Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2905 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
burnerman ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Αρκετά πράγματα από αυτά που μου έγραψες τα γνωρίζω, αλλά τώρα τα έμαθα, και αλλά τα έχω ήδη στο πρόγραμμα, για αλλαγή.

Μέρα με την μέρα βελτιώνω όλο και πιο πολύ την κατάσταση με την καύση, την θερμοκρασία, και την πίσσα.

Με γνώμονα όμως ότι ο λέβητας έχει μικρό χώρο καύσης, και χρειάζεται να κάνω συνεχώς τον θερμαστή όπως είπες, δεν προβλέπεται να ρίξω ούτε ένα ευρώ στο σύστημα αυτό. ΤΕΛΟΣ :angry:

Τώρα πλέον με απασχολεί με ποιο τρόπο θα ζεστάνω το βράδυ το σπίτι. Γιατί έχουν ξεκινήσει άλλου είδους προβλήματα με αυτό. Υγρασίες, μούχλες, παντού ......μα παντού και απίστευτα ιδρωμένα τζάμια, έπιπλα κτλ. Ακόμα και μεσα στις ντουλάπες άρχισαν να μουσκεύουν τα ρούχα.

Αλλο μπλέξιμο. Γαμώ το κέρατο μου.....εδώ τώρα τίθεται και θέμα υγείας :( :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2907 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
joe125 όσο και να μονώσω τις σωλήνες δεν πρόκειται η θερμοκρασία να ανέβει από τους 70 στους 80 σε καμία περίπτωση.....πόσο μάλλον να παραμείνει εκεί αρκετή ώρα.

Το πρόβλημα είναι ο μικρός χώρος καύσης που έχει η συσκευή.....γιατί για συσκευή πρόκειται και όχι για λέβητα τελικά. Απο ότι κατάλαβα όλοι οι λέβητες παίρνουν από 10κιλά ξύλα και πάνω στην γεμισιά.

Βιάστηκα να τον πάρω, εκθεσιακό δείγμα ήταν, και εκείνο τον καιρό δεν υπήρχε στην αγορά Βουλγάρα ούτε για δείγμα. Έρχονταν ο χειμώνας, έφαγα πρόλογο το ότι είναι μαντέμι το υλικό, και φορτώθηκα τα 190κιλά που ζύγιζε στην πλάτη .......και βουρ για το τσαρδί μου.

Ευτυχώς την έβγαλα ανώδυνα μόνο με 500ευρώ. Οπότε για τα λεφτά του μια χαρά είναι, αλλά δεν το συστήνω σε κανέναν.

400 ευρώ έκανε η Βουλγάρα :kiss: ψωμωμένη και νταρντάνα......όχι σαν την δική μου την τσίχλα

Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2908 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Μάστορα πόσο πετρέλαιο έκαιγες την σεζόν?
Ό υδραυλικός η ο καυστιρατζής δεν σου είπαν τίποτα για την μόνωση?
Η μόνωση δεν είναι να αύξησης την θερμοκρασία από τους 70 στους 80 αλλά η επιστροφές στον λέβητα να είναι μιας ανεχτείς κατάστασης πχ μέχρι 15 βαθμούς, γιατί άλλο τα νερά να φεύγουν στους 70 βαθμούς και να επιστρέφουν στον λέβητα στους 55 βαθμούς και άλλο να προσπαθείς να φεύγουν σους 70 βαθμούς και να επιστρέφουν στους 40 βαθμούς γιατί πότε δεν θα φύγουν πάλι στους 70 βαθμούς, με μια καλή μόνωση στους σωλήνες θα έχεις το πάνω παράδειγμα και ζέστη στο σπίτι και όχι τροφοδοσία του λέβητα κάθε λίγο και λιγάκι, γιατί και σουηδικό σύστημα πέλετ αυτοκαθαριζόμενο να είναι και να έχει τα κέρατά του από αυτοματισμούς αν είναι έτσι όπως στης φώτο το λεβητοστάσιο (δηλαδή γυμνές σωλήνες) τότε 70 βαθμούς και 75 δεν θα πιάσεις χειμώνα πότε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2910 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
joe125 πολύ σωστά αυτά που λες, και κανείς δεν πρόκειται να πει ότι δεν είναι έτσι. ;)

Τα 10 χρόνια λειτουργίας όμως με το πετρέλαιο μου έδειξαν ότι δεν χρειάζεται η μόνωση στις σωλήνες, αντίθετα η θερμότητα που έβγαζαν χρειάζονταν για όλο το υπόγειο των 120μ.

Πετρέλαιο έκαιγα 1,5 τόνο τον χρόνο, σε συνδυασμό με 1.5 τόνο ξύλα σε διακοσμητικό τζάκι. Οχι φούλ ζέστη αλλά σταθερή. Πιο παλιά που ήταν φτηνό το πετρέλαιο έκαιγα 2.5 τόνους φουλ ζέστη στο σπίτι, και το τζάκι άναβε μόνο τις γιορτές. Υπόψιν μιλάμε για σπίτι χωρίς μονωση μεν αλλά 65τμ

Αυτό τελικά μετράει να υπάρχει σταθερή θερμοκρασία όλες τις ώρες μέσα στο σπίτι.

Αυτό με τα καυσόξυλα νομίζω ότι δεν θα το καταφέρει ποτέ κανείς, όσους αυτοματισμούς και να βάλει στον λέβητα του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2913 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
να γιατί χρειάζεται το δοχείο αδράνειας... για να μην χάνεται η επιπλέον ενέργεια ... Με το δοχείο αδράνειας πετυχαίνεις σταθερή θερμοκρασία στο χώρο σου ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2914 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Μάστορα άκου και κανέναν και μην κάνεις του κεφαλιού σου. Το αρμαφλέξ κάνει 1.5€ το μέτρο και θα το αποσβέσεις πολύ γρήγορα από την οικονομία. Πέρυσι έβαλα το μισό αρμαφλέξ από ότι χρειάζεσαι εσύ και είδα διαφορά και μάλιστα σε λέβητα 50.000 θερμίδων, που δεν κρυώνουν τα νερά επιστροφής τόσο εύκολα. Φαντάσου στον δικό σου που είναι και τσιροπούλι. Η διαφορά με πέρυσι ήταν ότι ο πετρελαίου ήταν πιό δυνατός και οι 5-6 χαμένες χιλιάδες δεν επηρρέαζαν την θερμοκρασία του σπιτιού, ενώ φέτος με τον πιό αδύναμο ξυλολέβητα τις χρειάζεσαι και αυτές.

Εγώ στην θέση σου θα έβαζα μιά ενεργειακή κασέτα στο τζάκι και τίποτα άλλο. Με ένα χιλιάρικο κόστος, Θα είχες σκάσει στην ζέστη στα 65τμ, με 6-7 τόνους ξύλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ