Αντικατάσταση θερμοστάτη χώρου και καμινάδας

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157598 από kirkinezi
Καλησπέρα.
Θέλω να αντικαταστήσω το θερμοστάτη χώρου με έναν πιο ακριβείας από αυτόν που έχω τώρα (Siemens RDH10)
και θα ήθελα τη γνώμη σας εαν αξίζει να πάω σε έναν PID η απλά να πάω σε έναν απλό ψηφιακό αλλά με
περισσότερη ακρίβεια πχ κάποιον με 0,5Κ διαφορικό.
Σε μια πρόχειρη μέτρηση που έκανα , με ρυθμισμένο τον θερμοστάτη στο 18,5 και εξωτερική θερμοκρασία 9 βαθμών πήρα τις παρακάτω μετρήσεις:
- Ο θερμοστάτης παραμένει κλειστός για 2h:40min από το 19 έως το 17,5 που ενεργοποιείται.
- Ο θερμοστάτης παραμένει ανοιχτός για 23min από το 17,5 έως το 19 που απενεργοποιείται.
- Όσο ο θερμοστάτης ήταν ανοιχτός , η θερμοκρασία του boiler του καυστήρα πήγε από 50 στους 65 βαθμούς.

Όσον αφορά την καμινάδα , είναι 9m ύψος αμόνωτη και θέλω να την αντικαταστήσω με ανοξείδωτη 2πλού τοιχώματος.
Εαν κάνω τα δυο παραπάνω , τι βαθμό εξοικονόμησης θα πετύχω; (εαν πετύχω; )
Και για να δώσω περισσότερα στοιχεία για να έχετε μια πιο πληρέστερη εικόνα της εγκατάστασης ,
το σπίτι είναι παλαιό ('70) διπλοκατοικία (ισόγειο και 1ος) 137τ.μ με διπλότουβλο αμόνωτο μέσα σε αστικό ιστό.Η θέρμανση αφορά αποκλειστικά το ισόγειο.Ο πάνω όροφος δεν χρησιμοποιείται.Περιοχή Αργολίδα.
Πρόσφατα έβαλα κουφώματα συνθετικά Kommerling (Uf:1,3W/m2K) με διπλό τζάμι ενεργειακό (4mm-20mm-4mm).
Ο καυστήρας είναι ο Chappee NXR 1C 70 85lt με 70kW ονομαστική ισχύς , 76,7kW θερμική ροή.
Μπεκ Danfoss 0,75 60S.Δεν διαθέτει δοχείο αδράνειας.Είναι συνδεδεμένος με ηλιακό 160lt.
Τα σώματα είναι 6 μεγάλα και 3 μικρά συνολικών θερμίδων 18.500.Ενδοδαπέδια δεν υπάρχει.
Επίσης με πρόχειρες μετρήσεις που κάνω κατά καιρούς στο πετρέλαιο , ο καυστήρας δουλεύει και καταναλώνει κατά μέσο όρο 5,2h/lt.
Την κάθε σαιζόν καταναλώνω περίπου από 1.200 εως 2.000 λίτρα πετρελαίου.
Κάθε βοήθεια-συμβουλή ευπρόσδεκτη.
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kirkinezi.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157626 από dimlyk
οσο αφορα την καμιναδα υπαρχει μια θεωρητικη εξοικονομηση αλλα οχι τοση που να δικαιολογει την αντικατασταση της αν δεν υπαρχουν αλλλοι λογοι
με τον θερμοστατη αυτο που θα πετυχεις θα ειναι μια πιο ομαλη διακυμανση της θερμοκρασιας αν οι 1,5 διαφορα σ ενοχλει
αν θες να κανεις πραγματικη οικονομια χρειαζονται πιο δραστικες λυσεις οπως καποια αντισταθμιση οι οποιες ομως λογω κοστους χρειαζονται σκεψη ...δες ομως και τι θα καψεις φετος που ο χειμωνας ειναι πιο αντιπροσωπευτικος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157631 από PAPADAKIS
Καλημέρα ,άλλαξα τον απλό θερμοστάτη με τον Siemens rev 13 που έχει pid και μπορούσα μέσω αυτού να τον βάλω να δουλέψει με διαφορικό 0,25 (αν θυμάμαι καλά).
Είναι ιδανικός γιά λέβητα πετρελαίου (το pid) Και όχι τόσο γιά λέβητα πέλετ γιατί ο λέβητας πετρελαίου ανοίγει και κλείνει κρατώντας το σπίτι σε μία πιό σταθερή θερμοκρασία από το σκαμπανέβασμα του προηγούμενου μου αναλογικού θερμοστάτη.
Στο λέβητα πέλετ που έβαλα μετά , δεν δούλεψα τον θερμοστάτη με pid γιατί με το σβήσιμο κάθε φορά που έφθανε θερμοκρασία ξανάπαιρνε μπρος (το πέλετ είναι πιό αργό σε απόδοση θερμότητας στο χώρο).
Εχω τον Chappee XR3/306 100 KW (Παροπλισμένο) αγορασμένο γιά 2 μεζονέτες μαζί,άσχετα αν μετά δεν κατοικήθηκε η μία και έμεινα μόνος.
Δύο παρατηρήσεις και μία ερώτηση αν μπορεις να μου απαντήσεις.
1.-Αλλαξα το μπεκ danfoss που είχε με ένα μικρότερο και είδα σχετική διαφορά στη κατανάλωση,όπως και κατέβασα τα νερά στους 75 βαθμούς από 85 που είχε βάλει τότε ο υδραυλικός.
2.-Το σπίτι σου αργεί να χάσει τη θερμοκρασία που έχει ανακτήσει,άρα γιατί δεν ανεβάζεις λίγο τον θερμοστάτη γιά καλύτερη ποιότητα θέρμανσης μέσα στο χώρο σου??
Η ερώτηση μου είναι αν στον λέβητα σου υπάρχουν εσωτερικοί επιβραδυντές καυσαερίων ή οχι .
Μιχάλης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ