Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51382 από dias33
Απαντήθηκε από dias33 στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
gia posa tm2??
εγω ρωτησα μηχανολογο και μου ειπε για 40 χωρις μελετη ομως μονο με τα τμ2 και οτι ειναι μονωμενο... :dry: :dry: :dry: :dry: οποιος εχει αναλογη πειρα περιμενω βοηθεια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51392 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Εγώ έχω 3 ορόφους 420τμ και έχω 80KW ενώ σε πετρέλαιο έχω 60000 θερμίδες. Του είπα να βάλω 60KW και μου είπε ΟΧΙ χρειάζεσαι 80KW, περιμένω τα πολλά κρύα για να δώ πάντος μεχρι τώρα δουλεύη στο ριλαντί.( ένα γέμισμα 26 ώρες )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51394 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

valsam έγραψε: Πειτε μου αν καταλαβα λαθος αλλα η διμιουργια πισσας στα πυρολησης μηπως ειναι αναγκαια και ευεργετικη και πρεπει να την αφησετε ως εχει?


Αφου χρησιμοποιητε τριοδι και τα νερα που περιβαλουν τον θαλαμο καυσης ειναι ζεστα και οχι κρυα τοτε δημιουργειτε ενα στρωμα στερεας πισσας που εχει προστατευτικη λειτουργεια λεει το βιντεο(solid tar that has a protective function))εαν τα νερα και τα τοιχωματα ειναι κρυα τοτε δημιουργειτε ενα μιγμα υγρου ατμου-πισσας που πλενει συνεχεια τα επανω τοιχωματα με αποτελεσμα την διαβρωση του!


Τέτοια πες μας να μας ανεβάζεις την ψυχολογία.ΜΠΡΑΒΟ :cheer: :cheer: :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51396 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε:

sot.p έγραψε:

mpampis έγραψε: Πιστεύω ότι θα κάνει πιο πολύ ώρα να ζεσταθεί το σπίτι, αλλά η θερμοκρασία του λεβητα θα ανέβει αμέσως στους 75β και θα κόψει.Δοκίμασέ το και πες μας.Πίσσα έχεις καθόλου στο χώρο με τα ξύλα;

Λοιπόν, ανέβασα την θερμοστατική στο 6, η θερμοκρασία ανέβηκε σχετικά γρήγορα στους 70β, εκεί παρέμεινε για κάποια λεπτά και μετά άρχισε να ανεβαίνει αρκετά γρήγορα αφού είχε κόψει τον κυκλοφορητή ο θερμοστάτης. Πίσσα έχω μία λεπτή στρώση (1 χιλιοστό περίπου) σταθερά, δεν αυξάνεται. Περισσότερη μαζεύει η πόρτα. Φέτος όμως καίω ξερά ξύλα και έχω δει διαφορά. Και μια ερώτηση: Όταν δουλεύει ο κυκλοφορητής του ηλιακού, μερικά σώματα (κυρίως τα μικρά) είναι ζεστά, άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο και στο χώρο του σπιτιού όπου δουλεύω την θέρμανση. Για το υπόγειο έχω ξεχωριστό κυκλοφορητή, εκεί είναι και το λεβητοστάσιο και όμως δεν παρατηρείται αυτό. Πως στο καλό ανεβαίνει το νερό πάνω. Συμβαίνει σε κανέναν; Ομοίως εάν βάλω τον κυκλοφορητή του λέβητα στο 2 ή 3 όλα τα σώματα είναι ζεστά ή καίνε αντίστοιχα, αλλά αυτό το καταλαβαίνω. Οι τρεις κυκλοφορητές (ηλιακού, κύριοι χώροι,υπογείου) είναι τοποθετημένοι παράλληλα μεταξύ τους, στηριγμένοι στον τοίχο ο ένας κάτω από τον άλλον, με την σειρά που τους προανέφερα.


Πάνω από τους κυκλοφορητές έχεις βάλει αντεπίστροφες βαλβίδες; Εγώ έχω πάνω από τους κυκλοφοριτές αντεπίστροφες και δεν έχω αυτό το πρόβλημα.Ας μας πει και τη γνώμη του ένας υδραυλικός.

Καλησπέρα, έχω αντεπίστροφες αμέσως μετά τους κυκλοφορητές. Το θέμα είναι ότι μόνο στον έναν κυκλοφορητή συμβαίνει και μάλιστα στον μεγάλο, που καλύπτει 150τμ. Δε βαριέσαι, απλως επηρεάζεται λίγο ο θερμοστάτης, που καλύπτει 2 ορόφους και στον πάνω έχω λίγο μικρότερη θερμοκρασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51398 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

valsam έγραψε: Ρε παιδια εσεις με τους vitoligno μια ερωτηση,εχετε πολυ πισσα στην πορτα?
Μολις γυρισα απο του κουμπαρου και παρολου που καιει περσινα ξυλα με υγρασια κατω απο 20% η επανω η πορτα εχει τουλαχιστον 5 εκατοστα πισσα,εβαλε την σπατουλα και εβγαλε πολυ πραγμα μιλαμε,ματζουνι σκετο,ασε δε την καπνα,ντουμανιαζε ο τοπος οταν ανοιγε την πορτα,ετσι ειναι σε ολους τους vitoligno τελικα?
Δεν το λεω ειρωνικα παιδια ειλικρινα,μου ζητησε ο κουμπαρος να το ρωτησω εδω μεσα!

Καπνό όντως βγάζει, είναι όμως κατασκευασμένος ώστε να τροφοδοτείται με ξύλα όταν το ζητήσει, αυτό προτείνει και η εταιρεία. Όσον αφορά την πίσσα, στην πόρτα και σε μένα έχει περισσότερη, όχι όμως 5 πόντους (την πόρτα πως την κλείνει με τόση πίσσα :whistle: ), η οποία με απλό τρίψιμο με μία σπάτουλα φέυγει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51409 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

dias33 έγραψε: gia posa tm2??
εγω ρωτησα μηχανολογο και μου ειπε για 40 χωρις μελετη ομως μονο με τα τμ2 και οτι ειναι μονωμενο... :dry: :dry: :dry: :dry: οποιος εχει αναλογη πειρα περιμενω βοηθεια...

Λοιπόν, όσον αφορά το δικό μου, μονοκατοικία, κύριοι χώροι (150τμ) με υπόγειο (74 τμ), συνολικές απώλειες 29.000 θερμίδες κατόπιν μελέτης μηχανολόγου, ζεσταίνω κυρίως τα 150τμ + το μπόιλερ (160 λτ)και πέρυσι ταυτόχρονα ζέσταινα και το υπόγειο για λίγες μέρες, στα 600μ υψόμετρο στην Στερεά με αρνητικές θερμοκρασίες συνηθισμένες. Ποιον λες ότι έχω; Τον 30αρη, ο οποίος δεν καταλαβαίνει τίποτα και με υπερκαλύπτει. Βέβαια θεωρώ ότι ο μηχανολόγος ξέρει καλύτερα, αλλά ο 40αρης μου φαίνεται υπερβολικός, κρίνοντας από την δικιά μου εμπειρία. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.109 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ