Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2972 από ivantzid
Απαντήθηκε από ivantzid στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

alias έγραψε: που μενεις?αν εισε κοντα μπορεις να ερθεις να δεις
ναι 120 ειναι και το σπιτι εχει αναγκη απο 22,000 θερμιδες
τα ξυλα δεν τα ζιγυζω να πω την αληθεια


Πως γνωρίζεις ότι ο λέβητας σου είναι 120.000 Kcal/h ??

Αν είχες σπίτι με αναγκη 40.000 Kcal/h , τι λέβητα θα έβαζες ? 220.000 Kcal/h ?

OPEN MIND FOR A DIFFERENT VIEW, NOTHING ELSE MATTERS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2973 από ivantzid
Απαντήθηκε από ivantzid στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

mastoras έγραψε: Ναι βρε φίλε μου :woohoo: με αυτό το κώλο-καπάκι είχα πολλά προβλήματα.

Στον πρώτο καθαρισμό, και μετά από αυτόν το είδα χαλαρό με την αλενόβιδα, και το έσφιξα. Από εκεί και μετά μέχρι να καταλάβω ότι πρέπει να είναι χαλαρό, έγινε μεγάλη ζημιά στην καμινάδα, στο υπόγειο, στο εσωτερικό του λέβητα.

Πίσα, ποτάμι τα μαύρα τα ζουμιά, κάπνα του θανατά, και βάλε άλλα χίλια μύρια προβλήματα.

Λέτε να θέλει πέταμα ?????? :huh: :huh: :huh:


Δεν θέλει πεταμα, είναι μάλλον για χρήση του λέβητα με άλλα καύσιμα.

OPEN MIND FOR A DIFFERENT VIEW, NOTHING ELSE MATTERS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2979 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Λοιπόν το καπάκι το έβγαλα.....μου φαίνεται ότι λειτουργεί καλύτερα. Θα φανεί στην συνέχεια.

Τα εξαρτήματα της καμινάδας είναι όντως βρώμικα από κρεόζο....δεν ξέρω πόσο είναι το λίγο βρώμικο η το πολύ. Οπότε είμαι δίπλα και το παρακολουθώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2981 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

mastoras έγραψε: Το θέμα- πρόβλημα με το λεβητάκι αυτό είναι ότι έχει μικρό χώρο καύσης. Επίσης δύσκολα απομακρύνεται στον καθαρισμό η πίσα λόγω το ότι οι εσωτερικές επιφάνειες του χώρου καύσεως είναι ανάγλυφες-χυτοσίδηρος, και όχι λείες-χαλύβδινος λέβητας.

Την στιγμή που δεν μπορεί να απομακρυνθεί τελείως η πίσσα, λειτουργεί αυτή σαν μονωτικό και δεν μπορεί η καύση να ανεβάσει την θερμοκρασία του νερού.

Στην αρχή στα πρώτα ανάμματα, το θερμόμετρο ανέβασε τους 80βαθμούς άμεσα. Το δε πρωί σε 20 λεπτά ζέσταινε το σπίτι.

Με τις βλακείες που έκανα, και ψαχνόμουν με τα ξύλα, τις υγρασίες, και τα κλαπέ, στούμπωσα τον λέβητα με πίσα...... από τότε και στο εξής έπεσε η απόδοση του. Δεν ανεβάζει πάνω από 70 βαθμούς, και το πρωί χρειάζεται μιάμιση ώρα και βάλε για να αρχίσει να ζεσταίνει το σπίτι.

Οι χειροκίνητες προσπάθειες για τον καθαρισμό του μαντεμιού, ήταν ανεπαρκείς......ώρα για χημικό πόλεμο :evil:


ρε παιδιά έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου για το μαντέμι στους λέβητες στερεών καυσίμων...το άσχημο είναι ότι όλοι νομίζουν ότι εγώ το λέω γιατί οι δικοί μου είναι χαλύβδινοι...δηλαδή άν ήθελα, ήταν δύσκολο να φτιάξουμε μαντεμένιο? τα μισά λεφτά από τον χάλυβα θα μου στοίχιζε...τα καλούπια τα πετάνε οι βορειοευρωπαίοι...σε όλη την βόρεια Ευρώπη, εκτός από το ότι δεν φτιάχνουν μαντεμένιους για στερεά κάυσιμα, έχουν μειώσει δραστικά και την παραγωγή μαντεμένιων για πετρέλαιο (οι Γερμανοί τα μαντεμένια του πετρελαίου τα κάνουν κυρίως εξαγωγή)...εδώ μόνο παίρνουμε μαντέμια από λέβητες πετρελαίου και τα βαφτίζουμε λέβητες ξύλου.

Επίσης, μην αμελείτε τα δοχεία αδρανείας!!!! ακόμα και αυτός ο μαντεμένιος, καλύτερα θα δούλευε με δοχείο αδρανείας !! Και μικρούς λέβητες για καλύτερη λειτουργία!! Τα σπίτια μας δεν είναι τόσο μεγάλα για μεγάλους λέβητες ξύλου!

Η επιλογή λέβητα ξύλου συνήθως γίνεται για οικονομικούς λόγους. Αν όμως δεν προσέξεις την εγκατάσταση (και συνεπώς το κόστος της θα ανέβει...) η γνώμη μου είναι ότι σου γυρίζει boomerang το χαμηλό κόστος, σε προβλήματα λειτουργίας, καθαρισμού, τροφοδοσίας, κτλ.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2991 από burnerman
Απαντήθηκε από burnerman στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
ρε παιδιά έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου για το μαντέμι στους λέβητες στερεών καυσίμων...το άσχημο είναι ότι όλοι νομίζουν ότι εγώ το λέω γιατί οι δικοί μου είναι χαλύβδινοι...δηλαδή άν ήθελα, ήταν δύσκολο να φτιάξουμε μαντεμένιο? τα μισά λεφτά από τον χάλυβα θα μου στοίχιζε...τα καλούπια τα πετάνε οι βορειοευρωπαίοι...σε όλη την βόρεια Ευρώπη, εκτός από το ότι δεν φτιάχνουν μαντεμένιους για στερεά κάυσιμα, έχουν μειώσει δραστικά και την παραγωγή μαντεμένιων για πετρέλαιο (οι Γερμανοί τα μαντεμένια του πετρελαίου τα κάνουν κυρίως εξαγωγή)...εδώ μόνο παίρνουμε μαντέμια από λέβητες πετρελαίου και τα βαφτίζουμε λέβητες ξύλου.

Σωστος!!!
Υπαρχουν ελληνικοι λεβητες πετρελαιου που εχουν πολυ καλυτερη αποδοση απο κατι πανακριβους γερμανικους.
Ξερω λεβητες χαλυβδινους 30ετιας που δουλευουν μια χαρα.
Αρκει να γινεται σωστη συντηρηση ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2996 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

egglezos έγραψε: ...εδώ μόνο παίρνουμε μαντέμια από λέβητες πετρελαίου και τα βαφτίζουμε λέβητες ξύλου.


Ορίστε .....να μου ζήσει ο βαφτισιμιός μου. :(

Παρεπιπτόντως η πλάκα-καπάκι ξανατοποθετήθηκε γιατί η καμινάδα στην στέγη σφύριζε και ντουμάνιαζε σαν βαπόρι. Η δε μεταλλική-μπουρί μέσα, μελάνιασε από την φλόγα που έφτανε ατόφια πλέον εκεί. Θα πρέπει να ανέβασε στην πρώτη γωνία τουλάχιστον 400βαθμούς θερμοκρασία. :ohmy:

Η θερμοκρασία όμως στο νερό του λέβητα εκεί στους 60......κολλημένη η καταραμένη η βελόνα.

Τι να κάνεις, για Βουλγάρα πήγαινα, Τούρκο βαφτισιμιό μου κάτσανε τελικά.

Και το όνομα αυτού EYRO ENERGY

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ