Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111087 από Kamaris
Απαντήθηκε από Kamaris στο θέμα Vitoligno 100-S 40kW
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, μέχρι σήμερα που ανακάλυψα το φορουμ είχα πράγματι την εντύπωση πως κανείς δεν είχε την τεχνογνωσία για αυτόν τον λέβητα

Γενικότερα υπάρχει θέμα πίεσης του νερού στην γειτονιά.
Νομίζω ότι αυτόματο πληρώσεως έχω, θα ανεβάσω φωτογραφίες.
Η συνδεσμολογία του μπόιλερ δεν είναι στο λεβητοστάσιο.
Το οίκημα είναι όλο ισόγειο (δεν υπάρχει υπόγειο ή όροφος).
Για συνδεσμολογία υπερθέρμανσης θα ρωτήσω.
Μπάφερ δεν έχω. Η αρχική ιδέα ηταν να δοκιμάσω χωρίς αυτό.
Το σπίτι είναι καινούργιο, αυτός είναι ο πρώτος λέβητας που μπήκε.
Το μυστικό είναι ότι την εγκατάσταση σε σώματα και σωληνώσεις την έκανε υδραυλικός που δεν έχει εμπειρία σε ξυλολέβητες ενώ τον λέβητα τον συνέδεσαν υδραυλικοί του αντιπροσώπου. Αυτές οι 2 ομάδες δεν συναντήθηκαν ποτέ και φοβάμαι πως έχουν προκύψει λάθη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111265 από Kamaris
Απαντήθηκε από Kamaris στο θέμα Vitoligno 100-S 40kW
Καλησπέρα αυτός είναι ο λέβητας που έχω 3η χρονιά φέτος








Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111275 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 40kW

Kamaris έγραψε: Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, μέχρι σήμερα που ανακάλυψα το φορουμ είχα πράγματι την εντύπωση πως κανείς δεν είχε την τεχνογνωσία για αυτόν τον λέβητα

Γενικότερα υπάρχει θέμα πίεσης του νερού στην γειτονιά.
Νομίζω ότι αυτόματο πληρώσεως έχω, θα ανεβάσω φωτογραφίες.
Η συνδεσμολογία του μπόιλερ δεν είναι στο λεβητοστάσιο.
Το οίκημα είναι όλο ισόγειο (δεν υπάρχει υπόγειο ή όροφος).
Για συνδεσμολογία υπερθέρμανσης θα ρωτήσω.
Μπάφερ δεν έχω. Η αρχική ιδέα ηταν να δοκιμάσω χωρίς αυτό.
Το σπίτι είναι καινούργιο, αυτός είναι ο πρώτος λέβητας που μπήκε.
Το μυστικό είναι ότι την εγκατάσταση σε σώματα και σωληνώσεις την έκανε υδραυλικός που δεν έχει εμπειρία σε ξυλολέβητες ενώ τον λέβητα τον συνέδεσαν υδραυλικοί του αντιπροσώπου. Αυτές οι 2 ομάδες δεν συναντήθηκαν ποτέ και φοβάμαι πως έχουν προκύψει λάθη.



Άλλος ένας κάτοχος του vitolingo 100 στην παρέα μας, καλός ήρθες φίλε.
Όπως είπε και ο φίλος μου ο Λευτέρης το προβλημα σου είναι η πίεση στο κύκλωμα, πρέπει να έχεις τουλάχιστον 1bar. Όσο για τα σώματα που είναι μακριά και ζεστένωνται μέχρι τη μέση ανέβασε τον κυκλοφορητή μια σκάλα παραπάνω θα δεις βελτίωση.
Για να έχεις σταθερή θερμοκρασία και να δουλεύουν οι θερμοστάτες χώρου που έχεις πρέπει να τοποθετήσης ένα δοχείο αδράνειας και όλα θα δουλεύουν τέλεια. Με τα υγρά ξύλα που καις δεν έχεις πίσσα; Καλό χειμώνα παιδιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111285 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

sot.p έγραψε: Μόλις παρέλαβα ένα δοχείο αδράνειας 1000 λίτρων με οκτώ συνολικά εισόδους-εξόδους (4+4 απέναντι). Ποια θεωρείτε ότι είναι η καλύτερη υδραυλική σύνδεση; Προτιμώ και με διευκολύνει να γίνουν οι συνδέσεις στην ίδια πλευρά. Να ρωτήσω και κάτι άλλο, εκτός από χαλκοσωλήνα τί άλλη σωλήνα (πιο φτηνή) μπορώ να χρησιμοποιήσω, αυτές οι πράσινες που βλέπω σε φωτο, τί είναι; Μεταλλικές, πλαστικές, κάνουν, πως ονομάζονται; Αυτά για αρχή.

Τελικά μετά από ψάξιμο τα έμαθα τα παραπάνω, έχω όμως ένα δίλημμα στην διάμετρο των σωληνώσεων, φ22 ή φ28 για το κύκλωμα λέβητας-δοχείο. Ο μηχανολόγος πρότεινε φ28 για πιο γρήγορο ζέσταμα του δοχείου . Επειδή χρειάζομαι αρκετά μέτρα σωληνώσεων, αναρωτιέμαι εάν αξίζει (για πόση διαφορά στο ζέσταμα του δοχείου πρόκειται) το μεγαλύτερο κόστος η σύνδεση με φ28 . Επίσης, έτσι όπως είναι τώρα χωρίς το δοχείο, ο λέβητας μέχρι τους κυκλοφορητές της θέρμανσης είναι συνδεδεμένος με χαλκοσωλήνα φ28 και από τους κυκλοφορητές μέχρι τα κολεκτέρ των ορόφων με φ22, ομοίως και οι επιστροφές. Οπότε από το δοχείο μέχρι τους κυκλοφορητές και στις επιστροφές από τα σώματα στο δοχείο, τι διατομή πρέπει να βάλω; Τι έχετε εσείς βρε παιδιά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111417 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

sot.p έγραψε:

sot.p έγραψε: Μόλις παρέλαβα ένα δοχείο αδράνειας 1000 λίτρων με οκτώ συνολικά εισόδους-εξόδους (4+4 απέναντι). Ποια θεωρείτε ότι είναι η καλύτερη υδραυλική σύνδεση; Προτιμώ και με διευκολύνει να γίνουν οι συνδέσεις στην ίδια πλευρά. Να ρωτήσω και κάτι άλλο, εκτός από χαλκοσωλήνα τί άλλη σωλήνα (πιο φτηνή) μπορώ να χρησιμοποιήσω, αυτές οι πράσινες που βλέπω σε φωτο, τί είναι; Μεταλλικές, πλαστικές, κάνουν, πως ονομάζονται; Αυτά για αρχή.

Τελικά μετά από ψάξιμο τα έμαθα τα παραπάνω, έχω όμως ένα δίλημμα στην διάμετρο των σωληνώσεων, φ22 ή φ28 για το κύκλωμα λέβητας-δοχείο. Ο μηχανολόγος πρότεινε φ28 για πιο γρήγορο ζέσταμα του δοχείου . Επειδή χρειάζομαι αρκετά μέτρα σωληνώσεων, αναρωτιέμαι εάν αξίζει (για πόση διαφορά στο ζέσταμα του δοχείου πρόκειται) το μεγαλύτερο κόστος η σύνδεση με φ28 . Επίσης, έτσι όπως είναι τώρα χωρίς το δοχείο, ο λέβητας μέχρι τους κυκλοφορητές της θέρμανσης είναι συνδεδεμένος με χαλκοσωλήνα φ28 και από τους κυκλοφορητές μέχρι τα κολεκτέρ των ορόφων με φ22, ομοίως και οι επιστροφές. Οπότε από το δοχείο μέχρι τους κυκλοφορητές και στις επιστροφές από τα σώματα στο δοχείο, τι διατομή πρέπει να βάλω; Τι έχετε εσείς βρε παιδιά


Φίλε μου η γνώμη μου είναι να ακούσεις τον μηχανολόγο και να βάλεις φ28 και στο κύκλωμα λέβητας - δοχείο και απο το δοχείο προς τους κυκλοφορητές, αφου μέχρι τώρα το σύστημα δουλεύει άψογα και δεν έχεις πρόβλημα γιατι να το διακινδυνέψεις, δεν νομίζω να είναι και τόσο μεγάλο το ποσό. Εγω έχω φ38 σιδερενια σωλήνα στο κύκλωμα λέβητα - δοχείο και φ38 πλαστική πράσινη προς τους κυκλοφορητές και όταν ζητούσαν και οι τρεις όροφοι ζεστό νερό άδιαζε το δοχείο και τα σώματα ήταν χλιαρά. Βέβαια την τρίοδη θερμοστατική βαλβίδα την έχω στο 6. Φέτος αν κάνει βαρή χειμώνα που λένε θα δούμε τι επιδόσεις θα έχει ο vitilingo.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sot.p

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111876 από Kamaris
Απαντήθηκε από Kamaris στο θέμα Vitoligno 100-S 40kW
Καλησπέρα και σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Θα δοκιμάσω όλες τις προτάσεις σας, οταν τον ανάψω, και θα σας ενημερώσω.
Έκανα πολύ συχνά καθάρισμα, γιατί μαζευόταν πολύ πίσσα!!!
Θα τον μάθω, που θα μου πάει?!
Καλό χειμώνα και από εμένα.

Λυπάμαι για τις τεράστιες φωτο, δεν ήξερα πως
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Kamaris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.135 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ