Πρόβλημα υγροποίησης εξωτερικά καμινάδας

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162856 από thomas
Γεια σας,θα ήθελα την βοήθεια σας,στην καμινάδα που βλέπετε ,την οποία το καπέλο αυτό το έβαλα φέτος,μου κάνει υγροποίησεις και πέφτουν από την εξωτερική πλευρά κάτω και έγιναν μαύρα όλα.προφανως υγροποιείται το επάνω σημείο κ στάζουν νερά και όταν αυτά πέφτουν κατω καθώς περνάει ο καπνός , καπνός κ νερό γίνονται ένα και πέφτουν κάτω και μαυρίζουν τα πάντα.Τι μπορώ να κάνω στο καπέλο για να μήν γίνεται αυτό;πριν είχα χτιστό δεν γινόταν συμβαίνει και σε εσάς κάτι παρόμοιο,εσωτερικά της καμινάδας δεν έχω υγροποίησεις ,σε λέβητα πέλλετ είναι.
Συνημμένα:
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by thomas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162858 από dimlyk
το καπελο πιο ειναι ? ...ολη αυτη η μαυρη σιδηροκατασκευη?
αυτο παγωνει και μολις το ακουμπησει ο καπνος ο οποιος περιεχει υδρατμους αυτοματα υγροποιειται
δεν βλεπω κατι ευκολο να μπορει να γινει μ αυτο το καπελο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162861 από SHERIF

thomas έγραψε: Γεια σας,θα ήθελα την βοήθεια σας,στην καμινάδα που βλέπετε ,την οποία το καπέλο αυτό το έβαλα φέτος,μου κάνει υγροποίησεις και πέφτουν από την εξωτερική πλευρά κάτω και έγιναν μαύρα όλα.προφανως υγροποιείται το επάνω σημείο κ στάζουν νερά και όταν αυτά πέφτουν κατω καθώς περνάει ο καπνός , καπνός κ νερό γίνονται ένα και πέφτουν κάτω και μαυρίζουν τα πάντα.Τι μπορώ να κάνω στο καπέλο για να μήν γίνεται αυτό;πριν είχα χτιστό δεν γινόταν συμβαίνει και σε εσάς κάτι παρόμοιο,εσωτερικά της καμινάδας δεν έχω υγροποίησεις ,σε λέβητα πέλλετ είναι.


Εχω την ίδια χωρίς τέτοια προβλήματα. παγόδα απο λαμαρίνα για τετράωνη καμινάδα.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162864 από thomas

dimlyk έγραψε: το καπελο πιο ειναι ? ...ολη αυτη η μαυρη σιδηροκατασκευη?
αυτο παγωνει και μολις το ακουμπησει ο καπνος ο οποιος περιεχει υδρατμους αυτοματα υγροποιειται
δεν βλεπω κατι ευκολο να μπορει να γινει μ αυτο το καπελο

ναι αυτή η κατασκευή από αλουμινιο βαμμενο γκρι διαστασεις 75Χ85 ,φετος το εβαλα,δεν ξερω αν παιζει ρολο η θερμοκρασια καυσαερίων του λεβητα επειδή σε εμενα δεν ανεβαινουν πάνω από 90 βαθμούς,θελω να πω ότι αν ήταν υψηλα ισως εξατμιζοταν το νερο που σχηματίζεται στο επανω μερος,Σκεπτομαι σαν πρωτη λυση να βαλω μονωση στο επανω σημειο και μια άλλη λαμαρινα από πανω και να βιδωθεί ,μηπως αποφύγω τις υγροποιήσεις αλλιω το βγαζω και την κανω παλι κτιστη ,γιατι δεν γινεται μαυρίσαμε παντού,κεραμιδια -τωρα τα αλλαξα -και πλακες κατω.

SHERIF ναι σαν αυτό περιπου με μικροτερα κενα τα παραλληλα και μεγαλυτερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162865 από dimlyk
ναι εχει σημασια ....μεχρι ν ανεβουν εκει πεφτει αρκετα η θερμοκρασια τους και φτανει στο σημειο υγροποιησης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #163820 από SIMI
Καλησπέρα σας,
για να μην ανοίγω νέο θέμα συνεχίζω γράφοντας στο παρόν νήμα,
Είμαι σε οικοδομή στον 4ο όροφο έχοντας ενεργειακό τζάκι, η οικοδομή είναι 5οροφη και η καμινάδα χτίστη βγαίνει άλλα 3,5 μέτρα σε ύψος, τα τελευταία 70cm της καμινάδα είναι η μεταλλική σωλήνα και το καπέλο.
το πρόβλημα μου είναι οτι τρέχουν "ζουμιά" από την καμινάδα.
Έφερα τον άνθρωπο που μου έβαλε το τζάκι και μου είπε ότι θα πρέπει να κόψουμε τον σωλήνα που είναι εκτός του χτισίματος

.
Μπορείτε να με συμβουλέψετε τι να κάνω?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ