Viadrus 32kW by KERBEROS

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146210 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Re:Viadrus 32kW by KERBEROS

etsa67 έγραψε: Να και κάποιος με καυστήρα άλλης μάρκας. Αν μπορείς γράψε εντυπώσεις από τη λειτουργία και κάποιες πληροφορίες.
Θερμοκρασία καυσαερίων στη πλήρη ισχύ, πόσο εύκολα ανεβάζει θερμοκρασία με πλήρη φορτίο, ελκυσμό εστίας , και την ισχύ που τον λειτουργείς συνήθως.
Επίσης , τι χρόνο δίνεις στο αρχικό πέλλετ , και πώς υποστηρίζεται το σύστημα ινβέρτερ?
Σού έχει ΄δ'ωσει ο κατασκευαστής πρόγραμμα Excel για να σετάρεις αέρα και κοχλία?
Τι είναι και η περίοδος ον και οφ του κοχλία?
Τιμές μπορείς να δώσεις?
Και ένα τελευταίο. Ο λέβητας σαν μικρός μου φαίνεται. Πόσα σώματα και ισχύ υποστηρίζει? Και πόση κατανάλωση έχεις κατά μέσο όρο την ημέρα?
Θα γράψω και εγώ αλλά αν θέλει και μπορείς κοίτα εκεί που αναφέρω για τους καυστήρες Όκταγκον.
Στάθης. καλορίζικος.


Τα περισσότερα που λες μπορούσα να τα δω με τον παλιό καυστήρα και τον εγκέφαλο PUMA. Στον καινούριο καυστήρα και εγκέφαλο οι ενδείξεις είναι αντίστοιχες ενός καυστήρα πετρελαίου. Όλα ελέγχονται από δύο διακόπτες - κουμπιά. Τα υπόλοιπα τα αναφέρω σε προηγούμενες απαντήσεις του θέματος. Τέλος η κατανάλωση είναι ικανοποιητικότατη.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146216 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Viadrus 32kW by KERBEROS
Δεν φαίνεται στην οθόνη η θερμοκρασία καυσαερίων , νερού , και επίπεδο ισχύος?
Δεν μπορείς να υπολογίσεις με ακρίβεια την κατανάλωση πέλλετ σε κάθε ισχύ του καυστήρα ?
Πώς τον σετάρησες?΄
Ούτε ένα λεπτό δεν θα σου πάρει να τα υπολογίσεις και να τα γράψεις.
Φιλικά Στάθης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146218 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Re:Viadrus 32kW by KERBEROS

etsa67 έγραψε: Δεν φαίνεται στην οθόνη η θερμοκρασία καυσαερίων , νερού , και επίπεδο ισχύος?
Δεν μπορείς να υπολογίσεις με ακρίβεια την κατανάλωση πέλλετ σε κάθε ισχύ του καυστήρα ?
Πώς τον σετάρησες?΄
Ούτε ένα λεπτό δεν θα σου πάρει να τα υπολογίσεις και να τα γράψεις.
Φιλικά Στάθης.


Θερμοκρασία καυσαερίων δεν υπάρχει. Το επίπεδο ισχύος (ποσότητα πέλλετ και ισχύς αέρος) καθορίζεται από δύο κουμπιά - διακόπτες. Ο καυστήρας 'σεταρίστηκε' φαντάζομαι από τον εγκαταστάτη, ο οποίος τον δοκίμαζε μου είπε πολύ καιρό σε καυστήρα που έχει ο ίδιος στο μαγαζί, πριν τον εγκαταστήσει σε πελάτες. Ενδείξεις γι' αυτά (μόνο νερού έχει) που μου λες δεν υπάρχουν σ' αυτόν τον εγκέφαλο (σ' αντίθεση με τον προηγούμενο PUMA). Χονδρικά σου λέω ότι για ένα σπίτι 180 τετραγωνικών έχω κάψει μέχρι στιγμής 4 τόνους πέλλετ. Αν κρίνω από το γεγονός ότι φέτος έχω υψηλότερες θερμοκρασίες στο σπίτι, μέχρι στιγμής βγάζω το συμπέρασμα ότι είναι -όπως μου είπε κι ο εγκαταστάτης- οικονομικότερος του ήδη οικονομικού προηγούμενου συνδυασμού καυστήρα (24 KW) - εγκεφάλου. Να με συγχωρείς για το ότι δεν έχω ασχοληθεί φέτος με λεπτομέρειες που μου αναφέρεις. Αν έκανες τον κόπο να δεις το θέμα σε κάποια σημεία εξ αρχής, θα καταλάβαινες ότι με τον παλιό καυστήρα συνέβαινε ακριβώς το αντίθετο. Φέτος μόνο καθαρίζω κάθε 15 μέρες (!), ακόμη και μετά από καύση 400-500 κιλών πέλλετ!!! Δεν ασχολούμαι καθόλου με οτιδήποτε άλλο. Δουλεύει ρολόϊ... Το μόνο που αλλάζω είναι ανάλογα με τον καιρό είναι η ισχύς και ο αέρας.

ΥΓ: Οθόνη δεν υπάρχει σ' αυτόν τον εγκέφαλο.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146230 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Viadrus 32kW by KERBEROS
Το καταλαβαίνω τι γίνεται.
Δεν είναι πολλά τα 4000 κιλά πέλλετ για τα 180 τ. μ..
Εξαρτάται πού μένεις.
Όμως αυτό που σε ρωτάω είναι το εξής. Ο εγκα/της πρέπει να ξέρει τα κιλά πέλλετ ανά ώρα.
Μπορεί να έχει 2 κουμπιά (μάλλον το ένα είναι για τον αέρα και το άλλο του κοχλία) αλλά σίγουρα θα υπάρχει τρόπος να συνδεθεί με το pc και να βλέπεις τα πάντα και να πειράζεις παραμέτρους.
Ας πούμε ότι θέλεις να κάψεις πέλλετ φθηνό των 150 ευρώ (βιομηχανικό) το οποίο θέλει άλλον χρόνο στο άναμα , άλλον αέρα και γενικά άλλα χαρακτηριστικά στο τέλος του αέρα για να καθαρίζεται καλύτερα. Τι θα κάνεις?
Αυτό που σου λέω είναι ότι καλό είναι να ρωτήσεις για το τι δυνατότητες έχει το μηχάνημα και πόσο μακρυά μπορείς να σε πάει πέρα από τα στανταρτ του εγκα/τη.
Ας πούμε ο δικός μου. Τον αγόρασα 950 ευρώ έως 70 kw και μπορώ να το τρέξω με βιομηχανικό πέλλετ 150 ευρώ γιατί έχω πρόσβαση σε όλα.
Ακόμα και το καθάρισμα στο τέλος μπορώ να αυξήσω την ένταση του αέρα που καίει το υπόλοιπο καθώς και τον χρόνο.
Θα τα πούμε ξανά έχω να πάω για μια βλάβη, Χάρηκα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146237 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Re:Viadrus 32kW by KERBEROS

etsa67 έγραψε: Το καταλαβαίνω τι γίνεται.
Δεν είναι πολλά τα 4000 κιλά πέλλετ για τα 180 τ. μ..
Εξαρτάται πού μένεις.
Όμως αυτό που σε ρωτάω είναι το εξής. Ο εγκα/της πρέπει να ξέρει τα κιλά πέλλετ ανά ώρα.
Μπορεί να έχει 2 κουμπιά (μάλλον το ένα είναι για τον αέρα και το άλλο του κοχλία) αλλά σίγουρα θα υπάρχει τρόπος να συνδεθεί με το pc και να βλέπεις τα πάντα και να πειράζεις παραμέτρους.
Ας πούμε ότι θέλεις να κάψεις πέλλετ φθηνό των 150 ευρώ (βιομηχανικό) το οποίο θέλει άλλον χρόνο στο άναμα , άλλον αέρα και γενικά άλλα χαρακτηριστικά στο τέλος του αέρα για να καθαρίζεται καλύτερα. Τι θα κάνεις?
Αυτό που σου λέω είναι ότι καλό είναι να ρωτήσεις για το τι δυνατότητες έχει το μηχάνημα και πόσο μακρυά μπορείς να σε πάει πέρα από τα στανταρτ του εγκα/τη.
Ας πούμε ο δικός μου. Τον αγόρασα 950 ευρώ έως 70 kw και μπορώ να το τρέξω με βιομηχανικό πέλλετ 150 ευρώ γιατί έχω πρόσβαση σε όλα.
Ακόμα και το καθάρισμα στο τέλος μπορώ να αυξήσω την ένταση του αέρα που καίει το υπόλοιπο καθώς και τον χρόνο.
Θα τα πούμε ξανά έχω να πάω για μια βλάβη, Χάρηκα.


Τρίλοφο Θεσσαλονίκης μένω. Γι' αυτά που λες θα ρωτήσω. Σ' ευχαριστώ.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ