Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71997 από mgiampou
Απαντήθηκε από mgiampou στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
ρε παιδιά εμένα το περισσότερο που μου έχει κρατήσει είναι 12 ώρες οταν δεν είχε ακόμα κρύα.όχι ότι τώρα έχει βασικά. Είναι γύρω στους 6-10 Β έξω.(είμαι σε νησί) κυρίως καιω ελιά και ευκαλιπτο.η έχω σοβαρό πρόβλημα με το by-pass η κάνω κάτι λάθος εγώ στο γεμισμα... Καμία ιδέα κάποιος;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72045 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Τα δοχεια αδρανια- αποθηκευσης εχουν 2 σκοπους.
1) Να δουλευει ο λεβητας τσιτα γκαζια παντα και οχι να κωβει τον ανεμηστηρα και το ταμπερ οταν το σπιτι δεν θελει ζεστη. Χανεις απο τον βαθμο αποδοσης του λεβητα. Για αυτο και λενε οτι κανεις και οικονομια.
2) Εχεις ανεση δεν χριαζετε να αναβεις τον λεβητα καθε 12 ωρες. Τον αναβεις μια φορα τον φουλαρεις ξυλα πας μετα απο κανα 4 ωρες τον ξανα φουλαρεις και ασχολισε μετα μαζι του την επομενη μερα. Βεβαια για να το πετυχεις αναλογα και τις αναγκες του σπιτιου αυτο δεν χριαζεσε μονο ενα δοχειο αδρανια αλλα πολα.

ATMOS DC32S
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72167 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mgiampou έγραψε: ρε παιδιά εμένα το περισσότερο που μου έχει κρατήσει είναι 12 ώρες οταν δεν είχε ακόμα κρύα.όχι ότι τώρα έχει βασικά. Είναι γύρω στους 6-10 Β έξω.(είμαι σε νησί) κυρίως καιω ελιά και ευκαλιπτο.η έχω σοβαρό πρόβλημα με το by-pass η κάνω κάτι λάθος εγώ στο γεμισμα... Καμία ιδέα κάποιος;;;


Ανέβασε τα επιστρεφόμενα (τη θερμοστατική βαλβίδα στο 6) για να κοβει ο λέβητας στροφές και να μην δουλεύει στο φουλ, εκτός αν δεν σου φτάνει η ζέστη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mgiampou

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72174 από mgiampou
Απαντήθηκε από mgiampou στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.αν και μη φανταστείς ότι την έχω πολύ χαμηλά. Στο 5.5 την έχω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72225 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mgiampou έγραψε: ρε παιδιά εμένα το περισσότερο που μου έχει κρατήσει είναι 12 ώρες οταν δεν είχε ακόμα κρύα.όχι ότι τώρα έχει βασικά. Είναι γύρω στους 6-10 Β έξω.(είμαι σε νησί) κυρίως καιω ελιά και ευκαλιπτο.η έχω σοβαρό πρόβλημα με το by-pass η κάνω κάτι λάθος εγώ στο γεμισμα... Καμία ιδέα κάποιος;;;

Ίσως οφείλεται στην ελιά, που επειδή είναι στραβό ξύλο δεν μπορείς να εκμεταλευτείς πλήρως την χωρητικότητα του θαλάμου καύσης. Γεμίζει με λιγότερα ξύλα. Δοκίμασε να κάψεις ίσια ξύλα και γέμισέ τον καλά, αφήνοντας τα ελάχιστα κενά που μπορείς. Πέτα και κανένα χοντρό μέσα.
Επίσης, μήπως ζητάς μεγάλη θερμοκρασία εντός, έχεις καλή μόνωση στο σπίτι σου; Όλα αυτά παίζουν τον ρόλο τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72228 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε: Χθες έγινε γενικός καθαρισμός,καμινάδα,τούμπο, λέβητας. Τα τούμπο έχουν πιάσει ένα πουρί στα τοιχόματα που δεν καθάριζε με τίποτα,τρείς φορές τα πέρασα πάνω κάτω με συρμάτινη 50χιλ βούρτσα, έυτυχώς υπάρχουν και αυτοί οι πλαστική σωλίνες γιατί δεν έχω πολύ χώρο προς τα πάνω(ταβάνι είναι και ψηλός)μου έβγαλε την ψυχή, παιδιά πολύ στάχτη για ένα μήνα, δεν περίμενα να βγάλω ένα κουβά γεμάτο απο 5μ καμινάδα.Στο θάλαμο με τα τούμπο είχε 5mm κολημένη κάπνα στα τοιχόματα την έξυσα με σπάτουλα ευτυχώς καθάρισε.Εσάς τα τούμπο καθαρίζουν καλά ή μένη αυτό το πουρί;Παιδιά μακριά απο πεύκο και τσάμπα να σας το δώσουν μην το βάζετε καθόλου στο λέβητα καλύτερα ψήστε καμιά μπριζόλα στην ψησταριά :lol: :lol:

Όντως και σε μένα αυτό το πουρί δεν φεύγει, πιάνουν τα τούμπο και ο χώρος πάνω από αυτά στον οποίο με πολύ κόπο μπορεί να αφαιρεθεί κάποιο μέρος. Στα τούμπο άστα να πάνε. Πάντως νομίζω ότι δεν αυξάνεται, ακόμη περνάει η βούρτσα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mpampis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.339 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ