ΑDGreen 55kW by billy

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #296 από billy
ΑDGreen 55kW by billy δημιουργήθηκε από billy
Καλημέρα κι από εμένα. είχα ψαχτεί σε εταιρείες που με σύστησαν πολλοί από το νήμα που σβήστηκε στο άλλο phorum και κατέληξα να αγοράσω έναν λέβητα με καυστήρα της adgreen και ένα μπόιλερ με αντλία θερμότητας (Απρίλιο του 2011).
(ότι γράφω παρακάτω είναι μεταφερμένο από το phorum.gr που έγραψα εχθές(21-11-2011))
Το σπίτι μου βρίσκεται σε υψόμετρο 100 μέτρων και μας θερίζει ο γνωστός Βαρδάρης.
Το σπίτι είναι 2όροφο δεκαετίας '70 εκ του οποίου τα 160τ.μ. είναι στον πάνω όροφο και ο κάτω όροφος αποτελείτε από 110 τ.μ. και 60 τ.μ. (σύνολο 3 σπίτια). ο πάνω όροφος αποτελείται από παλιά αλουμινένια παράθυρα τα οποία μπάζουν.
Πέρσι με μεγάλη οικονομία κάψαμε 6 τόνους πετρέλαιο και τα 3 σπίτια κι έτσι κατέληξα στο εξής μοντέλο:
Adgreen 55kw με αυτόματο καυστήρα.

Το σύστημα στήθηκε και ξεκίνησε την λειτουργία του στις 14/10/2011.
Το πάνω σπίτι λειτουργεί τις εξής ώρες ως έχει:
01:00-18:00 στους 18 βαθμούς
18:00-01:00 στους 22 βαθμούς
Το κάτω σπίτι των 110 τ.μ. που είναι καλά μονομένω λειτουργεί μόνιμα στους 24 βαθμούς (εκεί μένει η γιαγιά μου)
Στα 60 τ.μ. έμενα εγώ τώρα είναι κλειστεί η θέρμανση.
Οπότε τα 270 τ.μ. μέχρι σήμερα 21/11/2011 έχουν κάψει 1500 κιλά πέλλετ. 1000 βουλγάρικο και 500 alfawood = 350 ευρώ (με βάση τις τιμές αγοράς μου)

Υ.Γ.
Να αναφέρω ότι είχα κάποια προβλήματα όχι με τον λέβητα αλλά με τους τεχνικούς μου οι οποίοι την πρώτη φορά λειτουργείας του ο λέβητας δεν ήταν συνδεδεμένος σωστά με την έννοια ότι ο λέβητας για να δώσει νερά έπρεπε να φτάσει τους 58 βαθμούς αλλά ο ηλεκτρολόγος το ξέχασε κι έτσι ο λέβητας δούλευε ασταμάτητα για να ζεστάνει τα 150 λίτρα χωρητικότητας που έχει και τα κυλιόμενα νερά του πάνω σπιτιού με αποτέλεσμα να κάψω σε 1.5 μέρα 200 κιλά πέλετ. και μια φορά ακόμα πρόσφατα που έσκασε ο γύψος στην καμινάδα (ναι γύψο έβαλε ο υδραυλικός μου) με αποτέλεσμα το λεβητοστάσιο να γίνει μαύρο και ο καυστήρας να σβήσει με αποτέλεσμα να χρειαστεί να ξαναζεσταθούν τα νερά αλλά και τα σπίτια από την αρχή καίγοντας άλλα 150 κιλά σε 1 μέρα.
πιστεύω ότι θα είχα κάψει μέχρι σήμερα το πολύ 1300 κιλά.
να αναφέρω ότι το μετεο λέει 5 βαθμούς τώρα και το θερμόμετρο στο σπίτι μου λέει 3 βαθμούς. η χειρότερη νύχτα ήταν -2 ή -3 βαθμούς μέχρι στιγμής.
πάντως πρώτη φορά έχουμε μετά από πολλά χρόνια τόση ζέστη στα σπίτια και ποιο φθηνά.
μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet. Αιτία: προσθεση 55kw στον τιτλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #297 από IliasMAt
Απαντήθηκε από IliasMAt στο θέμα ΑDGreen 55kW by billy

billy έγραψε:
Το σύστημα στήθηκε και ξεκίνησε την λειτουργία του στις 14/10/2011.
Το πάνω σπίτι λειτουργεί τις εξής ώρες ως έχει:
01:00-18:00 στους 18 βαθμούς
18:00-01:00 στους 22 βαθμούς
Το κάτω σπίτι των 110 τ.μ. που είναι καλά μονομένω λειτουργεί μόνιμα στους 24 βαθμούς (εκεί μένει η γιαγιά μου)
Στα 60 τ.μ. έμενα εγώ τώρα είναι κλειστεί η θέρμανση.
Οπότε τα 270 τ.μ. μέχρι σήμερα 21/11/2011 έχουν κάψει 1500 κιλά πέλλετ. 1000 βουλγάρικο και 500 alfawood = 350 ευρώ (με βάση τις τιμές αγοράς μου)

Υ.Γ.

μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος.


Δηλαδή για να καταλάβω αν είχες ένα λέβητα ΤΕΝΚ ΣΙΑΟ ΠΙΝΚ ξέρεις πόσο πέλλετ θα κατανάλωνες και αν θα ήσουν ακόμα πιο πολύ ευχαριστημένος? Το να αναφέρουμε ότι ο λέβητας μας δουλεύει απροβλημάτιστα για χχχχχ διάστημα ή ότι έχει την ψψψψψ τεχνολογία το καταλαβαίνω αλλά αυτό που γράφεις όχι........

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #299 από vasilisk
Απαντήθηκε από vasilisk στο θέμα ΑDGreen 55kW by billy

IliasMAt έγραψε: Δηλαδή για να καταλάβω αν είχες ένα λέβητα ΤΕΝΚ ΣΙΑΟ ΠΙΝΚ ξέρεις πόσο πέλλετ θα κατανάλωνες και αν θα ήσουν ακόμα πιο πολύ ευχαριστημένος? Το να αναφέρουμε ότι ο λέβητας μας δουλεύει απροβλημάτιστα για χχχχχ διάστημα ή ότι έχει την ψψψψψ τεχνολογία το καταλαβαίνω αλλά αυτό που γράφεις όχι........


αν δουλευε απροβληματιστα για χχχχ διαστημα και εχει την ψψψψ τεχνολογια και ειχε καψει 5 τονους θα ηταν ευχαριστημενος?γραφει το παληκαρι σε σχεση με το πετρελαιο και την ζεστη που εχει σπιτι του απ οτι καταλαβα.την δικη σου ενσταση δεν καταλαβα.που αναφερει μαρκα και οτι ειναι ευχαριστημενος?δικαιωμα του ειναι αφου ειναι καταναλωτης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #300 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα ΑDGreen 55kW by billy
Το να παρουσιάσει κάποιος το λέβητα του και να εξηγήσει τα υπερ και τα κατά που συνάντησε στην λύση που επέλεξε είναι αυτό που νομίζουμε οτι χρειαζεται ο απλος χρηστης να δεί ετσι ώστε να επιλέξει σωστα την λύση για τον ίδιο.

Αυτο που ζητάμε είναι ο καθε ενας που θέλει να παρουσισει τον λέβητα του να ανοίγει νεο τοπικ στην κατηγορία www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...t&catid=31&Itemid=53

Οπότε αυτος που μπαινει στην συγκεκριμένη κατηγορία να βλεπει τι λεβητες ακριβώς υπάρχουν(με review τελικών χρηστών) και να μπάινει μεσα σε αυτόν που θέλει να δεί.

Οπως θα δείτε γραμμένο και στην συγκεκριμένη κατηγορία
Οι τελικοί χρήστες και μόνο αυτοί μπορούν στο σημείο αυτό να παρουσιάσουν την λύση που επέλεξαν για αυτούς και να αναφέρουν συντομα ή αναλυτικά τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα που τυχόν παρατήρησαν. Το πόσο καύσιμο καταναλώνουν, πόσο συχνά κάνουν καθαρισμό κλπ. Για το αληθές της καταχώρησης υπάρχει περίπτωση οι διαχειριστές να υποβάλουν off topic (με mail) ερωτήσεις.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #342 από billy
Απαντήθηκε από billy στο θέμα ΑDGreen 55kW by billy
λοιπόν αν έκανα διαφήμισει πολύ παλιοί χρήστες από το άλλο phorum θα με ήξεραν. τον πήρα τον λέβητα απρίλιο και δεν έχω κάνει ούτε ένα ποστ εκεί οπότε ... τα συμπεράσματα δικά σας.

πρώτον μεταφέρθηκε από τους διαχειριστές σ' αυτό το νήμα χωρίς να έχω κάποια ενημέρωση αν και πιστεύω καλό θα ήταν να μπει στην κατανάλωση πέλλετς όπου και προοριζόταν αλλά ήταν δικό μου λάθος η κατηγορία
που διάλεξα.

δεύτερον αν έλεγα ότι έκαψα 2 τόνους ο καθένας θα έγραφε τη σύστημα έχεις και αυτός που ήξερε θα έλεγε κουφώματα? , κυβικά σπιτιού? , τετραγωνικά? , μόνωση? έτος κατασκευείς? κ.τ.λ.

το μόνο που πραγματικά δεν ανέφερα είναι ότι το πάνω σπίτι έχει εσωτερικό ύψος 3.3 μέτρα οπότε τα κυβικά είναι πολύ περισσότερα από τα καινούρια σπίτια των 2.7 μέτρων.

εγώ έκανα ποστ για να αναφέρω ότι ΝΑΙ τα πέλλετς κάνουν δουλειά μη φοβάστε αγοράστε για να κάνετε απόσβεση του χρόνου και δεν είπα αγοράστε ADGREEN γιατί δεν υπάρχει καλύτερος.

Ποσός μ' ενδιαφέρει τι θα αγοράσετε δικά σας είναι τα λεφτά κάντε τα ότι θέλετε.

Εγώ άκουσα γνώμες είδα γύρω στα 15 συστήματα και διάλεξα το καλύτερο απόδοσης / τιμή ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.

Μην παριστάνετε τους ελληνάρες ξυπνήστε ανοίξτε τα μάτια και τ' αυτιά σας και βάλτε το μυαλό σας να δουλεύει. Δεν είναι καιρός να πετάμε λεφτά το κράτος μας τα χρειάζεται και θα μας τα πάρει :cheer:

Την καλησπέρα μου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #346 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα ΑDGreen 55kW by billy

billy έγραψε: λοιπόν αν έκανα διαφήμισει πολύ παλιοί χρήστες από το άλλο phorum θα με ήξεραν. τον πήρα τον λέβητα απρίλιο και δεν έχω κάνει ούτε ένα ποστ εκεί οπότε ... τα συμπεράσματα δικά σας.

πρώτον μεταφέρθηκε από τους διαχειριστές σ' αυτό το νήμα χωρίς να έχω κάποια ενημέρωση αν και πιστεύω καλό θα ήταν να μπει στην κατανάλωση πέλλετς όπου και προοριζόταν αλλά ήταν δικό μου λάθος η κατηγορία
που διάλεξα.

δεύτερον αν έλεγα ότι έκαψα 2 τόνους ο καθένας θα έγραφε τη σύστημα έχεις και αυτός που ήξερε θα έλεγε κουφώματα? , κυβικά σπιτιού? , τετραγωνικά? , μόνωση? έτος κατασκευείς? κ.τ.λ.

το μόνο που πραγματικά δεν ανέφερα είναι ότι το πάνω σπίτι έχει εσωτερικό ύψος 3.3 μέτρα οπότε τα κυβικά είναι πολύ περισσότερα από τα καινούρια σπίτια των 2.7 μέτρων.

εγώ έκανα ποστ για να αναφέρω ότι ΝΑΙ τα πέλλετς κάνουν δουλειά μη φοβάστε αγοράστε για να κάνετε απόσβεση του χρόνου και δεν είπα αγοράστε ADGREEN γιατί δεν υπάρχει καλύτερος.

Ποσός μ' ενδιαφέρει τι θα αγοράσετε δικά σας είναι τα λεφτά κάντε τα ότι θέλετε.

Εγώ άκουσα γνώμες είδα γύρω στα 15 συστήματα και διάλεξα το καλύτερο απόδοσης / τιμή ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.

Μην παριστάνετε τους ελληνάρες ξυπνήστε ανοίξτε τα μάτια και τ' αυτιά σας και βάλτε το μυαλό σας να δουλεύει. Δεν είναι καιρός να πετάμε λεφτά το κράτος μας τα χρειάζεται και θα μας τα πάρει :cheer:

Την καλησπέρα μου



Καλησπέρα

Καταρχη και η μεταφορά και το ποσταρισμα εγινε απο τον ιδιον ανθρωπο δηλαδη εμένα.

Η μεταφορά οπως και καθε μεταφορά γίνεται χωρίς ενημέρωση από τους Συντονιστες οτι θα μεταφερθεί κάτι. Θα ηταν αδύνατον να ρωτάμε τον καθένα αν θέλει η Οχι.

Φυσικά και αν κάποιος δεν θέλει μπορει να το πεί μετά την μεταφορά και να το λύσουμε.

Το γιατί εγινε η μεταφορά είναι ακριβώς αυτά που γράφει το παραπανω ποστ που εχω κάνει. Αν δεν είναι σαφες εξηγώ οτι θέλουμε ενα δομημένο forum οπου ενας νεος χρήστης που θέλει να δει πχ και τα ADGreen να μπεί μεσα στην κατηγορία παρουσιασεων των λύσεων σε λεβητες από τα μέλη και να μπεί σε κάθε ADGreen και να δεί τις απόψεις τους για αυτά που εχουν. Το πόσο καίνε κλπ

Δεν μιλησε κανένας παντως για διαφημιση αν αυτό καταλαβατε.

Ευχαριστώ

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ