Σαμαράς ΜΙΛΕ ΣΤ 58kcal by Λέσβος

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2921 από Λέσβος
www.nsamaras.gr/0010000014/%CE%BB%CE%B5%...%BB%CE%BF%CF%85.html

www.nsamaras.gr/xmsAssets/File/prospektu..._ST_2010_reduced.pdf

:huh: Χοντροκομμένος, πολύ απλός, δεν θα έλεγα οικονομικός.
:woohoo: Αχόρταγος με τα ξύλα, ότι ξύλο και αν του δώσεις, αλλά αποδίδει αμέσως.
:blink: Θέλει οπωσδήποτε θερμική βαλβίδα ασφαλείας (3 BAR-95 C) γιατί το σύστημα του κλαπέτου αέρα με την αλυσίδα δεν είναι αξιόπιστο (μαγκώνει εύκολα). :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2958 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σαμαράς ΜΙΛΕ ΣΤ 58kcal by Λέσβος
Χοντροκομμένος ? Δηλαδή δεν είναι αισθητικά όμορφος :cheer: Βρε αδερφέ εάν κάνει την δουλειά του δεν τρέχει τίποτα. ;)

Δεν είναι οικονομικός ? Αυτό είναι ένα σοβαρότατο θέμα. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα, πως κάνει οικονομία ένας ξυλολέβητας.......με τα κλαπέ ? Μετά έχουμε θέμα με την συσσώρευση πίσας καπνιάς στα τοιχώματα του λέβητα, με αποτέλεσμα να μην αποδίδει.

Μου άρεσε ο αχόρταγος σου πάντως. Είναι Ελληνικής Κατασκευής ? Είδα στο site ότι μετατρέπεται και σε πέλλετ ?

Λέσβος πόσα χρήματα σου κόστισε η αγορά του ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2982 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Σαμαράς ΜΙΛΕ ΣΤ 58kcal by Λέσβος

mastoras έγραψε: Χοντροκομμένος ? Δηλαδή δεν είναι αισθητικά όμορφος :cheer: Βρε αδερφέ εάν κάνει την δουλειά του δεν τρέχει τίποτα. ;)

Δεν είναι οικονομικός ? Αυτό είναι ένα σοβαρότατο θέμα. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα, πως κάνει οικονομία ένας ξυλολέβητας.......με τα κλαπέ ? Μετά έχουμε θέμα με την συσσώρευση πίσας καπνιάς στα τοιχώματα του λέβητα, με αποτέλεσμα να μην αποδίδει.

Μου άρεσε ο αχόρταγος σου πάντως. Είναι Ελληνικής Κατασκευής ? Είδα στο site ότι μετατρέπεται και σε πέλλετ ?

Λέσβος πόσα χρήματα σου κόστισε η αγορά του ?


Ελληνικότατος. Στο λέω με βεβαιότητα... ;)

με τα κλαπέ ή με ανεμιστήρα το ίδιο πρόβλημα υπάρχει άν το σπίτι πιάνει θερμοκρασία και κλείνει, ο λέβητας θα κάνει ατελή καύση. Θέλει δοχείο αδρανείας για να κάνει πλήρη κάυση και να αποθηκευει την ισχύ για μετά.

ναι μετατρέπεται σε πέλλετ με πόρτα και καυστήρα πελλέτας.

Λέσβος άν θέλεις κάτι ξέρεις που θα με βρείς...σου εύχομαι ότι καλύτερο!

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2995 από Λέσβος
Απαντήθηκε από Λέσβος στο θέμα Σαμαράς ΜΙΛΕ ΣΤ 58kcal by Λέσβος
Η αλήθεια είναι ότι από υποστήριξη και τεχνικές συμβουλές είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
Πριν τρία χρόνια που τον αγόρασα μίλησα 2 φορές για τεχνικές πληροφορίες με τον ίδιο τον Σαμαρά.
Τότε τοποθετήθηκε παράλληλα με λέβητα πετρελαίου. Πετρέλαιο δεν κατάφερα ποτέ να βάλω και φέτος τον σκότωσα μαζί με τον καυστήρα να μου αδειάσει το μέρος.
Τον αγόρασα 2000€ μετρητής. :unsure:
Προβληματικά μου βγήκαν τα χερούλια στις πόρτες. :(
Στην επάνω ιδιαίτερα αναγκάστηκα να κάνω πατέντα με βίδα περαστή και τροχισμένο παξιμάδι γιατί έφευγε συνέχεια ο πίρος που κρατάει το χερούλι και δεν έκλεινε η πόρτα. :(
Πρόβλημα και με την αλυσίδα που λειτουργεί σαν λάστιχο. :(
Αλλά και στην πίσω επάνω πόρτα που υπάρχει για να καθαριστούν τα τούμπα, στο άναμμα έφευγε καπνός και νομίζεις ότι πείρε φωτιά ο λέβητας, γιατί δεν κλίνει καλά, έχει μεγάλο καινό η εσωτερική λαμαρίνα. Και εκεί έβαλα αυτό που έπρεπε να βάλει ο Σαμαράς, κορδόνι αμιάντου, και είναι μία χαρά. :(
:lol: Δηλαδή κανένα σοβαρό πρόβλημα ουσιαστικά, απλά κατασκευαστικές ατέλειες. :lol:
Δοχείο αδρανείας δεν έχω, απλά έχω μόνιμα τον ηλιακό (200Lt) για αποθήκη ζεστού νερού.
Ξύλα δεν αγοράζω απλά κοπιάζω να τα μαζέψω, να τα κόψω, να τα κουβαλήσω και να τα σχίσω. :pinch: Οπότε πόσους τόνους καίω δεν ξέρω. Απλά έχω ένα χώρο 30 κυβικά μέτρα που τον γεμίζω κάθε χρόνο μία φορά και με φτάνει άνετα.
Στο σπίτι υπάρχει και ενεργειακό τζάκι και έτσι ξεκουράζεται και λίγο ο Αχόρταγος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3001 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Σαμαράς ΜΙΛΕ ΣΤ 58kcal by Λέσβος
Αν μπορείς να μετρήσεις για μία βδομάδα πόσο καις , θα ήταν καλό μέτρο σύγκρισης ...
Επίσης μην αγνοήσεις το δοχείο αδράνειας , θα εκμεταλευτείς την παραπανήσια θερμότητα και θα καις λιγότερο , άρα και λιγότερο κόπο στη καθημερινότητα

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3115 από Λέσβος
Απαντήθηκε από Λέσβος στο θέμα Σαμαράς ΜΙΛΕ ΣΤ 58kcal by Λέσβος
Σ’ευχαριστώ φίλε N1k0s για την συμβουλή σου έχεις δίκιο.
Διάβασα και άλλα άρθρα εδώ μέσα και κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι στον ξυλολέβητα το δοχείο αδράνειας και το Laddomat 21.
Χώρος υπάρχει και καλή διάθεση για μετατροπές και αναβαθμίσεις από εμένα, λεφτά όμως δεν υπάρχουν και είναι μεγάλο το κόστος.
Γι’αυτό ο λέβητας στερεών καυσίμων, για όλους μας εδώ μέσα, πιστεύω δεν είναι χόμπι αλλά ανάγκη εναλλακτικής και φτηνής θέρμανσης του χώρου που ζούμε με την οικογένειά μας, λόγω ανελέητου και άδικου φόρου στα υγρά καύσιμα.
Άρα υπομονή και το βάζουμε και αυτό στα σχέδια μας.
;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ