Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2915 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Ποτέ μην λες ποτέ
Σε ακριβά συστήματα με δοχείο αδράνειας το καταφέρνεις άνετα
Στο δικό σου εγώ θα σου πρότεινα να μονώσεις τις σωλήνες είναι και οικονομικό (δεν θα χρειαστείς πάνω από 100 ευρώ)
Για να δεις πόση θερμότητα πάει τσάμπα και βερεσέ πάρε ένα θερμόμετρο με λέιζερ και μέτρα την θερμότητα στις σωλήνες ανά 50 πόντους και στην έξοδο και στην είσοδο και θα δεις τη διαφορά, η γνώμη μου είναι καταναλώνεις τσάμπα θερμίδες ενώ μπορούσες με ένα εύλογο κόστος να μην το κάνεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2917 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

Asteris έγραψε: Μάστορα άκου και κανέναν και μην κάνεις του κεφαλιού σου. Το αρμαφλέξ κάνει 1.5€ το μέτρο και θα το αποσβέσεις πολύ γρήγορα από την οικονομία.............................................Εγώ στην θέση σου θα έβαζα μιά ενεργειακή κασέτα στο τζάκι και τίποτα άλλο. Με ένα χιλιάρικο κόστος, Θα είχες σκάσει στην ζέστη στα 65τμ, με 6-7 τόνους ξύλα.


Για το τζάκι τώρα είναι πλέον αργά η συμβουλή σου. Δεν θέλω να την σκεφτώ περισσότερο, μη τυχόν αρχίσω να τραβώ τα πίσω μαλλιά μου :P


Όσο για το αρμαφλέξ, εάν μου βρεις τρόπο να ζεστάνω το υπόγειο μου, σε δύο μέρες τις τύλιξα τις σωλήνες. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2919 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

N1k0s έγραψε: να γιατί χρειάζεται το δοχείο αδράνειας... για να μην χάνεται η επιπλέον ενέργεια ... Με το δοχείο αδράνειας πετυχαίνεις σταθερή θερμοκρασία στο χώρο σου ...


Συμφωνώ απόλυτα, αλλά στην δική μου περίπτωση η ενέργεια που βγάζει το λεβητάκι μου δεν φτάνει να ζεστάνει τα σώματα.....το δοχείο αδράνειας ποιος θα το θερμάνει ?

Αυτό που είπα με την σταθερή θερμοκρασία του χώρου, ήταν τότε που έκαιγα πετρέλαιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2920 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

joe125 έγραψε: Ποτέ μην λες ποτέ
Σε ακριβά συστήματα με δοχείο αδράνειας το καταφέρνεις άνετα
Στο δικό σου εγώ θα σου πρότεινα να μονώσεις τις σωλήνες είναι και οικονομικό (δεν θα χρειαστείς πάνω από 100 ευρώ)
Για να δεις πόση θερμότητα πάει τσάμπα και βερεσέ πάρε ένα θερμόμετρο με λέιζερ και μέτρα την θερμότητα στις σωλήνες ανά 50 πόντους και στην έξοδο και στην είσοδο και θα δεις τη διαφορά, η γνώμη μου είναι καταναλώνεις τσάμπα θερμίδες ενώ μπορούσες με ένα εύλογο κόστος να μην το κάνεις


Μου χρειάζεται οπωσδήποτε η ζέστη στο υπόγειο. Είναι απαραίτητη. Εκτός και αν αυτο που είπες με την επιστροφή των νερών......και να βάλω σώματα στο υπόγειο...... :huh: θα δω στην συνέχεια. Μπορεί να έχετε δίκιο.

Έχω αρμαφλέξ για να φάνε και οι αγελάδες του παρακείμενου στάβλου.....δεν κολλάω σε αυτό το κόστος.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2923 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Μόνο με δυο με τρία σώματα που θα μπουν με ταφ στην σωλήνες που πάνε στο σπίτι και όταν θα φεύγεις από το υπόγειο θα τα κλείνεις και θα στέλνεις την ζέστη στο σπίτι, ήθελα να ήξερα ο υδραυλικός τι σου είπε για την μόνωση στις σωλήνες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2929 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Δεν υπάρχει υδραυλικός, ούτε καυστηριατζής.........mastoras γαρ !!!! :)

joe125 όλες οι περιπτώσεις δεν είναι πάντοτε οι ίδιες. Υπάρχει πάντοτε ένα "ναι μεν αλλά"

Αυτή είναι η διαφορά που κάνει ξεχωριστή την εμπειρία από την επιστήμη. ;)
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ