Ξυλολέβητας Prity LB 40+4kW by Insignia

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15086 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Ξυλολέβητας Prity LB 40+4kW by Insignia
εμενα ο λεβητας πετρ. αν θυμαμαι καλα ειναι 19χιλ θερμ κ εβαλα εναν ξυλολεβητα 25αρι πυρολυσης με ολα τα παρελκομενα εκτος απο bufer. μου φτανει κ μου περισευει μην ακουτε τουσ εμπορους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15089 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ξυλολέβητας Prity LB 40+4kW by Insignia

σιφουνας έγραψε: νομιζω οτι ο insignia περιεγραψε για 10ωρες αυτονομια για τον prity.
περιπου 2 γεμισματα δηλ.την ημερα.
υπολογισε ποσα κιλα ειναι και με ποσουςτονους βγαζεις την σεζον.

σιγουρα οι λεβητες πυρολυσης με δοχειο αδρανειας, με τριοδες βανες ,με laddomat κ.τ.λ. ειναι ποιο οικονομικοι στην καταναλωση, αλλα εκτοξευουν τα χρηματα της εγκαταστασης στα υψη!!!!!





Δηλαδη απο τα παραπανω παραδειγματα που εδωσα μονο αυτο καταλαβες; οτι οι πυρολυσης ειναι πιο οικονομικοι απο τους απλους;
Η εκλογη του μεγεθους του απλου ξυλολεβητα θεωρεις οτι πρεπει να ειναι με σχεδον διπλασιες θερμιδες απο του πετρελαιου;;;;
ερε γλεντια...αν θες να σου δωσω το τηλεφωνο του συγχωριανου μου μπας και αλλαξεις γνωμη.

ΥΓ1. Μια και παραπλαναμε τον κοσμο και θελουμε μαθηματα ενημερωσης ετσι;;; :angry:
ΥΓ2. Επειδη μαλλον δεν το καταλαβες η καταναλωση των 35 τονων δεν οφειλεται αποκλειστικα στον λεβητα...ενα 40 με 50% υπευθυνο ειναι το πειραμα της υπερδιαστασιολογησης που προτεινεις για σωστο και ευχομαι να μην το ακολουθησει κανεις.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15090 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Ξυλολέβητας Prity LB 40+4kW by Insignia
Σιφουνα αν μου επιτρεπεις να πω κι εγω την βλακεια μου?
Ο Χρηστος με τον egglezo εχουν δικιο σε αυτα που σου λενε.
Στις μελετες των μηχανολογων αναφερεται οτι οι απωλειες ενος σπιτιου ειναι π.χ. 20KW.
Δεν κανουν λογο πουθενα αν αυτα τα 20KW προερχονται απο αεριο,πετρελαιο,ξυλο,πελλετ,ρευμα η δε ξερω κι εγω απο τι αλλο.
Οι αναγκες ενος σπιτιου ειναι συγκεκριμενες κ δεν παιζει ρολο το καυσιμο για τα KW που χρειαζεται.
Ν απλοποιησω λιγο τα πραγματα.(αν ειναι λαθος ο συλλογισμος μου να με διορθωσουν οι φιλοι μηχανολογοι)
Εχεις ενα μπουκαλι coca cola που χωραει 1,5 lt.
Παιζει ρολο αν μεσα βαλεις νερο,λαδι,πετρελαιο η αλλο υγρο?
Αφου ο ογκος που χωραει ειναι σταθερος κ δεν αλλαζει οτι κ να κανεις.
Ετσι κι εδω.
Αν οι αναγκες σου ειναι 10kw π.χ. χρειαζεσαι 10kw ασχετως καυσιμου.
Βεβαια εσυ αποφασιζεις αλλα ψαξτο για να μην βρεθεις προ εκπληξεων!
Φιλικα. :)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos, χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15103 από σιφουνας
Απαντήθηκε από σιφουνας στο θέμα Ξυλολέβητας Prity LB 40+4kW by Insignia
μην μπερδευεις τα λιτρα με την καυση.
εχω λεβητα πετρελαιου 30kw και σε ερωτησεις για ξυλολεβητα ολοι μου ειπαν για 10-20kw επιπλεον.
με τον 30αρι μου ειπαν παρε τον αλλα δεν θα ζεσταθεις.
τωρα αν ολοι αυτοι θελουν να με ξεγελασουν, τι να πω, κριμα...
τα συμπερασματα, δικα σας???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15105 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ξυλολέβητας Prity LB 40+4kW by Insignia

σιφουνας έγραψε: τωρα αν ολοι αυτοι θελουν να με ξεγελασουν, τι να πω, κριμα...
τα συμπερασματα, δικα σας???


Αγαπητέ Σιφουνα τα συμπεράσματα μας είναι βγαλμένα από προσωπικές εμπειρίες. Αυτό είναι το πιο σημαντικό όλων.

Εγώ προσωπικά είχα λέβητα πετρελαίου 30KW και τον αντικατέστησα με ξυλολέβητα 18kw και αυτό έγινε όχι λόγω γνώσης, αλλά λόγω ανάγκης για χαμηλότερο κοστολόγιο.

Προτείνω να ρωτήσεις σε όσους σε συστήνουν προϊόντα .......τι είδος καύσιμο χρησιμοποιούν οι ίδιοι.

Γιατί καλέ μου φίλε......αν δεν ζήσεις την εμπειρία του καυσόξυλου σε λέβητα, δεν θα το καταλάβεις ποτέ. ;)
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15108 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ξυλολέβητας Prity LB 40+4kW by Insignia
Εγω θα ρωτησω αφου το ξυλο ειναι αλλιως και θελει 10 η 20kw παραπανω απο το πετρελαιο το εξης...
οσοι εβαλαν τζακι νερου... για να ζεστανουν το ιδιο σπιτι που πριν ζεσταινοταν με λεβητα πετρελαιου 20 η 30kw τι εβαλαν;;;
30 ;;; 40;;;50;;; δεν υπαρχει πουθενα αυτο, και να θελεις επωνυμο τζακι νερου πανω απο 25kw δεν θα βρεις...και οι προδιαγραφες του λενε ποσα τετραγωνικα μπορει να ζεστανει συμφωνα με τις ευρωπαικες προδιαγραφες ΕΝ 13229 (αν θυμαμαι καλα)...ψαξε να δεις για ποσα τετραγωνικα προτεινονται τα 15kw και θα καταλαβεις.
Εκτος κι αν τα τζακια καινε αλλα ξυλα με νιτρο, οχι σαν του λεβητα ξυλου...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ