Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50919 από dias33
Απαντήθηκε από dias33 στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
οποτε ποιος ειναι ο καταλληλοτερος 0 30 η ο 40???????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50926 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

dias33 έγραψε: οποτε ποιος ειναι ο καταλληλοτερος 0 30 η ο 40???????

εγω πρωσοπικα εχω τον 25αρι κ με υπερκαλυπτει!διαλεγεις κ παιρνεις η 25 η 30 ;) ΥΓ. τον 40αρι ξεχασετον :kiss:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50978 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Tον 40ρη τον εχει ο κουμπαρος μου και καλυπτει σχεδον 400 μετρα σπιτι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51005 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε: Πιστεύω ότι θα κάνει πιο πολύ ώρα να ζεσταθεί το σπίτι, αλλά η θερμοκρασία του λεβητα θα ανέβει αμέσως στους 75β και θα κόψει.Δοκίμασέ το και πες μας.Πίσσα έχεις καθόλου στο χώρο με τα ξύλα;

Λοιπόν, ανέβασα την θερμοστατική στο 6, η θερμοκρασία ανέβηκε σχετικά γρήγορα στους 70β, εκεί παρέμεινε για κάποια λεπτά και μετά άρχισε να ανεβαίνει αρκετά γρήγορα αφού είχε κόψει τον κυκλοφορητή ο θερμοστάτης. Πίσσα έχω μία λεπτή στρώση (1 χιλιοστό περίπου) σταθερά, δεν αυξάνεται. Περισσότερη μαζεύει η πόρτα. Φέτος όμως καίω ξερά ξύλα και έχω δει διαφορά. Και μια ερώτηση: Όταν δουλεύει ο κυκλοφορητής του ηλιακού, μερικά σώματα (κυρίως τα μικρά) είναι ζεστά, άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο και στο χώρο του σπιτιού όπου δουλεύω την θέρμανση. Για το υπόγειο έχω ξεχωριστό κυκλοφορητή, εκεί είναι και το λεβητοστάσιο και όμως δεν παρατηρείται αυτό. Πως στο καλό ανεβαίνει το νερό πάνω. Συμβαίνει σε κανέναν; Ομοίως εάν βάλω τον κυκλοφορητή του λέβητα στο 2 ή 3 όλα τα σώματα είναι ζεστά ή καίνε αντίστοιχα, αλλά αυτό το καταλαβαίνω. Οι τρεις κυκλοφορητές (ηλιακού, κύριοι χώροι,υπογείου) είναι τοποθετημένοι παράλληλα μεταξύ τους, στηριγμένοι στον τοίχο ο ένας κάτω από τον άλλον, με την σειρά που τους προανέφερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51040 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

dimlyk έγραψε: δες εδω

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...itstart=45&Itemid=53

για τα 100 μ2 λογικα και οι δυο ειναι υπεραρκετοι ακομα και για τα 150 ...
αν και η σωστη λυση ειναι μια μελετη μηχανικου[/q

Συμφωνό απόλυτα μαζί σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51048 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

sot.p έγραψε:

mpampis έγραψε: Πιστεύω ότι θα κάνει πιο πολύ ώρα να ζεσταθεί το σπίτι, αλλά η θερμοκρασία του λεβητα θα ανέβει αμέσως στους 75β και θα κόψει.Δοκίμασέ το και πες μας.Πίσσα έχεις καθόλου στο χώρο με τα ξύλα;

Λοιπόν, ανέβασα την θερμοστατική στο 6, η θερμοκρασία ανέβηκε σχετικά γρήγορα στους 70β, εκεί παρέμεινε για κάποια λεπτά και μετά άρχισε να ανεβαίνει αρκετά γρήγορα αφού είχε κόψει τον κυκλοφορητή ο θερμοστάτης. Πίσσα έχω μία λεπτή στρώση (1 χιλιοστό περίπου) σταθερά, δεν αυξάνεται. Περισσότερη μαζεύει η πόρτα. Φέτος όμως καίω ξερά ξύλα και έχω δει διαφορά. Και μια ερώτηση: Όταν δουλεύει ο κυκλοφορητής του ηλιακού, μερικά σώματα (κυρίως τα μικρά) είναι ζεστά, άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο και στο χώρο του σπιτιού όπου δουλεύω την θέρμανση. Για το υπόγειο έχω ξεχωριστό κυκλοφορητή, εκεί είναι και το λεβητοστάσιο και όμως δεν παρατηρείται αυτό. Πως στο καλό ανεβαίνει το νερό πάνω. Συμβαίνει σε κανέναν; Ομοίως εάν βάλω τον κυκλοφορητή του λέβητα στο 2 ή 3 όλα τα σώματα είναι ζεστά ή καίνε αντίστοιχα, αλλά αυτό το καταλαβαίνω. Οι τρεις κυκλοφορητές (ηλιακού, κύριοι χώροι,υπογείου) είναι τοποθετημένοι παράλληλα μεταξύ τους, στηριγμένοι στον τοίχο ο ένας κάτω από τον άλλον, με την σειρά που τους προανέφερα.


Πάνω από τους κυκλοφορητές έχεις βάλει αντεπίστροφες βαλβίδες; Εγώ έχω πάνω από τους κυκλοφοριτές αντεπίστροφες και δεν έχω αυτό το πρόβλημα.Ας μας πει και τη γνώμη του ένας υδραυλικός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.116 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ