Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115118 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Θυμάμαι το ποστ του DOOM και είμαι σε αυτή την κατεύθυνση καθώς από την αρχή η συμπεριφορά της εγκατάστασης ήταν έτσι και δεν προκλήθηκε διαφοροποίηση στις πιέσεις στον 1,5 χρονο λειτουργίας. Οπως και να έχει θα το εξετάσω κάποια στιγμή στο μέλλον και θα σε ενημερώσω με τη σειρά μου.

Απλώς δεν έχω δεί ή ξανακούσει για τόσο χαμηλές πιέσεις σε αντίστοιχες εγκαταστάσεις και θεωρούσα βλέποντας τους υπόλοιπους ότι είμαι αρκετά καλά στο θέμα αυτό.

Πάλι καλά που μου έκοψε και είχα βάλει απο την αρχή δοχεία που να μπορείς να αλλάξεις μεμβράνη.

Κάλιο γαϊδουρόδενε....

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115120 από konado
Απαντήθηκε από konado στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
καλησπέρα κι απο μένα.εχω κι εγω τον 40kw με δοχείο 1000λίτρα.πολλές φορες τις τελευταίες μέρες η πίεση είναι πάνω απο 3bar!!.συνήθως ξεκινάει με 1,1-1,4 και φτάνει 2,2-2,5.όταν όμως δοχείο και λέβητας είναι στους 85+βαθμούς έχω σίγουρα πάνω απο 3,3!μια απο τις προηγούμενες μέρες ανοιξε και μια βαλβίδα και γέμισε νερό το υπόγειο!!!κατι δεν πάει καλα ,αλλα τι?????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115121 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Και που έλεγα οτι εγώ εχω προβλημα.

Μιας και ο Dimlyk είναι εκτός σύνδεσης

1. Όλοι καλά από υγεία ?
2. O Λέβητας και η δεξαμενή στη θέση τους ?
3. Tι δοχείο-α διαστολής έχεις και τα μανόμετρα είναι 1 ή περισσότερα και έδειξαν το ίδιο?

Συγνώμη προκαταβολικά για το υφος, αλλά θυμήθηκα κάποτε τέτοια ώρα ανέρτησε θέμα κάποια κοπέλα πριν κανα χρόνο θα ήταν, για θερμοκρασία ξυλολέβητα πάνω απο 100 βαθμούς αν θυμάμαι και τα σχόλια ήταν : τρέξε...

Λέβητες και δεξαμενές δεν πρέπει σε καμια περίπτωση να δουλευουν πάνω απο 3 ατμόσφαιρες.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115122 από konado
Απαντήθηκε από konado στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
:) λες να αρχισω να τρεχω???ολα ειναι στη θεση τους ,πιστευω μια χαρα!!εχω φτασει σε θερμοκρασιες 95-96 αλλα ανοιξε το συστημα ψυξης!!!!ενα μανομετρο εχω και το δοχειο διαστολης ειναι μαγαλουτσικο, κανα 80-100λιτρα!!το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115123 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Καταρχάς παρατεταμένη λειτουργία σε υψηλές πιέσεις θα πρόκαλέσει πιθανώς και αχρήστευση λέβητα ή αδρανείας.

Υψηλές θερμοκρασίες απέφυγέτες όσο μπορείς. Να μην φορτώνεις πολύ αν δεν χρειάζεσαι γιατί αν δεν κόψει ο λέβητας ή δεν εκτονώνει (bypass τον θερμοστάτη του σπιτιού) θα ανεβάζει τη θερμοκρασία των νερών και το πρόβλημα θα μεταφερθεί από ηψηλές θερμοκρασίες σε διαρροές σε λάστιχα και σώματα άσε που δεν είναι και εύκολο πολλά από αυτά να τα αλλάξεις.

Το δοχείο διαστολής να υποθέσω ότι είναι και το μοναδικό.
Η αντιστοιχία που δίνεται είναι 10-15% του δοχείου αδρανείας.
Έλα που στα νερά του αδρανείας θα πρέπει να προσθέσεις και νερά λέβητα-σωληνώσεων-σωμάτων.
Οπότε δούλευε καλύτερα παλαιότερα σε ίδιες θερμοκρασίες λειτουργίας και τώρα χειροτέρεψε ή δεν το είχες παρατηρήσει?

Άσχετα από τα παραπάνω για 40 ΚW να σκέφτεσαι να τοποθετήσεις και δευτερο δοχείο όταν μπορέσεις.
Λειτουργεί πολύ καλύτερα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115150 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

konado έγραψε: :) λες να αρχισω να τρεχω???ολα ειναι στη θεση τους ,πιστευω μια χαρα!!εχω φτασει σε θερμοκρασιες 95-96 αλλα ανοιξε το συστημα ψυξης!!!!ενα μανομετρο εχω και το δοχειο διαστολης ειναι μαγαλουτσικο, κανα 80-100λιτρα!!το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα!!!


για την εγκατασταση σου θες 120 λιτρα δοχειο ..φροντισε να μην ανεβαζεις τετοιες θερμοκρασιες γιατι και τα συστηματα ασφαλειας κολανε


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ