Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2930 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Και όταν τοποθέτησες πριν τόσο καιρό το καυστήρα πετρελαίου δεν την έκανε την εγκατάσταση υδραυλικός και καυστηρατζής?
Στην φώτο με το τζάκι βλέπω προτίμησες την πατροπαράδοτη μέθοδο (βαριά) και όχι την τεχνολογία (κρουστικό)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2931 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Πάνε κοντά 35 χρόνια που "παίζω" με εργαλεία. :cheer:

Με hammer βρε το κατεδάφισα, το καλώδιο φαίνεται, αλλά η ταχύτητα του κλείστρου της φωτό του τηλ μου είναι "τα ζώα μου αργά" :angry:

Βέβαια την βαριά την έχω πάντα στο πλευρό μου.......να νιώθω νέος :silly:
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2933 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Θα σου πω εγώ από τη δική μου εμπειρία που βλέπω κάθε μέρα στην δουλειά ότι πολλοί το παίζουν μάστορες κάνουν την βλακεία τους και μετά φωνάζουν μάστορα κανονικό, η βλέπουν αλλού κάτι να λειτουργεί πάνε το παίρνουν για αυτούς αλλά το βάζουν και δεν το ρυθμίζουν η το πιέζουν το μηχάνημα στο 100% το δυνατοτήτων του η κάνουν κακή χρήση και όταν δεν λειτουργεί καλά η χαλάει φωνάζουν κανονικό μάστορα και όταν το φτιάχνει έχουν και καλή λειτουργία και τους εξηγεί (αν έχει κέφια ο μάστορας) πως και τι στην λειτουργία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2934 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Πολυ σωστα οσα ακούγονται αλλα νομιζω οτι για εναν λεβητα 26,5 kw το να ζεστανει ενα σπιτι 65 τμ επρεπε να ηταν παιχνιδακι.Σιγα μην κολωνε στις αμονωτες σωληνωσεις.
Το προβλημα κατα την γνωμη μου ειναι στον μικρο θαλαμο καυσης.Αυτος θελει συνεχομενη τροφοδοσια για να αποδωσει τα kw γιατι στην αντιθετη περιπτωση αποδιδει λιγοτερα.
Φιλε μαστορα ενας γνωστος μου αγορασε την Βουλγαρα 26+2 kw και ζεσταίνει 165 τμ αν και τις τελευταιες μερες που αγριεψε ο καιρος δεν μιλησα μαζι του να δω τι κανει.Αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση οταν ειδα τον λεβητα ηταν οτι ειχε αρκετα μεγαλο χωρο καυσης. Μου θυμισε κατι χιλιαρακια αυτοκινητα που μπαινουν μεσα 5 ατομα και απορεις πως χωρανε.
Παντως πιστευω οτι αν πυκνωσεις τα διαστηματα τροφοδοσιας δεν θα εχεις προβλημα.

Για την υγρασια που ειχες πει δεν φταιει η θερμανση.
Εχει να κανει με εσωτερικη υγρασια.Αερισε το χωρο 5-6 φορες με αντικριστά ανοιγματα για να κανει ρευμα και θα φυγει.
Υπαρχουν καποιοι κανονες.
1.Δεν απλωνουμαι ποτε ρουχα μεσα στο σπιτι
2.Κανουμε μπανιο με κλειστη την πορτα και επειτα αεριζουμε πολυ καλα το χωρο του μπανιου.
3. Μαγειρευουμε παντα με αποροφητηρα.
4.Σταθερή θερμοκρασία αλλά και ομοιόμορφη (και κατά προτίμηση όχι πολύ υψηλή αν δεν είναι συνεχής)
5.Εκλογικευμένη παραγωγή υδρατμών
6. Οχι πολλα φυτα , ανοιχτα ενυδρεια κτλ
7. Αεριζουμε το σπιτι κατα τακτα χρονικα διαστηματα με αντικριστα ανοιγματα(να κανει ρευμα)
7.Αν εχεις υπογειο και κανεις κατι απο ολα τα παραπανω σε αυτο, η υγρασια θα ανεβει στο σπιτι,οπως επισης και το κρυο(λειτουργει σαν καμιναδα)

Καταπολεμησε την οσο πιο γρηγορα γινεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2935 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Μαστορα
αν ο λεβητας σου εχει κλαπε στην εξοδο καυσαεριων , μετα απο καθε αναμα και αφου αναψει καλα κλεινε το εντελως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2936 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Δεν είναι μόνο ο μικρός χώρος καύσης το πρόβλημα (είναι αλλά δεν είναι μόνο αυτό), μήπως δεν καθαρίζονται σωστά η στήλες που περνάνε τα καυσαέρια (καπνός) προς την καπνοδόχο? Μήπώς το σαλιγκάρι (βεντιλατές) δεν δουλεύει σωστά και δεν τροφοδοτεί σωστά με αέρα τον θάλαμο καύσης? Μήπώς το κλαπέτο έχει πρόβλημα και δεν ανοιγοκλείνει σωστά και δεν γίνεται σωστή καύση? Μήπως ο κυκλοφορητής είναι πολύ γρήγορός για το σύστημα και δεν παίρνει το νερό όλη την θερμότητα από το σώμα του λέβητα?
Και φίλε ddt για μένα παίζει ρόλο η μόνωση των σωλήνων για το λόγο ότι αν υπάρχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας στα εισερχόμενα νερά με τα εξερχόμενα τι να σου κάνει και ο λέβητας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ