείου είναι συνδεμένος κανονικά στην επαφή που λέει για το μπάφερ αλλά δεν έχω καταλάβει τη λειτουργεία του. Η στους 35β τον βάζω ή στους 75 δεν βλέπω να αλλάζει η λειτουργεία του λέβητα, μήπως γνωρίζει κανένας που χρησημέυει γιατί για να τον έχει κάτι θα κάνει και αυτός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118545 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε: Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα το πρωί έγινε η σύνδεση του πίνακα και με τους θερμοστάτες (όντως είχε γέφυρα στην επαφή χ3 και χ4 ) τώρα είναι ακριβώς όπως λέει το σχέδιο, ελπίζω τώρα να κάνει αποθέρμανση όταν θα φτάσει ο λέβητας στους 88β αλλιώς θα τον πουλήσω και θα βάλω σόμπα. Ο υδροστάτης του δοχείου είναι συνδεμένος κανονικά στην επαφή που λέει για το μπάφερ αλλά δεν έχω καταλάβει τη λειτουργεία του. Η στους 35β τον βάζω ή στους 75 δεν βλέπω να αλλάζει η λειτουργεία του λέβητα, μήπως γνωρίζει κανένας που χρησημέβει γιατί για να τον έχει κάτι θα κάνει και αυτός.


Εάν δεν ξέρει αυτός που στον τοποθέτησε,επικοινώνησε με mail ή τηλ με την κεντρική αντιπροσωπεία www.multibeton.gr/contact-company-athens.php?lang=gr είναι εξυπηρετικοί, σίγουρα θα σου πουν. Μου είχαν πει και μένα, αλλά ...μυαλό είναι αυτό, ξεχνάει. Πάντως εάν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τον υδροστάτη που ήδη έχεις στο δοχείο, σύνδεσέ τον σε σειρά απευθείας (χωρίς δηλ σύνδεση στον πίνακα όπως λέει το σχέδιο) με τον κυκλοφορητή της θέρμανσης, δηλαδή η εντολή από τον πίνακα προς τον κυκλοφορητή, να περνά από τον υδροστάτη. Εγώ έτσι έχω συνδέσει τον κυκλοφορητή που στέλνει στο δοχείο και ρυθμίζω την θερμοκρασία που θέλω να ανοίγει και να κλείνει. Πάντως απορώ πως έχεις υπερθερμανση. Εγώ έχω ορίσει θερμοκρασία λέβητα 80β, ο λέβητας φτάνει μέχρι 85-86β, το δοχείο φτάνει μέχρι 82-83β, όσα ξύλα και να του βάλω, όση ώρα και αν μείνει σταματημένος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mpampis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118558 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

sot.p έγραψε:

mpampis έγραψε: Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα το πρωί έγινε η σύνδεση του πίνακα και με τους θερμοστάτες (όντως είχε γέφυρα στην επαφή χ3 και χ4 ) τώρα είναι ακριβώς όπως λέει το σχέδιο, ελπίζω τώρα να κάνει αποθέρμανση όταν θα φτάσει ο λέβητας στους 88β αλλιώς θα τον πουλήσω και θα βάλω σόμπα. Ο υδροστάτης του δοχείου είναι συνδεμένος κανονικά στην επαφή που λέει για το μπάφερ αλλά δεν έχω καταλάβει τη λειτουργεία του. Η στους 35β τον βάζω ή στους 75 δεν βλέπω να αλλάζει η λειτουργεία του λέβητα, μήπως γνωρίζει κανένας που χρησημέβει γιατί για να τον έχει κάτι θα κάνει και αυτός.


Εάν δεν ξέρει αυτός που στον τοποθέτησε,επικοινώνησε με mail ή τηλ με την κεντρική αντιπροσωπεία www.multibeton.gr/contact-company-athens.php?lang=gr είναι εξυπηρετικοί, σίγουρα θα σου πουν. Μου είχαν πει και μένα, αλλά ...μυαλό είναι αυτό, ξεχνάει. Πάντως εάν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τον υδροστάτη που ήδη έχεις στο δοχείο, σύνδεσέ τον σε σειρά απευθείας (χωρίς δηλ σύνδεση στον πίνακα όπως λέει το σχέδιο) με τον κυκλοφορητή της θέρμανσης, δηλαδή η εντολή από τον πίνακα προς τον κυκλοφορητή, να περνά από τον υδροστάτη. Εγώ έτσι έχω συνδέσει τον κυκλοφορητή που στέλνει στο δοχείο και ρυθμίζω την θερμοκρασία που θέλω να ανοίγει και να κλείνει. Πάντως απορώ πως έχεις υπερθερμανση. Εγώ έχω ορίσει θερμοκρασία λέβητα 80β, ο λέβητας φτάνει μέχρι 85-86β, το δοχείο φτάνει μέχρι 82-83β, όσα ξύλα και να του βάλω, όση ώρα και αν μείνει σταματημένος.


Ευχαριστώ φίλε, απο την ώρα που έκανα την συνδεση όπως λέει το σχέδιο δεν δουλεύει σωστα ο λέβητας. Όλη μέρα σήμερα με φουλ ξύλο και το δοχείο αδράνειας δεν γεμίζει με τίποτα. Ο λέβητας στους 80 βαθμούς και το δοχείο στους 65β. Με το που άνοιγε ένας όροφος το νερό έπεφτε στους 45β. Ξεσύνδεσα τον υδροστάτη και έβαλα γέφυρα στην επαφη 11 - 12. Για να δούμε αύριο πως θα δουλέψει. Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ