Σύνδεση boiler

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #790 από frelas
Σύνδεση boiler δημιουργήθηκε από frelas
Καλησπέρα. Θέλω να συνδέσω το μπόιλερ ξεχωριστά απο τα σώματα μου. Τώρα έχω δύο κυκλοφορητές (με υδροστάτη στους 45) και δύο ηλεκτροβάνες. Για να το κάνω ανεξάρτητο μάλλον θα χρειαστώ έναν ακόμη κυκλοφορητή και μία ηλεκτροβάνα σύμφωνα με αυτό που βρήκα ( Ο θερμοστάτης (υδροστάτης αυτός κάνει ακριβώς την αντίθετη εργασία από το θερμοστάτη του καυστήρα. Δηλαδή στέλνει ρεύμα όταν η θερμοκρασία ξεπεράσει το όριο που εμείς έχουμε θέσει. Και το ρεύμα το στέλνει στο κυκλοφορητή για να ξεκινήσει και να στείλει το νερό προς τα σώματα. Διακόπτει δε την λειτουργία του, όταν η θερμοκρασία του νερού της εγκατάστασης, πέσει κάτω από το όριο που έχει επιλεγεί. Το όριο αυτό είναι περίπου 40 – 50 οC . Αυτό σημαίνει ότι, ο κυκλοφορητής δεν λειτουργεί, αν η θερμοκρασία νερού είναι κάτω από 40 βαθμούς. Αν στην εγκατάσταση υπάρχει μπόϊλερ νερού χρήσης τότε ο θερμοστάτης ρυθμίζεται στους 50 – 55 οC, για να μη κρυώνει το νερό χρήσης από τη λειτουργία του κυκλοφορητή. Βέβαια το καλύτερο στη περίπτωση του μπόϊλερ είναι το νερό από το λέβητα πριν μπει στο μπόϊλερ να περνά από μια ηλεκτροβάνα η οποία ελεγχόμενη από δύο υδροστάτες να παραμένει κλειστή όταν το νερό χρήσης θα έχει θερμοκρασία πάνω από 60 οC, ή το νερό από το λέβητα θα έχει θερμοκρασία κάτω από 50 οC. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγεται και η υπερθέρμανση του μπόϊλερ που ευνοεί τις ηλεκτροδιάβρωση, και το νερό δεν κρυώνει από το κυκλοφορητή.)

Οπότε χρειάζομαι έναν βαπτιζόμενο υδροστάτη ( θα κλείνει εάν τα νερά χρήσης είναι πάνω από τους 60) έναν απλό υδροστάτη( θα κλείνει εάν τα νερά του λέβητα είναι κάτω από του 50 ) έναν κυκλοφορητή και μία ηλεκτροβάνα.

οι απορία μου είναι η συνδεσμολογία της ηλεκτροβάνας ποιά θα είναι ακριβώς ώστε να λειτουργεί με τους 2 υδροστάτες

Ηλεκτροβάνα 4 καλώδια

μαύρο Φάση
μπλέ Ουδέτερος
κόκκινο εντολή θερμοστάτη
καφέ εντολή ωρομετρητών

Στο μαύρο δίνω ρεύμα, στο μπλέ ουδέτερο , στο κόκκινο συνδέω τους υδροστάτες (και τους δύο υποθέτω ), και στο καφέ τον κυκλοφορητή.

Εάν το συνδέσω έτσι όμως και τα νερα χρήσης είναι 50 (ανοίγει η ηλεκτροβάνα ) και νερά λέβητα 30 δεν θα μου κρυώνει τα νερά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #816 από IliasMAt
Απαντήθηκε από IliasMAt στο θέμα Σύνδεση boiler

frelas έγραψε: Καλησπέρα. Θέλω να συνδέσω το μπόιλερ ξεχωριστά απο τα σώματα μου. Τώρα έχω δύο κυκλοφορητές (με υδροστάτη στους 45) και δύο ηλεκτροβάνες. Για να το κάνω ανεξάρτητο μάλλον θα χρειαστώ έναν ακόμη κυκλοφορητή και μία ηλεκτροβάνα σύμφωνα με αυτό που βρήκα ( Ο θερμοστάτης (υδροστάτης αυτός κάνει ακριβώς την αντίθετη εργασία από το θερμοστάτη του καυστήρα. Δηλαδή στέλνει ρεύμα όταν η θερμοκρασία ξεπεράσει το όριο που εμείς έχουμε θέσει. Και το ρεύμα το στέλνει στο κυκλοφορητή για να ξεκινήσει και να στείλει το νερό προς τα σώματα. Διακόπτει δε την λειτουργία του, όταν η θερμοκρασία του νερού της εγκατάστασης, πέσει κάτω από το όριο που έχει επιλεγεί. Το όριο αυτό είναι περίπου 40 – 50 οC . Αυτό σημαίνει ότι, ο κυκλοφορητής δεν λειτουργεί, αν η θερμοκρασία νερού είναι κάτω από 40 βαθμούς. Αν στην εγκατάσταση υπάρχει μπόϊλερ νερού χρήσης τότε ο θερμοστάτης ρυθμίζεται στους 50 – 55 οC, για να μη κρυώνει το νερό χρήσης από τη λειτουργία του κυκλοφορητή. Βέβαια το καλύτερο στη περίπτωση του μπόϊλερ είναι το νερό από το λέβητα πριν μπει στο μπόϊλερ να περνά από μια ηλεκτροβάνα η οποία ελεγχόμενη από δύο υδροστάτες να παραμένει κλειστή όταν το νερό χρήσης θα έχει θερμοκρασία πάνω από 60 οC, ή το νερό από το λέβητα θα έχει θερμοκρασία κάτω από 50 οC. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγεται και η υπερθέρμανση του μπόϊλερ που ευνοεί τις ηλεκτροδιάβρωση, και το νερό δεν κρυώνει από το κυκλοφορητή.)

Οπότε χρειάζομαι έναν βαπτιζόμενο υδροστάτη ( θα κλείνει εάν τα νερά χρήσης είναι πάνω από τους 60) έναν απλό υδροστάτη( θα κλείνει εάν τα νερά του λέβητα είναι κάτω από του 50 ) έναν κυκλοφορητή και μία ηλεκτροβάνα.

οι απορία μου είναι η συνδεσμολογία της ηλεκτροβάνας ποιά θα είναι ακριβώς ώστε να λειτουργεί με τους 2 υδροστάτες

Ηλεκτροβάνα 4 καλώδια

μαύρο Φάση
μπλέ Ουδέτερος
κόκκινο εντολή θερμοστάτη
καφέ εντολή ωρομετρητών

Στο μαύρο δίνω ρεύμα, στο μπλέ ουδέτερο , στο κόκκινο συνδέω τους υδροστάτες (και τους δύο υποθέτω ), και στο καφέ τον κυκλοφορητή.

Εάν το συνδέσω έτσι όμως και τα νερα χρήσης είναι 50 (ανοίγει η ηλεκτροβάνα ) και νερά λέβητα 30 δεν θα μου κρυώνει τα νερά.


Φίλε μου δεν χρειάζεται να κάνεις όλα αυτά τα πολύπλοκα που σκέφτεσαι. Μπορείς να κάνεις κάτι ποιό απλό και εξίσου αποδοτικό. Απλά με έναν εμβαπτιζόμενο υδροστάτη στο νερό χρήσης ο οποίος θα δίνει απλά εντολή στον καυστήρα (στο ίδιο σημείο που δίνει και η ηλεκτροβάνα για κυκλοφορεία στα σώματα ώστε η εντολή να περνάει μέσα από τις δικλείδες ασφαλείας του λέβητα). Εσύ απλά θα πάρεις παροχή νερού για το μπόιλερ μετά τον κυκλοφορητή (αν είναι συνδεδεμένος στην έξοδο του λέβητα) και πριν την ηλεκτροβάνα. Ρυθμίζεις τον υδροστάτη στην θερμοκρασία νερού χρήσης που εσύ θέλεις και εάν είναι χαμηλότερη από αυτήν που θέλεις τότε βάζει σε λειτουργία τον καυστήρα. Μόλις η θερμοκρασία νερού γίνει 45-50 βαθμούς ξεκιναει ο κυκλοφορητής αλλά επειδή είναι κλειστή η ηλεκτροβάνα το νερό κυκλοφορεί μόνο στο μπόιλερ και το ζεσταίνει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": frelas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1288 από winmbileguru
Απαντήθηκε από winmbileguru στο θέμα Σύνδεση boiler
Ναι , αλλά με τον τρόπο που περιγράφεις , το μποιλερ θα αναπτυξει θερμοκρασία πάνω από 60 βααθμούς κάτι που δεν θέλει ο φίλος. Παράλληλα θα έχεις και κατανάλωση καυσίμου γιατι μέχρι να κόψει ο λέβητας στους 70 βαθμούς (η εν πάσει περιπτώσει στους βαθμούς που τον έχει ρυθμίσει) θα στέλνει ερήμην ζεστά νερά στο μποιλερ ο κυκλοφορητης.

Το πέλετ δεν είναι η λύση στο ακριβό πετρέλαιο. Είναι το χαμαλίκι της ζωής σας. Θα πεθάνετε είλωτες του λεβητοστασίου σας. Θα καθαρίζεται τον λέβητα μία φορά την...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": frelas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #2073 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Σύνδεση boiler
Για ανεξαρτητη λειτουργια του μποιλερ που θελει ο φιλος, τοποθετουμε ανεξαρτητο κυκλοφορητη πριν τον κυκλοφορητη της θερμανσης των σωματων.
Εμβαπτιζομενο υδροστατη στην καταναλωση ζεστου νερου του μποιλερ (εκτος αν εχει ειδικη θεση το μποιλερ)
ρυθμιση εκει που θελουμε, προτεινομενη θερμοκρασια για μενα 55.
Η ηλεκτροβανα στο μποιλερ ειναι εντελως λαθος.
Οταν τραβαμε νερο η θερμοκρασια του πεφτει με αποτελεσμα ο κυκλοφορητης να ξεκιναει και να σβηνει στους 55.
Αυτος ειναι ο πιο απλος αξιοπιστος και οικονομικος τροπος θερμανσης μποιλερ.
Η λυση του να χρησιμοποιησουμε τον ηδη υπαρχον κυκλοφορητη θερμανσης δεν ειναι σωστη λογω μεγεθους και του στραγκαλισμου που τον προκαλουμε (τα κυβικα που στελνει ειναι πολυ περισσοτερα απο αυτα που θελουμε) εκτος αν υπαρχει διαφορικη βανα.
Για να μην υπαρχει φυσικη κυκλοφορια μετα το κυκλοφορητη βαλε μια βαλβιδα αντεπιστροφης και εισαι αψογος.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17738 από frelas
Απαντήθηκε από frelas στο θέμα Σύνδεση boiler

χρηστος8 έγραψε: Για ανεξαρτητη λειτουργια του μποιλερ που θελει ο φιλος, τοποθετουμε ανεξαρτητο κυκλοφορητη πριν τον κυκλοφορητη της θερμανσης των σωματων.
Εμβαπτιζομενο υδροστατη στην καταναλωση ζεστου νερου του μποιλερ (εκτος αν εχει ειδικη θεση το μποιλερ)


Επανέρχομαι μετά απο καιρό στο θέμα μπόιλερ. Εβαλα με ταφ εμβαπτιζόμετο υδροστάτη στα ζεστα νερα χρήσης του μπόιλερ (κάθετο μπόιλερ) αλλά δεν λειτουργεί γιατί στο σημείο εκείνο χωρις ροή νερού δεν ανεβάζει θερμοκρασία ο υδροστάτης . Ρώτησα κάποιον υδραυλικό και μου είπε ότι εμβαπτιζόμενους υδροστάτες βάζουν στα οριζόντια μπόιλερ και στα κάθετα κόβουν την λαμαρίνα, αφαιρούν την μόνωση και βάζουν υδροστάτη επαφής.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17794 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Σύνδεση boiler

frelas έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: Για ανεξαρτητη λειτουργια του μποιλερ που θελει ο φιλος, τοποθετουμε ανεξαρτητο κυκλοφορητη πριν τον κυκλοφορητη της θερμανσης των σωματων.
Εμβαπτιζομενο υδροστατη στην καταναλωση ζεστου νερου του μποιλερ (εκτος αν εχει ειδικη θεση το μποιλερ)


Επανέρχομαι μετά απο καιρό στο θέμα μπόιλερ. Εβαλα με ταφ εμβαπτιζόμετο υδροστάτη στα ζεστα νερα χρήσης του μπόιλερ (κάθετο μπόιλερ) αλλά δεν λειτουργεί γιατί στο σημείο εκείνο χωρις ροή νερού δεν ανεβάζει θερμοκρασία ο υδροστάτης . Ρώτησα κάποιον υδραυλικό και μου είπε ότι εμβαπτιζόμενους υδροστάτες βάζουν στα οριζόντια μπόιλερ και στα κάθετα κόβουν την λαμαρίνα, αφαιρούν την μόνωση και βάζουν υδροστάτη επαφής.




Εχεις δικιο...οντως ενα καθετο μποιλερ χωρις θεση για εμβαπτιζομενο υδροστατη εχει προβλημα αναγνωρισης θερμοκρασιας αν δεν τραβας νερο.

Απλη και ευκολη λυση ειναι αυτη που ανεφερες...την εφαρμοζω κι εγω σε αναλογες περιπτωσεις και βαζω τον επαφης στο μεσον του μποιλερ...προσεξε οχι κατω, ουτε πανω ψηλα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": frelas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ