Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118612 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Μπαμπη ενημερωσε αν λυθηκε το προβλημα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118660 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Σήμερα το πρωί με το που κατεβαίνω στο λέβητα είχε 88 βαθ και σε ένα λεπτό άρχησε να πέφτει, ρυθμισμένος στους 78β άρχησε να φυσάει ο ανεμιστήρας. Η θερμοκρασία κατέβηκε στους 73β και μετά άρχησε και πάλι να ανεβένει, στους 74β έκοψε στοφές και ο ανεμιστήρας. Στον δικό μου τον όροφο και στο υπόγειο τα σώματα ήταν κρύα άρα έγινε αποθέρμανση στο ισόγειο. Ελπίζω να δούλεψε η αποθέρμανση και να μην ζήτησε εκείνη την ωρα θερμανση ο όροφος του αδερφού μου. (δεν μπόρεσα να το ελένξω γιατί ήταν 6 το πρωί) Ένα άλλο που παρατήρησα ο λέβητας είχε 88β το δοχείο 70β ποτές ο λέβητας δεν έχει την ίδια θερμοκρασία με το μπάφερ ακόμα και όταν φτάσει στους 88β που ο ανεμιστήρας δεν φυσάει σχεδόν καθόλου και αργεί πολύ να ανέβει σε αυτή τη θερμοκσια. Ο sot.p λέει ότι έχει 85 - 86β στο λέβητα και 82 - 83 στο μπάφερ έχετε λαντοματ η την τρίοδη θερμοστατική χειροκήνητη βαλβίδα. Εγώ έχω την βαλβίδα, την έχω στο 6 και θερμοκρασία στα επιστρεφόμενα έχω 50β. Όταν το πρωί ζητήσουν και η τρείς ορόφοι μαζί αδιάζει το δοχείο απο 70β πέφτει στους 40β και μετά αργεί πολύ να ξανα ανέβει η θερμοκρασία στο μπάφερ, αυτό είναι φυσιολογικό. τον κυκλοφορητή τον έχω στην τρίτη σκάλα και πάλι αν ένας όροφος τραβάει συνέχεια νερό η θερμοκρασία στο μπάφερ δεν ανεβένει, παρα μόνο όταν κλείσω όλους τους ορόφους ανεβένει. Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά θεωρώ ότι ένας λέβητας 80 KW θα μπορούσε να ζεστάνει και να ανεβάσει τη θερμοκρασία στο μπάφερ όταν ζήταει θέρμανση μόνο ο ένας από τους τρείς ορόφους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118673 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
ναι οντως, κατι λοιπον δεν εχεις σωστα σε συνδεση ή λειτουργια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118687 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Δεν νομίζω να έχω κάτι λάθος στη συνδεση, ο λέβητας φτάνει το νερό στους 80β, τα ζεστά νερά πάνε στο πάνω μέρος του μπάφερ και στο ίδιο ύψος τραβάνε νερό οι κυκλοφορητές θέρμανσης. Τα επιστρεφομενα νερά στο λέβητα είναι 50β δεν κάνει και πιο κρύα. Σωλήνες 1,5 ιντσα (λέβητας - μπάφερ). Εσύ kosmidis80 έχεις μπάφερ; Όταν το μπάφερ έχει 40β ο λέβητας μπορεί να φτάσει τη θερμοκρασία στο σπίτι 23β;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118689 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
ναι εχω μπαφερ, αλλα καιω πελλετ και οχι ξυλο φετος.

Εμενα το δοχειο μου ειναι παντα στους 60-65 βαθμους, ασχετος αν τραβαει καποιος οροφος γιατι ο λεβητας αναπληρωνει την θερμοκρασια ανετα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118690 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Α! υποψιν οτι οι ηλεκτροβανες των οροφων (δηλαδη οι θερμοστατες) ειναι συνδεδεμενες με πινακα αυτονομιας και με το μπαφερ και οχι με τον λεβητα!

Ο λεβητας ειναι 'αυτονομος' και ειναι μονο για να αναπληρωσει την θερμοκρασια που θα χασει στελνοντας στο μπαφερ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ