Defro Agro Uni 25kW by Αgrovann

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11935 από Αgrovann
Defro Agro Uni 25kW by Αgrovann δημιουργήθηκε από Αgrovann
Φίλοι γεια σας
Θα σας παρουσιάσω και εγώ τον λέβητα που χρησιμοποιώ αν και καθυστερημένα ήθελα να έχω όμως μια ολοκληρωμένη άποψη για την λειτουργία του
Για την θέρμανση δυο κατοικιών 120m +60m κατασκευής 1972 χωρίς καμία μόνωση και εκτεθειμένες από όλες τις πλευρές είχα έναν λέβητα 40.000 cal μαντεμένιο πετρελαίου με μπεκ στον καυστήρα
1.0 (3,7L/h) εγκατάσταση κλασική δυσωληνιο χαλκοσωληνα σώματα ΑΚΑΝ(φέτες) και κατανάλωση
4.000 λίτρα πετρέλαιο για 5 μήνες θέρμανση και στα 120m άναμμα μόνο το απόγευμα και το βράδυ
Με τους θερμοστάτες στους 18-19 βαθμούς και εξωτερική θερμοκρασία από +2 έως +5 (-5σπανια)
Προσανατολίστηκα στην αγορά λέβητα βιομάζας λόγω υπάρχουσας πρώτης ύλης κλαδέματα,άχυρα κλπ με την ίδια ισχύ
Μετά από πολύ ψάξιμο στο διαδίκτυο και αφού απέρριψα την Ελληνική αγορά λόγω ακριβών τιμών κατέληξα σε αυτόν τον λέβητα defro.sk/agro-uni.html
Έγινε παραγγελία μέσω ενός φίλου τον Οκτώβρη για παράδοση τον Νοέμβριο δυο λεβήτων που τελικά τους είχαμε τον Δεκέμβρη
Στην περιοχή μου όλοι οι υδραυλικοί που απευθύνθηκα για τοποθέτηση ήσαν αρνητικοί μάλλον λόγω άγνοιας,είναι επικίνδυνος ,θα σκάσει, θέλει ανοικτό δοχείο διαστολής και κάποιος ανέφερε οτι θα μου κοστίσει περισσότερο επειδή είναι ...στερεών καυσίμων
Εξω -2 βαθμούς σταγόνα πετρέλαιο (έκαψα 600λιτρα σε 25 ήμερες) και η μεγάλη απόφαση: ξήλωμα ο παλιός και εγκατάσταση του νέου μέσα σε τρεις ήμερες μόνος μου !!!
Η μεγαλύτερη δυσκολία ήταν η μετακίνηση στο λεβητοστάσιο του λέβητα 550 κιλών


Σύνδεσα στην παλιά τετράγωνη καμινάδα αμιάντου 200χ200 ενώ κανονικά θέλει Φ180
Στις 23 Δεκεμβρίου έδωσα νερά την επόμενη 24 Δεκεμβρίου ηλεκτρολογικά, σύνδεση /τοποθέτηση του προγραμματιστή τεστ όλα καλά :) 3 κιλα πελλετ και ....φωτιά !!!!
Γολγοθάς το manual στα Πολωνικά χωρίς καν αγγλική έκδοση ,το αντικείμενο άγνωστο και φοβερή διαπίστωση ο Πολωνός....ξέχασε να βάλει τα σωληνάκια της δευτερογενούς παροχής αέρα στον καυστήρα !!! :angry:


Η φλόγα επέστρεφε πίσω και αδυναμία σωστής ρύθμισης.. χαχαχαχα!!! λες και ήξερα από πριν να ρυθμίζω καύση πελλετ
Άμεσο κουρμπαρισμα σωληνακιων από ...χαλκό παρακαλώ


(σιγά ρε μην ξέρει ο Πολωνός και τα έφτιαξε με 4mm ανοξείδωτο ) τοποθέτηση και θαύμα!!! Η φλόγα έφτασε μέχρι επάνω,το μοτέρ του αέρα ελεγχόμενο με inverter απο 6%-100% υπάκουο και δαμασμα άψογο της καύσης :cheer:
Θερμόμετρο στη έξοδο καυσαερίων για 180 βαθμούς ρύθμιση λέβητα στους 70 βαθμούς και κυκλοφορητή 50 βαθμούς λόγω σύνδεσης με τον ηλιακό τριπλής
Απογοήτευση πρώτη:
Δεν ανέβαινε η θερμοκρασία του νερού με τίποτε πάνω από 50 βαθμούς παίξιμο με ταχύτητες κυκλοφορητων κλείσιμο μποιλερ/ηλιακού τζίφος!!!
Αιτία:
Το σπίτι μετά από διακοπή θέρμανσης τριών ημερών και μόνο με μια κεροζαν ειχε θερμοκρασία 10 βαθμούς!!! με εξωτερική -2
Αλλαγή καυσίμου με κάρβουνο Eco groszek 28mJ θεαματική άνοδος θερμοκρασίας του νερού και σταθεροποίηση στους 70 βαθμούς
Απογοήτευση δεύτερη μέσα σε 15 ώρες εκαψε 75 κιλα καρβουνο και η θερμοκρασια στα σπίτι κολλημένη στους 17 βαθμούς μετά από προβληματισμούς του τύπου: τι έγινε ρε παιδιά αυτό καίει την μάνα του και τον πατέρα του,αυτή είναι η οικονομία, πότε θα κάνει απόσβεση έτσι, ποιος είμαι που πάω και άλλα τέτοια υπαρξιακά συνειδητοποιώ οτι η μελέτη που είχε γίνει το '85 αφορούσε σώματα ΑΚΑΝ 90/70/20 δηλαδή είσοδο νερού 90 βαθμούς! έξοδο 70 το.... χάσαμε το κορμί πατριώτη την τύχη μου μέσα δεν πείρα τον 35kW (1000ευρω περισσότερα)
Αυτό είναι βασικό και πρέπει να το λάβουν σοβαρά υπόψιν όσοι πρόκειται να αντικαταστήσουν τον λέβητα πετρελαίου σε παλιά κατοικία
Τέλος πάντων μετά από 4 ολόκληρες μέρες αδιάκοπης λειτουργίας το σπίτι έφτασε τους 20 βαθμούς και εκεί έμεινε μέχρι σήμερα
Αφού λοιπόν εξασφαλίστηκε η θέρμανση της οικογένειας Χριστουγεννιάτικα καιρός για παιχνίδι
Ο προγραμματιστής είναι με οθόνη αφής και ευτυχώς έχει μενού και στα αγγλικά


Μετά τα πρώτα λεπτά ψαξίματος εξοικειώνεσαι πλήρως με το μενου
Βγάζει εξόδους για 4 κυκλοφορητες ενδοδαπέδια μποιλερ δοχείο αδράνειας και εχει δυνατότητα παραμετροποίησης των πάντων στις δικές σου ανάγκες
Διαθέτη είσοδο ethernet και κατι για κάρτα sim για έλεγχο μέσω κινητού αν δεν κάνω λάθος Συνδυάζετε και με ένα κοντρολερ PID της ίδιας εταιρίας για αντιστάθμιση
Αυτό όμως που ειναι πραγματικά χρήσιμο είναι ο προγραμματισμός ημερήσιος ωριαίος εβδομαδιαίος που εχει
Στη θερμοκρασία που του έχεις ορίσει π.χ. 70 βαθμούς μειώνεις το βράδυ 3-4 για όσες ώρες θέλεις και το απόγευμα αυξάνεις πάλι όποια ώρα θέλεις οικονομία εξασφαλισμένη
Στο θέμα των ρυθμίσεων αν και χωρίς προηγούμενη εμπειρία τα κατάφερα πολύ καλά μπορώ να πω

Κάρβουνο Eco groszek 28mJ
τροφοδοσια 15"
παραμονη 25"
αέρας 40% καυσαέρια 190 βαθμούς θάλαμος καύσης ψιλομαυρος καπνός στην καμινάδα ανύπαρκτος

Πελλετ Πολωνικό hard wood 8mm
τροφοδοσία 20"
παραμονή 25"
αέρας 15% καυσαέρια 170 βαθμούς θάλαμος καύσης σκούρο γκρι καπνός στην καμινάδα άσπρος

Κουκουτσι ελιας
τροφοδοσία 20"
παραμονή 25"
αέρας 15% καυσαέρια 160 βαθμούς θάλαμος καύσης άσπρος καπνός στην καμινάδα άσπρος

Πυρηνοξυλο
τροφοδοσία 25"
παραμονή 25"
αέρας 12% καυσαέρια 150 βαθμούς θάλαμος καύσης άσπρος καπνός στην καμινάδα άσπρος
Προβλήματα με την ρύθμιση του αέρα υλικό πολύ ελαφρύ και πετάγεται άκαυστο εξω απο
τον θάλαμο καύσης στάχτη πάρα πολύ που παρασυρετε και καλύπτει τα πάντα

Πυρηνοξυλο 80% πελετ 20%
τροφοδοσία 25"
παραμονή 25"
αέρας 12% καυσαέρια 160 βαθμούς θάλαμος καύσης άσπρος καπνός στην καμινάδα άσπρος
Καύση με ζωηρή ανοιχτόχρωμη πορτοκαλί φλόγα στάχτη πάρα πολύ παρασυρετε και
καλύπτει τα πάντα

Έκαψα και διάφορα άλλα: ξύλα , κλαδιά , μπρικετες στον θάλαμο επάνω χωρίς θεαματικά αποτελέσματα εκτός από κάτι .....ηλιόσπορους που είχα για τον κήπο που καήκαν με λαμπρή φλόγα και έντονη μυρωδιά καμένης τροφής Αυτό με έκανε να αναθεωρήσω αμέσως την αρχική μου σκέψη να καίω και σιτηρά
Τόσοι πεινάνε στον πλανήτη όχι και το σταρακι για να ζεσταθούμε!!!!!

Άδειασμα στάχτης καθημερινά καθαρισμός επιφάνειας θαλάμου καύσης κάθε 4 ήμερες κάθε 2 με πυρηνοξυλο
Καθαρισμός κάθετων διαδρομών καυσαερίων κάθε μήνα
Κατανάλωση από 60 έως 95 κιλά το 24ωρο ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία με θερμοστάτες στους 20 βαθμούς
Δεν ανέβασα παραπάνω γιατί αυτό το κλασικό "έχω μέσα 25 βαθμούς και είμαι με το φανελάκι " δεν μπορώ να το καταλάβω πρώτον είναι αρρώστια και δεύτερον όσο και φτηνό υλικό να καις είναι σπατάλη ενέργειας
Άλλαξα τον θερμοστάτη χώρου με ηλεκτρονικό και έπαθα
9f73504e37165e613db222116b1e4073.PDF - Adobe Reader.bmp

Ο χρόνος καύσης του λέβητα με θερμοστάτη ρυθμισμένο στους 20.5 βαθμούς ήταν διπλάσιος από τον χρόνο καύσης με 19.75 και αυτούς τους 0.75 βαθμούς δεν τους καταλαβαίνεις αν δεν δεις θερμόμετρο

Από ασφάλεια τώρα όσων άφορα τη εγκατάσταση έβαλα ασφαλιστική βαλβίδα 3bar, θερμοστατική βαλβίδα 95 βαθμούς 3bar και κλειστό δοχείο διαστολής 50λιτρα



Ο λέβητας εχει διάταξη με δοχειο νερου και θερμοστατική βαλβίδα Danfoss πανω στον τροφοδότη για την περίπτωση επιστροφής φλόγας και αισθητήριο που διακόπτη το ρεύμα οταν ανιχνεύσει μεγάλη θερμοκρασία
Είναι ρυθμισμένος εργοστασιακά να βγάζει αλαρμ μετά τους 80 βαθμούς και να σταματάνε όλα εκτός απο τους κυκλοφορητες
Με δικά μου τεστ δεν κατάφερα να τον φτάσω στα όρια των ασφαλιστικών βαλβίδων ουτε με διακοπή ρεύματος ουτε με υπερ τροφοδοσία
Η μοναδική φορά που έφτασα 90 βαθμους ήταν οταν τον είχα γεμίσει ξύλα χειροκίνητα αλλά και πάλι έκοψε τον αέρα τελείως και έσβησαν γιατί έχει αυτόματο κλαπε στον ανεμιστήρα και το χωρητικότητας 300 κιλών σιλό σφραγίζει ερμητικά με το καπάκι του
Το σιλό έχει αυτοματισμό που όταν τον ανοίγεις για τροφοδοσία διακόπτετε ο αέρας για αποφυγή επιστροφής φλόγας
Νομίζω οτι τα κάλυψα ολα σχετικά με τον λέβητα της Defro αν και πιστεύω οτι όλο και κατι θα βρείτε που δεν το ανέφερα αν είχατε την υπομονή να διαβάσετε ολη την ανάρτηση και δεν σκυλοβαρεθείκατε
Θεωρώ οτι αποτελεί μια καλή επιλογή για τα λεφτά του και αν αντέξει στον χρόνο θα είναι μια συμφέρουσα αγορά και θα κάνει απόσβεση σίγουρα
(Την τιμή απέφυγα να την αναφέρω γιατί κάποιος έγραψε ότι υπάρχει Ελληνας αντιπρόσωπος που το εισάγει τώρα και δεν θα ήθελα να του δημιουργήσω πρόβλημα}
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8, Loki

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #11936 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Defro Agro Uni 25kW by Αgrovann
Φίλε Agrovann, έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό. :silly:
Σου βγάζω το καπέλο για το κουράγιο σου και για τη μαστοριά σου.
Τον υδραυλικό τι τον ήθελες;

Αυτό θα πει παρουσίαση...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Αgrovann

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #11937 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Defro Agro Uni 25kW by Αgrovann
Nα είσαι πάντα καλά και να τον χαίρεσαι με υγεία!

πές μου όμως κάτι:

1) Που είναι ο κυκλοφορητής σου σε σχέση με τα ασφαλιστικά? Πιο πάνω?

2) Γιατί έχεις βάλει βάνα στα ασφαλιστικά? Εγκλημα...!

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #11940 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Defro Agro Uni 25kW by Αgrovann
Μπραβο σου για το θαρρος σου να τον εγκαταστησεις μονος σου κ σου ευχομαι να σου βγει "σιδερενιος". :cheer:

Αgrovann έγραψε:




Δεν ανέβασα παραπάνω γιατί αυτό το κλασικό "έχω μέσα 25 βαθμούς και είμαι με το φανελάκι " δεν μπορώ να το καταλάβω πρώτον είναι αρρώστια και δεύτερον όσο και φτηνό υλικό να καις είναι σπατάλη ενέργειας


Aυτο το παραπανω πρεπει ολοι να το εφαρμοζουμε κ να ειναι κ γενικα σταση ζωης.
Εχουμε?(ειχαμε σιγουρα) χασει το μετρο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Αgrovann

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #11948 από Αgrovann
Απαντήθηκε από Αgrovann στο θέμα Defro Agro Uni 25kW by Αgrovann
ανεβάζω μερικές ακόμη φώτο γιατί είδα ότι αρέσουν :lol:






Κυριε Σαμαρα στο ταυ στην έξοδο του λέβητα έχω βάλει την βαλβίδα διπλής λειτουργίας θερμοστατική 95 βαθμους / ασφαλιστικο 3.5bar πριν την βανα και μετα μια δεύτερη μονο πίεσης ασφαλιστική μετά την βάνα
Οι κυκλοφορητες ειναι στην προσαγωγη
Αυτο που δεν εχω βάλει είναι τριοδι θερμοστατική να μου κρατάει τις επιστροφές 55 βαθμούς και αυτο θα το βρω μπροστά μου σε μερικά χρόνια απο την διαβρωση
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #11952 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Defro Agro Uni 25kW by Αgrovann
Το μετανιωσες καθολου που αγορασες απο το εξωτερηκο????
Εκανα και εγω αγορα απο το εξωτερηκο μπορω να πω πως τα σηνεσθηματα ειναι αναμηκτα....
Η διαφορα μου ηταν περηπου στα 1000-1100 ευρο. Αλλα η πραγματηκι διαφορα δεν ηταν πανω απο 600 ευρο.
Αγορασα χωρις ΦΠΑ οπου αν αγοραζα και απο εδω και απεδιδα μετα το ΦΠΑ θα ειχα κερδος 500-600 ευρο.
Δεν ειναι πολα νομιζω για οσα τραβηξα..... :angry: :angry: :angry:
Ειχα αρκετα θεματα και δεν ειχα που να απευθηνθω.Ευτυχος που με βοηθησαν παρα πολλοι εδω μεσα στο φορουμ αλλα και απο την μαμα εταιρια που ηταν αψογη στο τεχνηκο τμημα..
Σε ρωταω γιατη ο δικος μου ειναι ενας λεβητας ξυλου και ειχα τοσα θεματα ποσο μαλον εσυ με τοσους αυτοματησμους!!!!!!

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ