Λέβητας πέλλετ Thalia plus 30kw

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157357 από georgetlf
Λέβητας πέλλετ Thalia plus 30kw δημιουργήθηκε από georgetlf

Γεια σας και από 'μένα και πολλά συγχαρητήρια για την υπομονή και επιμονή σας για την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρετε.
Πριν ένα μήνα μήνα περίπου αποφάσισα να αλλάξω τον λέβητα πετρελαίου για οικονομικούς λόγους και μετά από ψάξιμο στο internet και συζητήσεις με μηχανολόγους αποφάσισα να εγκαταταστήσω λέβητα νερού πέλλετ (σωστό ή λάθος δεν έχω αποφασίσει ακόμη). Βρήκα λοιπόν ένα λέβητα Thalia plus 30kw μεταχειρισμένο, κατασκευής του 2012 ο οποίος είχε δουλέψει μία σεζόν, σε αρκετά καλή τιμή και αποδείχτηκε ότι είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση ( ο μηχανολόγος που είδε το σπίτι, 140τμ περίπου με μέτρια μόνοση + boiler ζεστού νερού είπε ότι χρειάζομαι 27kw ).
Χωρίς πολύ σκέψη τον αγόρασα και έφερα ηλεκτρολόγο, υδραυλικό, μηχανολόγο που ειδικεύονται σε εγκαταστάσεις τέτοιου είδους στην πόλη μου ( Χανιά Κρήτης ) και τον τοποθέτησαν-εγκατέστησαν.
Μέχρι εδώ όλα καλά, το πρόβλημα είναι ότι κανείς δεν γνωρίζει να ρυθμίσει τον συγκεκριμένο λέβητα και λόγω του ότι είναι μεταχειρισμένος δεν υπήρχε ούτε το manual. Με πολλά καθημερινά πειράματα κατάφερα να τον δουλέψω και μετά από επικοινωνία μου με την mytherm μου έστειλαν ένα manual αλλά ήταν για πιο νέα μοντέλα, ξανά επικοινώνησα μαζί τους, τους είπα ότι το manual που μου έστειλαν δεν έχει καμία σχέση με το menu που έχει ο λέβητας μου και μου απάντησαν ότι ο δικός μου λέβητας έχει το παλιό menu και θα μου στείλουν το αντίστοιχο manual όπως και έγινε.
Το έστειλαν, το έχω και σε φωτο, έχει κάποιες προτιμώμενες ρυθμίσεις οι οποίες "παίζουν" ανάλογα την ποιότητα του πέλλετ κτλπ.
Όσο δεν είχα το manual σκέφτηκα να κάνω reset στον λέβητα και στη συνέχεια θα έβλεπα τι θα κάνω, με το reset λοιπόν δούλευε, όταν όμως μου ήρθε το manual είπα να αλλάξω τις ρυθμίσεις με αυτές που ήταν προτινόμενες.
Όταν το έκανα λοιπόν κατά την έναυση έριχνε τόσο πολύ πέλλετ που γέμιζε μέχρι πάνω το τασάκι με αποτέλεσμα να μη μπορεί να ανάψει η φλόγα και να βγάζει πάρα μα πάρα πολύ κάπνα από την καμινάδα. Όταν το είδα αυτό έκανα ξανά reset και η έναυση ήταν και πάλι μια χαρά.
Μετά απ'αυτό ψάχνω από μόνος να βρω ποιες είναι οι κατάλληλες ρυθμίσεις, χωρίς να ξέρω αν ο λέβητας λειτουργεί σωστά η όχι.
Θα με βοηθούσε πάρα πολύ αν κάποιος που γνωρίζει τις λειτουργίες και τις ρυθμίσεις του λέβητα μου εξηγούσε κάποια πράγματα σχετικά με το τι ακριβώς είναι το κάθε p1,p2,p3 κλπ που έχει στο menu και πως πρέπει να ρυθμιστεί το κάθε ένα.
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by georgetlf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157362 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Λέβητας πέλλετ Thalia plus 30kw
Βασική αρχη.
Οτι δουλευει δεν το πειραζεις. το διαπιστωσες και μονος σου με το ποτυρακι :)

Ενδειξεις οτι "κατι" πρεπει να πειραξεις
α. ΠΟΛΥ γρηγορα μαυρισμενο τζαμι
β. ( συμαντικό ) αρκετα πετρωδη καταλοιπα στο ποτυρακι αμα σβησεις
γ. "τεμπελικη" φλογα σα τζακι ενα πραγμα σε καποια ταχυτητα

αλλα πραγματα ειναι πιο τεχνικά δεν αφορουν την φλογα.
ΥΓ. δεν εχω την ιδια σομπα. Ολοι ομως εχουμε γινει ειδικοι στο μοντελο μας :) :)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": georgetlf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157474 από georgetlf
Απαντήθηκε από georgetlf στο θέμα Λέβητας πέλλετ Thalia plus 30kw
α. Πολύ γρήγορα μαυρισμένο τζάμι δεν έχω
β. Πετρώδη κατάλοιπα στο ποτηράκι δεν υπάρχουν
γ. Η φλόγα είναι αρκετά ζωηρή

Φαντάζομαι λοιπόν ότι λειτουργεί αρκετά καλά, ειδικά μετά τον καθαροσμό που έκανα στα τούμπο άλλαξε πολύ η συμπεριφορά του προς το καλύτερο, δηλαδή ήταν ρυθμισμένα τα νερά στους 70c, πάνω από 63-64 δεν ανέβαινε η θερμοκρασία τους τώρα όμως σε περίπου 40 λεπτά ανεβαίνουν στους 70c επίσης η θερμοκρασία καπναερίων από 200-218c που ήταν, έπεσε στους 185-195.

Απλά θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει το manual σε περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξω κάτι να ξέρω τι θα κάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157530 από georgetlf
Απαντήθηκε από georgetlf στο θέμα Λέβητας πέλλετ Thalia plus 30kw
Κανείς ρε παιδιά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157547 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητας πέλλετ Thalia plus 30kw
Αφου δεν εχεις καποιο θεμα τι να πειραξεις και γιατι?επεισης εχεις το μανιουαλ στα ελληνικα και τις παραμετρους που φοραει ο λεβητας.τι αλλες επεξηγησεις ψαχνεις τα λεει αναλυτικα απο οτι ειδα!!!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: το παν ειναι το καθαρισμα λεβητα τουμπο καμιναδας χωρου καυσης ===ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΚΑΥΣΗ!!!!!!!!!!!! ;) ;) ;) ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157552 από georgetlf
Απαντήθηκε από georgetlf στο θέμα Λέβητας πέλλετ Thalia plus 30kw
Το ερώτημα μου είναι τι σημαίνει η κάθε παράμετρος γιατί δεν έχω την παραμικρή ιδέα..
Αν δεν ξέρεις, δεν θες ή δεν έχεις τον χρόνο να μου εξηγήσεις ok.
Το λάθος είναι δικό μου που δεν φρόντισα να μάθω πρώτα και μετά να βάλω θέρμανση πέλλετ, το παραδέχομαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ