Πρόβλημα κοχλία thermostahl ecobio 40 kw

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #169190 από Σιβαροπουλος
Καλησπέρα και παλι,.Ακόμα προσπαθώ να επιλύσω το πρόβλημα με το λέβητα κ έχω νέα δεδομένα.Ο κάτω κοχλίας,ενώ οπτικά τουλάχιστον φαίνεται μια χαρά,δε στέλνει καύσιμο(πυρινα-βιομαζα)στο φλογοθαλαμο.Γυρναει ο πάνω ρίχνει στο drop box πάνε στον κάτω αυτός γυρνάει γυρνάει αλλά απλά δεν τα σπρώχνει με αποτέλεσμα να γεμίζει ο ο χορός ανάμεσα στους δύο κοχλίες (drop box)και να κολλάνε όλα. Απεμπλεκοντας τον πάνω κοχλία να μην σπρώχνει,ο κάτω γυρνάει συνεχώς και ζήτημα να σπρώχνει μισό λίτρο καύσιμο σε μισή ώρα συνεχούς λειτουργίας..Πρακτικά δε στέλνει καύσιμο..Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #169201 από papg
Απαντήθηκε από papg στο θέμα Πρόβλημα κοχλία thermostahl ecobio 40 kw
Αν ο κάτω κοχλίας γυρνάει στις κανονικές στροφές αλλά δεν τα σπρώχνει πρέπει να έχει φθαρεί.Τον Βλέπεις τον κοχλία να γυρίζει; μήπως έχει κοπεί καμια ασφάλεια και δεν γυρίζει στις σωστές στροφές;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #169207 από Σιβαροπουλος
Καλησπέρα και πάλι,ο κοχλίας σίγουρα γυρίζει και μάλιστα στις στροφές που πρέπει καθώς δε γίνεται αλλιώς.. Περνάει μέσα απ' το μειωτηρα με σφήνα.Οσον αφορά τον κοχλία,λίγο πριν τελειώσει η προηγούμενη σεζόν όταν άρχισε να μου κάνει νερά,τον έλυσα και τον πήγα σε μηχανουργείο και τον "γέμισαν"!Το μόνο που μου φαίνεται λίγο ύποπτο είναι το τελείωμα του που δεν είναι ακαριαίο αλλά φαίνεται λίγο φαγωμενο. Αυτο σε συνδιασμό με τη διαδρομή που κάνει το καύσιμο που θα πρέπει να αναδυθεί μέσα στη φλόγα από χαμηλά με βάζει σε υποψίες..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #169208 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Πρόβλημα κοχλία thermostahl ecobio 40 kw
Έχει συμβεί σε φίλο παρόμοιο θέμα, αλλά η αιτία ήταν ο πυρήνας- που είχε υγρασία περίπου 20%. (μετρημένη απο μένα)
- Έβαλε για δοκιμή λίγα σακιά πέλλετ και τραβούσε κανονικά.
Αλλά εδώ , δεν φαίνεται να είναι αυτή η αιτία.
(Όμως στην θέση σας θα το δοκίμαζα κι αυτό. )


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #169210 από Σιβαροπουλος
Όντως δεν είναι αυτό το θέμα φίλε μου..Έτσι πίστευα και γω αλλά ακόμα και καθαρή βιομάζα που έβαλα από τους μύλους Κρήτης που είναι εγγυημένα καλή κ χωρίς υγρασία κάνει το ίδιο.. Δυστυχώς

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #169213 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Γιατι δεν λυνεις να δεις απο κουζινετα σφηνα σφηνοδρομο σπειρες κοχλια και οτι αλλο ακομα και αδειο αν δουλευει!!!!!!!!!!!!τοσες μερες ψαχνεσαι εδω τα εχεις κανει ολα αυτα που γραφουμε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ