Γενικές απορίες στη χρήση & ρύθμιση λεβητών βιομάζας

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9729 από ddt
Οταν ενας κατασκευαστης αναφερει οτι προκειται πχ για λεβητα με ισχυ 10-30 kw αυτο σημαινει οτι ο συγκεκριμενος λεβητας μπορει να δουλεψει εξισου αποδοτικα σε αυτο το ευρος?????????
Δηλαδη μπορουμε να τον ρυθμισουμε να δουλευει με τροφοδοσια 2 κιλων πελλετ ανα ωρα και να αποδιδει 10 kw ή να τον τροφοδοτουμε με 6 κιλα την ωρα και να αποδιδει 30kw καθως επισης και οποιαδηποτε αλλη ενδιαμεση ρυθμιση????
ευχαριστω εκ των προτερων.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9743 από egglezos

ddt έγραψε: Οταν ενας κατασκευαστης αναφερει οτι προκειται πχ για λεβητα με ισχυ 10-30 kw αυτο σημαινει οτι ο συγκεκριμενος λεβητας μπορει να δουλεψει εξισου αποδοτικα σε αυτο το ευρος?????????
Δηλαδη μπορουμε να τον ρυθμισουμε να δουλευει με τροφοδοσια 2 κιλων πελλετ ανα ωρα και να αποδιδει 10 kw ή να τον τροφοδοτουμε με 6 κιλα την ωρα και να αποδιδει 30kw καθως επισης και οποιαδηποτε αλλη ενδιαμεση ρυθμιση????
ευχαριστω εκ των προτερων.


σωστά. Είτε ο λέβητας ρυθμίζει μόνος του την απόδοση, είτε τον ρυθμίζεις εσύ με Inverter ή με επίπεδα λειτουργίας.

Στο θέμα της απόδοσης, συνήθως χαμηλά οι λέβητες είναι πιο αποδοτικοί, π.χ. Windhager BioWIN 26, στο 100% έχει 93% βαθμό απόδοσης ενώ στο 30% (mimimum) έχει 94,6%.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ddt

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11616 από ddt
Γνωριζει καποιος που ωφειλετε σε λεβητα καθετης φλογας η δημιουργια καρβουνου σκληρου σαν πετρα στα τοιχωματα του χωρου καυσης?? (η καυσιμη υλη ειναι πελλετ)
ευχαριστω.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ddt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11617 από kakos

ddt έγραψε: Γνωριζει καποιος που ωφειλετε σε λεβητα καθετης φλογας η δημιουργια καρβουνου σκληρου σαν πετρα στα τοιχωματα του χωρου καυσης?? (η καυσιμη υλη ειναι πελλετ)
ευχαριστω.


Πίσσα!!!! Κυρίως απο την ποιότητα του πέλλετ. Και εμένα έκανε


ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kakos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ddt

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11620 από ddt

kakos έγραψε:

ddt έγραψε: Γνωριζει καποιος που ωφειλετε σε λεβητα καθετης φλογας η δημιουργια καρβουνου σκληρου σαν πετρα στα τοιχωματα του χωρου καυσης?? (η καυσιμη υλη ειναι πελλετ)
ευχαριστω.


Πίσσα!!!! Κυρίως απο την ποιότητα του πέλλετ. Και εμένα έκανε


ακριβως αυτο ειναι.
ειναι και πολυ δυσκολο στο καθαρισμα.
αν ειναι πισσα οπως λες η σκεψη μου παει στα κωνοφορα.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ddt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11624 από kakos

ddt έγραψε:

kakos έγραψε:

ddt έγραψε: Γνωριζει καποιος που ωφειλετε σε λεβητα καθετης φλογας η δημιουργια καρβουνου σκληρου σαν πετρα στα τοιχωματα του χωρου καυσης?? (η καυσιμη υλη ειναι πελλετ)
ευχαριστω.


Πίσσα!!!! Κυρίως απο την ποιότητα του πέλλετ. Και εμένα έκανε


ακριβως αυτο ειναι.
ειναι και πολυ δυσκολο στο καθαρισμα.
αν ειναι πισσα οπως λες η σκεψη μου παει στα κωνοφορα.


Καλέμι και σφυρί για να βγει.... Στο πύρινοξύλο δεν έχει ούτε για δείγμα τέτοιο. Τώρα αν τα κωνοφόρα το έχουν δεν το γνωρίζω.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ