Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2893 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Χαλκιδική είμαι, αλλά ο οδοντίατρος μου είναι στην Βέροια :woohoo:

Αν ποτέ βολέψει θα σε επισκεφθώ.

Πόσους τόνους κατανάλωνες την σεζόν ?

Το σπίτι έχει μόνωση στην τοιχοποιία. ? Αλλά τι ρωτώ, εάν έχει ανάγκη για 22.ΟΟΟχιλ θερμίδες, και εσύ του δίνεις 120χιλ θερμ........βαπόρι μετακινείς με τόση ενέργεια :cheer:

Άρα καταλήγουμε ότι το λεβητάκι μου είναι για το σπίτι της Μπάρμπι. Του χρόνου για πέλλετ ....καρφί !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2894 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

3 φορες την ημερα η κυρα 4-5 γιατι εγω βαζω κουτσουρα ολοκληρα η ριζες ενω η γυνεκα μου βαζει μικρα σαν τα δικα σου


Τα χοντρά ξύλα εμείς συνηθίζουμε να τα βάζουμε τα μεσάνυχτα. (Την ημέρα βάζεις ότι τσακνα βρίσκεις.)



και πάντα περυσινά ξύλα


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2895 από burnerman
Απαντήθηκε από burnerman στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Να πω και γω τις αποψεις μου...

1. Ο λεβητας εχει μικρο θαλαμο καυσης,παιρνει λιγα ξυλα αρα θελει και ενα θερμαστη να το τροφοδοτει ολη την ωρα.Σ'αυτο δεν γινεται τιποτα :(

2. Ενας τροπος να αποφυγεις την πισσα και να παρατυνεις τη ζωη του λεβητα ειναι να βαλεις μια τριδη θερμοστατικη στην επιστροφη του λεβητα www.regulus.eu/for-preventing-condensation.html

3.Ο υδροστατης του κυκλοφορητη πρεπει να ειναι κοντα στην εξοδο της προσαγωγης του λεβητα και ρυθμισμενος στους 60 βαθμους.Ετσι ο κυκλοφορητης θα στελνει στα σωματα καυτα νερα και δεν θα υπαρχει μεγαλυ βυθιση θερμοκρασιας στο λεβητα.

4. Επειδη δεν εχεις ανοιχτο κυκλωμα τιθεται θεμα ασφαλειας υπερθερμανσης του λεβητα.(διακοπη ρευματος κ.α)
Καλο ειναι να μπει μια θερμοστατικη βαλβιδα ασφαλειας 3bar 90βαθμοιhttp://www.thermis-sa.gr/greek/details.php?pid=531 .Επισης ο αυτοματος πληρωσης να ειναι σε καλη κατασταση ετσι οταν χρειαστει να μας δωσει νερα.

5. Η καμιναδα που εχεις ειναι ακαταλληλη για στερεα καυσιμα και οχι μονο. Η λεια ειναι πιστοποιημενη γι'αυτες τις δουλειες.Πηραν σπιτια φωτια με αυτην.Σε υψηλες θρμοκρασιες ανοιγουν οι ραφες

6. θα μπορουσε να γινει μια πατεντα να βαλεις ενα φουρφουρι χαμηλα να φυσαει και να συνδεθει με υδροστατη εμβαπτιζομενο.Ετσι καιγονται καλυτερα τα ξυλα.

Ξερω σ'εφτιαξα την καρδια περιβολι αλλα επρεπε να τα πω :)
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by burnerman.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2896 από burnerman
Απαντήθηκε από burnerman στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Αυτο το εχεις δει μαστορα?
www.oikofire.gr/pages/lwood/heizertsf.php

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2899 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras

mastoras έγραψε: Η ισχύ του λέβητα είναι 22.800 Kcal/h με απόδοση 26.5 KW

Το σπίτι είναι 60τμ

Ο λέβητας δίπλα στα σώματα σχεδόν, μονωμένες σωλήνες, εγκατάσταση απλή χωρίς αυτοματισμούς κτλ, αλλά άψογη.

Ο δεινόσαυρος που είδες πόσα ξύλα παίρνει μέσα ο χώρος καύσης του ?

Γιατί εμένα δυο μικρά κουτσουράκια παίρνει άντε με το ζόρι να είναι 5κιλά ξύλα.


Μάστορα ο δεινόσαυρος παίρνει αν θυμάμαι καλά 10 με 12 κιλά αλλά ήταν υγρασίας μετρημένα από 10 έως 18 έδειχνε το υγρασιομετρο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2900 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Λέβητας ξύλου HEIZERT 26,5kW by mastoras
Από ότι είδα στην φώτο από το λεβητοστάσιο καμία σωλήνα δεν έχει μόνωση και τα παράθυρα δεν κρατάνε τίποτα άσε που έχουν και τρύπες για να βγαίνουν οι καμινάδες, μόνο από τους σωλήνες χάνεις γύρο στις 8000 με 8500 θερμίδες και αυτό μου το είχε πει θερμουδραυλίκος σε σπίτι που είχαμε βρεθεί για δουλειά, πήγαινε και πάρε αρμαφλέξ (το διπλό καλύτερα, άσπρο απέξω μαύρο από μέσα) και μόνωσε τις σωλήνες γιατί τσάμπα θερμότητα χάνεις, αν θες θέρμανση στο υπόγειο πάρε ένα σώμα και σύνδεσε το στο σύστημα και όταν θα φεύγεις από το υπόγειο να κλείνεις τις βάνες ώστε μην χάνεις τσάμπα θερμοκρασία, ο λέβητας σαλιγκάρι για να ρουφάει αέρα δεν έχει όπως όλοι οι άλλοι ξυλολέβητες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.184 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ