Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #101669 από Genesis
Απαντήθηκε από Genesis στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
Τα φωτοβολταϊκά πλαίσια κατασκευάζονται από φωτοβολταϊκές κυψέλες, η κάθε μία εκ των οποίων παράγει τάση περίπου 0,5V και ρεύμα ανάλογο της επιφάνειάς της, της τεχνολογίας της (π.χ. μονοκρυσταλλικό ή πολυκρυσταλλικό πυρίτιο) και την ακτινοβολίας που δέχεται.
Οι κυψέλες σε ένα πλαίσιο συνδέονται μεταξύ τους εν σειρά για να πάρουμε την επιθυμητή τάση. Π.χ. σε ένα πλαίσιο των 240Wp που παράγει την μέγιστη ισχύ του στα 30V (Vmp=30V), έχουμε 60 κυψέλες που είναι συνδεδεμένες εν σειρά.
Στο συγκεκριμένο παράδειγμα κάθε κυψέλη μπορεί να παράξει περίπου 8A όταν δέχεται ακτινοβολία με ένταση 1000W/m². Άρα όλο το πλαίσιο μπορεί να δώσει 30V / 8A όταν δέχονται ΟΛΕΣ οι κυψέλες του ακτινοβολία με ένταση 1000W/m².
Αν έστω και μία από τις κυψέλες δεν δέχεται ίδια ένταση ακτινοβολίας με τις υπόλοιπες (π.χ. γιατί σκιάζεται), δεν μπορεί να παράξει το ίδιο ρεύμα με τις υπόλοιπες και εφόσον είναι σε σειρά με αυτές λειτουργεί περισσότερο ως αντίσταση παρά ως πηγή. Το αποτέλεσμα, όπως λέει και ο φίλος ELECTRICALCHIEF, είναι ότι το ρεύμα όλης της σειράς θα προσαρμοστεί τελικά στο χαμηλότερο ρεύμα της κυψέλης που σκιάζεται.

Στα διασυνδεδεμένα Φ/Β συστήματα συνήθως έχουμε πολλά τέτοια πλαίσια σε σειρά (π.χ. 15 πλαίσια των 240Wp)που συνδέονται στον inverter και του δίνουν 450V / 8A.
Αν το κάθε πλαίσιο είναι σαν αυτό του παραδείγματος, τότε στην πραγματικότητα έχουμε 60*15=900 κυψέλες που είναι συνδεδεμένες όλες εν σειρά.
Προκειμένου να αποφύγουμε το φαινόμενο να πέφτει η ισχύς όλης της σειράς επειδή μία και μοναδική κυψέλη σκιάστηκε, κάθε πλαίσιο έχει μία δίοδο παράκαμψης (by-pass).
Αν σκιαστεί μία κυψέλη σε ένα μόνο πλαίσιο τότε η ισχύς του θα πέσει σημαντικά και το ρεύμα των υπολοίπων που συνεχίζουν να λειτουργούν σε πλήρη ισχύ, θα περάσει μέσα από την δίοδο παράκαμψης.
Με τις διόδους παράκαμψης πετυχαίνουμε να "χάνουμε" μόνο έναν πλαίσιο και όχι όλη την στοιχειοσειρά.
Επίσης, αποφεύγουμε το φαινόμενο του "hot spot" όπου η κυψέλη που σκιάζεται, αν "υποχρεωθεί" να περάσει από μέσα της όλο το ρεύμα που παράγουν οι υπόλοιπες, υπερθερμαίνεται και σταδιακά καταστρέφεται.

Υπάρχουν διάφορες τεχνολογίες που προσπαθούν να αυξήσουν την απόδοση των Φ/Β μέσω της συγκέντρωσης της ακτινοβολίας με διάφορους τρόπους. Π.χ. μα ανακλαστήρες περιμετρικά του πλαισίου (όπως θέλει να κάνει ο Στελιος1 ή με τζάμι που σχηματίζει κώνους ή μικρές πυραμίδες ώστε να συγκεντρώνει ακτινοβολία από διαφορετικές γωνίες.
Στην πράξη δεν φαίνεται να επικρατεί κάποια από αυτές τουλάχιστον σε μαζικό επίπεδο. Υπάρχει αύξηση της απόδοσης αλλά το κόστος ανεβαίνει σημαντικά όπως και η πολυπλοκότητα της εγκατάστασης. Νομίζω ότι μόνο σε συγκεκριμένες εφαρμογές όπου υπάρχει περιορισμένη διαθέσιμη επιφάνεια ή έλλειψη απ' ευθείας ακτινοβολίας μπορεί να αποδειχθούν χρήσιμες τέτοιες βελτιώσεις.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Genesis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #101750 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
Καλα και σωστα ολ αυτα, εγω συμπερασμα ομως δεν μπορω να βγαλω. Διοτι δεν ακουσα καποιον να μου πει οτι.. τζαμπα ονειρευεσαι, αστο δεν αξιζει, η οτι.. ναι προχωρα και κανε το, <μαλλον> (το <μαλλον> που σημαινει και <ισως>, το γραφω για να δειξω οτι δεν περιμενα απολυτη απαντηση αλλα μια απλη ενθαρυνση..) θα εχεις αποτελεσμα.
Καταλαβαινω απολυτα οτι λετε (στενες διοπους κτλ) και σας ευχαριστω, αλλα αυτη η απουσια γνωμης στο αν αξιζει τελικα η οχι δεν μου δινει θαρρος να το προχωρησω. Πιο απλα-καθαρα, εφ οσον οι ειδικοι δεν παιρνουν σαφη θεση.. θα ημουν τρελος αν το προχωρουσα. Με ινοξ λαμαρινα-καθρεφτη κοστιζε το εγχειρημα 600 ευρω για 40 πανελ και με καθρεφτες με τα στηριγματα τους περιπου τα μισα. Ευχαριστω παιδια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #101756 από Genesis
Απαντήθηκε από Genesis στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
Στέλιο, νομίζω ότι ήμουν σαφής παραπάνω...είναι σίγουρο ότι θα αυξηθεί η απόδοση. Κανείς δεν μπορεί να σου πει το "πόσο" θα αυξηθεί.
Αν έχεις συνδεθεί με τιμή 0,49€/kWh ή περισσότερο, και επιτύχεις μία αύξηση της τάξης του 10% (που εκτιμώ ότι είναι απολύτως εφικτό αν προσέξεις την κατασκευή και "παίξεις" λίγο ώστε να βρεις τις βέλτιστες γωνίες), τα χρήματα που θα επενδύσεις στα υλικά, θα τα πάρεις πίσω σε 1-2 χρόνια το πολύ.

Το θέμα όμως είναι ότι δεν πρόκειται για τόσο απλή υπόθεση...θα πρέπει να έχεις κάποιες γνώσεις, να μπορείς να παίρνεις και να αξιολογείς μετρήσεις, να έχεις διαθέσιμο χρόνο και χρήμα και τελικά να έχεις την διάθεση να τα κάνεις όλα αυτά.
Αν έχεις όλα τα παραπάνω μην κάθεσαι καθόλου....έχεις δουλειά μπροστά σου! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #101952 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

Genesis έγραψε: Στέλιο, νομίζω ότι ήμουν σαφής παραπάνω...είναι σίγουρο ότι θα αυξηθεί η απόδοση. Κανείς δεν μπορεί να σου πει το "πόσο" θα αυξηθεί.
Αν έχεις συνδεθεί με τιμή 0,49€/kWh ή περισσότερο, και επιτύχεις μία αύξηση της τάξης του 10% (που εκτιμώ ότι είναι απολύτως εφικτό αν προσέξεις την κατασκευή και "παίξεις" λίγο ώστε να βρεις τις βέλτιστες γωνίες), τα χρήματα που θα επενδύσεις στα υλικά, θα τα πάρεις πίσω σε 1-2 χρόνια το πολύ.

Το θέμα όμως είναι ότι δεν πρόκειται για τόσο απλή υπόθεση...θα πρέπει να έχεις κάποιες γνώσεις, να μπορείς να παίρνεις και να αξιολογείς μετρήσεις, να έχεις διαθέσιμο χρόνο και χρήμα και τελικά να έχεις την διάθεση να τα κάνεις όλα αυτά.
Αν έχεις όλα τα παραπάνω μην κάθεσαι καθόλου....έχεις δουλειά μπροστά σου! :)




Ησουν απολυτα σαφης εξ αρχης.
Γενικες γνωσεις εχω εμπειρια δεν εχω (απο το 80 που εφτιαχνα πομπους στα FM εως σημερα εχασα ατελειωτα επεισοδια), υπαρχει διαθεσιμο πανελ για δοκιμες-μετρησεις, τι αμπερομετρο φτηνο θα μου προτεινες να παρω (θελω να ειναι οριακο για την ισχυ ενος πανελ ουτως ωστε να εχω ευαγαναγνωστη κλιμακα, πχ αν ειναι 250 βατ η φουλ ισχυ του πανελ το αμπερομετρο να ''γεμιζει'' κ αυτο) για να βλεπω αμεσα τι γινεται στην πραξη? Γιατι αν μετραει ως το 100 (αυθαιρετα τα ποσα, σαν ποσοστιαια τα λεω) και εγω ψαχνω ενταση ως το 7 δεν θα εχω καλη αποκριση.. Μπερδευομαι με τις μοναδες και δεν ειμαι σιγουρος αν θελω οργανο για 8 αμπερ η για ενα αμπερ, συν του οτι δεν ξερω τι υπαρχει στην αγορα.. Παντως θελω να γεμιζει το οργανο σε τερμα ισχυ (δεν μετριωνται δεκατα πυρετου με θερμομετρο κλιμακας απο -50 εως 800).
Σαν φθηνοτερη κατασκευη σκεφτομαι 2 γαλβανιζε λαμακια με το αναλογο τσακισμα για κλιση (η καλυτερη κλιση θα εντοπιστει στην πραξη απο συνεχη παρακολουθηση και αλλαγες της) βιδωμενα με αυτοδιατρητες στις κατω ακρες των πανελς και.. ταινια διπλης οψης για στερεωση τ καθρεφτη επανω τους. Αυτα για το πανελ που εχω διαθεσιμο θα τα ξεκινησω αμμεσα και θελω ενα οργανο (φτηνο και οσο γινεται κοντα στ μετρησεις οπως ειπα παραπανω) ωστε 2-3 μηνες να παρακολουθησω τ ολο εγχειρημα στην πραξη, σ αυτο το διαστημα και πολλες μετρησεις θα εχω και τον τροπο στηριξης θα τεσταρω (οποιος σκεφτει καλυτερη κ πιο αξιοπιστη στηριξη ας ριξει την ιδεα, αντι αυτολολητου διπλης οψης πχ σιλικονη). Αν στην πραξη δω φως θα προχωρησω στην εφαρμογη σε 15 πανελ της μιας ομαδας (2 μου χωρισαν, μια 15 και μια 25) για εναν χρονο ωστε να δω την αντοχη της κατασκευης και μετα και στα αλλα. Τι αμπερομετρο λοιπον θα προτεινες?
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Στελιος1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102036 από Genesis
Απαντήθηκε από Genesis στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
Χρειάζεσαι μια ψηφιακή αμπεροτσιμπίδα που να μετράει DC.
Υπάρχουν σε σχετικά χαμηλές τιμές πλέον και έχουν διακριτικότητα 0,1Α.
Για τον τρόπο στήριξης και τα μηχανολογικά γενικότερα δεν μπορώ να έχω άποψη, όμως έχε υπόψη ότι θα πρέπει η κατασκευή να αντέχει σημαντική ανεμοπίεση.
Στην θέση σου δεν θα τρυπούσα το αλουμινένιο πλαίσιο των Φ/Β πάνελ.

Ραδιοπειρα(ματισ)τής του '80 και εσύ??....έτοιμος είμαι να ξαναφτιάξω κάτι....δεν φεύγει εύκολα το μικρόβιο. :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102102 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
Κοιτα να δεις που θα βγουμε και σειρα γαμωτο (απ το συγκροτημα εβαλες παρατσουκλι τζενεσις?). Σ ευχαριστω και παλι. Καταλαβα, θα βολευτω πιστευω με αμπεροτσιμπιδα (αν και ονειρευομουν ενα απλο οργανακι δικο μου) και αν δω ΄΄φως'' θα το εφαρμοσω σε 15 πανελς και αργοτερα στα αλλα 25 της αλλης ομαδας. Φυσικα αν αξιζει η φασαρια θα ενημερωσω κ εδω αλλα θελει χρονο αυτο για ασφαλη συμπερασματα, σας ευχαριστω ολους οσους απαντησατε παιδια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ