Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77165 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mgiampou έγραψε: δεν εχω αδρανιας.κατευθειαν στα σωματα στελνω. οταν δουλευει το by-pass το στελει στην επιστροφη(προς τον λεβητα) παει μεσα στο λεβητα και το ξανα στελνει στην εισαγωγη(προς τα σωματα).το θεμα ειναι οτι δεν χαναπαει ολο το νερο στο by-pass αλλα το στελνει και στα σωματα. τον εχω στη μικροτερη σκαλα τον κυκλοφορητη,δοκιμασα και μικροτερο αλλα παλι τα ιδια... μια φωτογραφια αν μπορει καποιος να δω το by pass του αν ειναι ευκολο...

Τη ζημιά την κάνει ο κυκλοφορητής του λέβητα, που δουλεύει συνεχώς. Σε εμένα διορθώθηκε αισθητά, βάζοντάς τον στην 1η σκάλα.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sot.p.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78185 από mgiampou
Απαντήθηκε από mgiampou στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
sot.p απο οτι καταλαβενω εννοεις οτι δουλευει συνεχεια ο κυκλοφορητης του λεβητα και υπερισχυει απο τον κυκλοφορητη του by-pass.το θεμα ειναι οτι οταν ο θερμοστατης χωρου σβησει(που δεν δουλευεις ο κυκλοφορητης του λεβητα) παλι στελνει ζεστα νερα προς τα σωματα οταν δουλευει ο μικρος κυλοφορητης,σχεδον παντα δηλαδη, και εχω πολυ μικροτερο κυκλοφορητη απο τον δικο σου.η μονη διαφορα στο by-pass μου ειναι οτι επειδη δεν ειναι τοσο κοντα εμενα η εισαγωγη επιστροφη εχω ενα κομματι περιπου 1m για να κανω το by-pass.λες να φαιει αυτο??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78194 από mgiampou
Απαντήθηκε από mgiampou στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
αν και πιστευω θα καταληξω στην ηλεκτροβανα που ειπε και ο γιαννης δελτα και θα αφησω το boiler χωρις ηλεκτροβανα για τυχον υπερθερμανση. περνει μονος του ο κυκλοφορητης θερμανσης στους 88β για εκτωνοση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78353 από ΠΑΡΗΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΡΗΣ στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
φιλε μου γεια σου.εχω τοποθετησει στο σπιτι μου στο εξω απο το Αργος λεβητα πυρολησης astra g-31.5ms,χωρις δοχειο αδρανειας και εγω.μου κανει μεγαλη εντυπωση πως γινεται αυτη η αυτονομια που εχεις .ενω εγω ριχνω ξυλα και 4 ωρες το μαξιμουμ,και εχω κανει σωστη εγκατασταση σε υλικα εκτος απο το δοχειο που μου λειπει.(ανοξειδωτη μονομενη καμιναδα .τετραοδη βανα.κ.α.πως το καταφερνεις αυτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78383 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Καλός ήρθες Πάρη στην παρέα μας. Η αυτονομία παίζει ρόλο από πολλούς παράγοντες.
1) ποσα λίτρα είναι ο χώρος φόρτωσεις ξύλων του Αστρα;
2) τί ξύλο καίς;
3) σε τι θερμοκρασία έχεις το θερμοστάτη στο σπίτι;
4) σε τι θερμοκρασία έχεις τα νερά του λέβητα;
5) σε τι θερμοκρασία έχεις τη θερμοστατική βαλβίδα για τα επιστρεφόμενα νερά στο λέβητα;
6) πόσα τ.μ. είναι το σπίτι που ζεστένεις;
7) τι μόνωση έχει το σπίτι;
τι εξωτερική θερμοκρασία έχει στο Αργος;
Όλα αυτά παίζουν ρόλο για να έχεις οικονομία, ζέστα, και αυτονομία.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by mpampis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78387 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Mπάμπη καλησπέρα, δεν ξέρω αν είδες www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...itstart=30&Itemid=53
Θα χαρούμε να έχουμε στην παρέα και εναν ακόμη πυρολυτικό αν έχεις χρόνο για κανένα καφέ.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ