Τοποθετηση κυκλοφορητη inverter DAB EVOSTA

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159779 από dragonfly
Αναλογα ποσο γρηγορη κυκλοφορια θελεις, ξεκινα χαμηλα και ανεβαζεις σταδιακα, συνηθως στο φουλ ακους λιγο θορυβο στα σωματα απο τη ροη.Επισεις οταν κανεις πολυ γρηγορη κυκλοφορια μπορει να κανει υγροποιηση στην αρχη οταν επιστρεψουν τα κρυα νερα απο τα σωματα,θα τα βρεις αυτα στην πραξη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geodag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159780 από geodag
Απαντήθηκε από geodag στο θέμα Τοποθετηση κυκλοφορητη inverter DAB EVOSTA
Σε ευχαριστώ για όλα φίλε μου....π

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159782 από χρηστος8

geodag έγραψε: Εγώ φίλε μ έχω ενεργειακό τζάκι υδραυλικο...που μου χρειάζεται ο θερμοστάτης χώρου??


Τρικυμια εν κρανιω φιλος...
Απαντησες μονος σου αυτο που με ρωτας και επιβεβαιωνεις την αναγκη του θερμοστατη ;)
Η αναζητηση σου για θερμοστατικες κεφαλες, απαντα απο μονη της στο που σου χρειαζεται ο θερμοστατης χωρου.
Και για να σε βοηθησω λιγο :)
Προσεξε γιατι αν οι θερμοστατικες κεφαλες (που σκεφτεσαι να βαλεις) κλεισουν ολες... τοτε μπορει να υπαρξουν ατυχηματα B)

ΥΓ. Τα Ελληνικα σου χρηζουν βελτιωσης μια και η προηγουμενη μου απαντηση με παραθεση απευθυνοταν σε συγκεκριμενο (guider) χρηστη με λεβητα και οχι σε σενα βεβαιως B) .



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159784 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Τοποθετηση κυκλοφορητη inverter DAB EVOSTA
@dragonfly σ' ευχαριστω για την απαντηση, κατι τετοιο αντιληφθηκα και εγω μελετωντας τα διαγραμματα. Απλα η περιπτωση που αναβοσβηνουν τα leds (μιλωντας παντα για την αναλογικη διαφορικη ρυθμιση) με μπερδεψαν. Τελικα δεν σημαινει τιποτε αλλο παρα την αναγκαια "λυση" για να εχει ο κατασκευαστης δυνατοτητα να μπορει να εμφανιζει 6 ρυθμισεις με μονο 3 leds. Για την ωρα επελεξα την θεση 3.
Στο σπιτι (που ειναι μακροστενο) εχω 13 σωματα με θερμοστατικες βανες και 1 χωρις (για περιπτωση "αναγκης). Υπαρχει επισης τοποθετημενη τριοδη βανα 60 βαθμων για την αποφυγη υγροποιησεων. Δυο σαιζον που το δουλεψα ετσι (με κλασσικο κυκλοφορητη τριων σταθερων ταχυτητων) στην ταχυτητα ΙΙΙ δουλευε μια χαρα, εχοντας σε καθε χωρο την θερμοκρασια που ηθελα. Ομως, για να μην τα φτυσει ξαφνικα καποια στιγμη ο κυκλοφορητης (λογω 24ωρης λειτουργιας) αποφασισσα να τον αλλαξω με inverter, να κανω και οικονομια ρευματος συν τοις αλλοις. Τι καπνο φουμαρει αυτος που πηρα (σχετικα φτηνα για να πω την αληθεια) θα φανει συν τω χρονω..

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159786 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τοποθετηση κυκλοφορητη inverter DAB EVOSTA
προφανως υα μανιουαλς ειναι για τους ειδικους που ξερουν να διαβαζουν καμπυλες...οχι οτι ειναι τοσο τραγικο να το καταλαβει κανεις αλλα η ρυθμιση του κυκλοφορητη δεν ειναι ανεξαρτητη απο την ολη εγκατασταση που προυποθετει μελετη κι αυτη προφανως χρειαζεται περισσοτερες γνωσεις .
στα ερωτηματα σας ...οπως αναφερθηκε οι καμπυλες αναφερονται σε ταχυτητα (απλοικα)...ξεκιναμε απο χαμηλα κι αναλογα αν και ποσο γρηγορα ζεσταινονται ολα τα σωματα ανεβαζουμε ταχυτητα .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159787 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Τοποθετηση κυκλοφορητη inverter DAB EVOSTA
Δυστυχως απο εκει που τον αγορασα δεν υπηρξε καμμια τεχνικη υποστηριξη. Εγω παντως θεωρουσα οτι ο inverter εχει την ικανοτητα να μεταβαλλει την ταχυτητα κινησης του νερου αναλογα με τις αναγκες του συστηματος, στην προκειμενη περιπτωση την δικη μου, αναλογα με ποσες θερμοστατικες βανες ειναι "ανοικτες". ποσα σωματα δηλαδη αντλουν ζεστο νερο. Αυτο δεν ισχυει?

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ