Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3062 από Kanouk
Απαντήθηκε από Kanouk στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
@ mastoras
Διάβασα τα ποστ σου και λέω ότι εμείς την γλυτώσαμε.
Το καλοκαίρι όταν ψάχναμε για λέβητα, ενδιαφερόμουν για το ίδιο λέβητα που έχεις (σαν αβαταρ, Heizert, αλλά πιο πολλή ισχύ). Αλλά όταν πήγαμε να τον δούμε, δεν το είχαν σε έκθεση .Επειδή δεν θέλαμε ν’ αγοράσουμε κάτι χωρις να το δούμε με τα μάτια μας, πήραμε ένα λέβητα χαλύβδινο, Ελληνική κατασκευή, χωρις αυτοματισμούς.
Φυσικά, έχουμε ταλαιπωρία όπως εσύ.
-κουβάλημα ξύλο,
-σκίσιμο,
-αποθήκευση,
-να βρούμε προσανάμματα
-όταν ανοίγουμε την πόρτα, πνιγόμαστε μέσα στο καπνό ( η καμινάδα δεν έχει αρκετό
ύψος, αλλά θα το λύσουμε και αυτό)
-καθαρισμό πίσσας (επειδή είναι χαλύβδινος γίνεται πιο εύκολα.)
-καθαρισμό καμινάδας
-και πολλά άλλα που τα ξέρεις και εσύ.

Αλλά έχουμε μια μεγάλη διάφορα. Εμείς έχουμε ζεστή και αυτό είναι μια παρηγοριά για τα βάσανα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3107 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Εύχομαι να είμαι ο μόνος που την έχει πατήσει. ;)

Αυτό με την κάπνα και την καμινάδα δεν είναι σίγουρο. Η δική μου η καμινάδα τραβάει όπως έχω πει σαν βαπόρι, αλλά παρόλα αυτά και εγώ πνίγομαι στην κάπνα.

Τώρα τελευταία ανησυχώ γιατί έχω ισχυρούς πονοκεφάλους. :( Και από ότι ξέρω ο καπνός από την καύση του ξύλου είναι πολύ τοξικός.

Το βράδυ τι κάνετε από ζέστη. Κρατάει ο λέβητας μέχρι το πρωί ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3136 από Kanouk
Απαντήθηκε από Kanouk στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
@ Mastoras
Όσο για το καπνό, ξέρουμε ότι είναι από την καμινάδα. Άλλοι εδώ γύρο έχουν το ίδιο λέβητα χωρις αυτό το πρόβλημα, αλλά έχουν καμινάδα 6 μ, η δική μας είναι 4 μ.
Προς το παρόν βάλαμε ένα ανεμιστήρα από παλιό αποροφητήρα κουζίνας για να διώξει το καπνό έξω και κάτι κάνει.
Όσο για τις νύχτες. Τώρα που έχουμε θερμοκρασίες κάτω από το μηδέν, το γεμίζουμε κατά τις 11 το βραδύ. Τα σώματα έχουν πολλή ζεστή και σιγά-σιγά κρυώνουν μέχρι τις 4 ή 5 η ώρα. Όταν σηκωνόμαστε κατά τις 7 ή 8 το πρωί, άνετα κυκλοφορούμε μέσα στο σπίτι. Κοιμόμαστε με μια κουβέρτα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5527 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Πού χάθηκες ρε Μάστορα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9684 από Αgrovann
Απαντήθηκε από Αgrovann στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Μαστορα καλημερα
Σου γράφω και εγω αν και καθυστερημένα
Το πρόβλημα λυνεται με αλλαγή ..καύσιμου
Ένας φίλος με τα ιδια προβλήματα μικρο θάλαμο καύσης συνεχές κουβάλημα κ.λ.π.
τώρα καίει κάρβουνο και ησύχασε
Εχει τεράστια θερμική απόδοση και σε συνδυασμό με το μαντεμένιο λέβητα που αργεί να κρυώσει
θα τον γεμιζεις το βραδυ και μεχρι το πρωι θα ειναι ζεστο
Αλλα θελει βαλβιδα θερμικη 95 βαθμους στα 3bar οπως εχει γραψει αλλος φιλος κοστος 40-70ευρω γιατι πυρώνει ολο τον θάλαμο και η θερμοκρασία θα ειναι πάνω απο 80 βαθμούς
Αυτος το καρβουνο το φερνει απο την Πολωνία αλλά δεν μπορεί να μην υπάρχει και εδω
Ο λέβητας δουλεύει καλύτερα με βεντιλατερ αερα κοστος περιπου 70-80 ευρω και έχεις και την χαρά της δημιουργίας/ πατέντας μάστορας γαρ ;) σε συνδυασμό με ενα εβαπτιζομενο θερμοστάτη που θα τοποθετήσεις σε κυαθειο 1/2 ιντζα που θα κολλήσεις σε ενα ταυ αφού κόψεις τη χαλκοσωληνα της προσαγωγής για να προσαρμόσεις σε ενα άλλο ταυ τη θερμοστατική βαλβίδα ακριβώς στην εξοδο απο το σώμα του λέβητα και αφού θα είσαι στο κόψιμο βάλε και ένα άλλο ταυ για να τοποθετήσεις μια θερμοστατική τριοδι βάνα να λυθεί το πρόβλημα της πίσσας πρέπει ομως να κοπεί η σωλήνα της επιστροφής ναι ναι άλλο ταυ εκει και ξεμπέρδεψες
Απο τις φωτο νομίζω οτι έχεις χαλκοσωληνα Φ28 =χαμηλότερο κόστος σε εξαρτήματα
Δες τις φωτο που ανεβασα πως περιπου να κανεις τις συνδεσεις









Στο θεμα της θέρμανσης του εργαστηρίου αν εισαι σαν εμένα και περνας πολύ χρόνο εκεί μονο αερόθερμο σωμα θα σε σώσει άμεση κατευθυνόμενη και γρήγορη απόδοση
Αν εισαι της πατέντας πάρε στα παλιά ψυγείο φορτηγού βάλτου βεντιλατερ σύνδεσε τον με βάνες στο κύκλωμα και θα με θυμηθείς υπάρχει βέβαια και η έτοιμη λύση αερόθερμο σώμα για 60 μ2 στα 300ευρω εσυ διαλέγεις της σωλήνες όμως πρέπει να τις μονώσεις θα δεις μεγάλη διαφορά και στην ζέστη και στην τσέπη
Στην περίπτωση τωρα που αλλάξεις λέβητα του χρονου να πάρεις έναν βιομάζας
Εχουν αλλη... φιλοσοφία καύσης με διαφορετικούς καυστήρες καίνε τα παντα defro.sk/agro-uni.html οποτε δεν εισαι ομηρος του εμπόρου: ανέβηκε το πελλετ επειδή είχε ...ζήτηση
Εγω τώρα καίω πυρηνοξυλο 93ευρω ο τόνος αλλά καίει την μάνα του και τον πάτερα του (χαμηλή θερμική απόδοση





Σημαντικό είναι επίσης να βάλεις ενα θερμόμετρο στην έξοδο των καυσαερίων κοστος 15 ευρώ θα πάθεις πλάκα με αυτα που θα δεις να συμβαίνουν οταν εσυ απλά ανοιγοκλείνεις το νταπερ η σωστή θερμοκρασία καυσαερίων είναι 180 βαθμοι

(Αυτό είναι ψηφιακό δεν κανει 15ευρώ :P )
Δεν είδα να ασχολειτε κανεις με αυτό ακόμη και αυτοί που απο τα γραφόμενα τους κρίνω οτι είναι επεγγελματιες
Α.. και κάτι άλλο όποιος δεν ζει σε αγροτόσπιτο χωρίς μόνωση να το χτυπούν απο παντού αέρηδες
νομίζει οτι ολα είναι απλά με την θέρμανση και μέχρι ..αντιστάθμιση μπορεί να σου προτείνει για να λύσεις το πρόβλημα :lol: τώρα γιατί δεν το μονώνουμε? γιατί θέλει ποολλαα λεφτά και μαζεμενα!!
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Αgrovann.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9696 από papg
Απαντήθηκε από papg στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaΔεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaΟλα υπάρχουν και με διπλό έλεγχο




Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.111 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ