Ρύθμιση καυστήρα πέλλετ (Burnit Pell 25)

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156159 από donya28
Απαντήθηκε από donya28 στο θέμα Ρύθμιση καυστήρα πέλλετ (Burnit Pell 25)
25 λεπτά κάνει ο λέβητας για να πάει το νερό στους 60.
Είχα πετρέλαιο.. μετά ξυλολέβητα και τα τελευταία 2 χρόνια αυτό (Με του πετρελαίου είχα πολύ καλή θέρμανση).
Είναι ρυθμισμένο στους 70 βαθμούς!!!
Τώρα καίει σχεδόν 3 τσουβαλάκια πέλλετ (που πέρυσι στα κρύα έκαιγα 2 και πολύ σπάνια 2,5 αυξήθηκε η κατανάλωση πέλλετ και η απόδοση θέρμανσης είναι ίδια).
Στην 3η σκάλα το έχει βάλει στο 42..... η προηγούμενη ρύθμιση ήταν στο 32!!!

Και δεν ξέρω τι αλλαγές έκανε στην ρύθμιση ο τεχνικός τουλάχιστον να το κάνω να καίει όσο έκαιγε!!!

Ευχαριστώ για την βοήθεια και το χρόνο σου!!!
Καλή χρονιά σε όλους!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156160 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ρύθμιση καυστήρα πέλλετ (Burnit Pell 25)
Καλημέρα και Καλή Χρονιά.
Τρία σακιά για το κρύο αυτό δεν είναι άσχημα.
Δεν ανάφερες που μένεις και σε ποια θερμοκρασία ρύθμισες τον θερμοστάτη χώρου.
Αν ζεσταίνεσαι με τους 60c του νερού στο λέβητα ρύθμισε την ανώτερη στους 60-62 από τους 70 θα εξοικονομήσεις αρκετά κιλά τον μήνα.
Μας ενδιαφέρει σε ποια ισχύ λειτουργεί ο καυστήρας αν και ο καυστήρας με ονομαστική ισχύς στα 25 kw δεν μπορεί να κάνει ουσιαστικές μεταβολές παίζει με 2-3 kw τίποτα ουσιαστικό δηλ. αν εννοείς ότι αν αύξησε την ισχύ τόσο , αυξήθηκε και η κατανάλωση. Ίσα -ίσα αν αύξησε την ισχύ θα πιάνει και πιο γρήγορα τη θερμοκρασία επιλογής θα μεταβαίνει και γρηγορότερα στη καύση συντήρησης και αυτό είναι πολύ θετικό στοιχείο.
Αυτό που εσύ πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις καλά το μάνυαλ, νε ενημερωθείς για την όλη λειτουργία του κύκλου λειτουργίας της καύσης του πέλλετ και μην περιμένεις από τους τεχνικούς να είναι συνεχώς πάνω από το κεφάλι σου (γιατί μπορεί να μην ξέρουν πολλά από παραμετροποιήσεις)
Θα πρέπει εσύ να κάνεις όποιες αλλαγές θα φέρουν αποτέλεσμα, αφού θα μάθεις καλά τη λειτουργία του κοντρόλλερ και την όλη φιλοσοφία του προγράμματος του.
Εγώ από την εμπειρία μου αν σου έκανα τη δουλειά θα έβαζα έναν λέβητα μαντεμένιο αξίας 550 ευρώ ισχύος 35-40 kw και καυστήρα 35 kw γιατί τα απλά σώματα έχουν πολλά νερά και κουράζουν τον καυστήρα.
Επίσης θα εγκα/σα τρίοδη φορτίου 55c και αν είχες ακόμα να δώσεις 100 ευρ.ω θα σου έβαζα και τετράδη ανάμιξης και θα έπαιζες τα γκάζια από αυτή.
Λέβητας35kw-40kw -καυστήρας8-35kw -τρίοδη55c-τετράδη -δεύτερος κυκλοφ.rs25-6-και εγκα/ση υδρ+ηλεκτρ= 2140 ευρώ αλλά θα είχες εγκα/ση όχι αστεία πράγματα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156241 από donya28
Απαντήθηκε από donya28 στο θέμα Ρύθμιση καυστήρα πέλλετ (Burnit Pell 25)
Είμαι από Γιαννιτσά..
Το θερμοστατη συνήθως το έχουμε στο 24.
Η διαφορά Ή μεγάλη είναι στην καύση συντήρησης...... καίει περισσότερο από ότι πρίν..... !!!!
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση!!
Αύριο πάντως θα τον ανοίξω για καθαρισμό..... Γιατί βλέπω ότι έχει θέμα και η φλόγα.....Έχει μια ένδειξη της φλόγας που μέχρι τώρα ήταν στο 170 με 185 και μου είχαν πει ότι είναι καλές ενδείξεις..... Τώρ δεν ανεβαίνει πάνω από 110!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156307 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ρύθμιση καυστήρα πέλλετ (Burnit Pell 25)
Δεν πάει έτσι. 24 c είναι υπερβολικά πολύ και θα πρέπει να μειωθεί στο 21 σε σε εξωτερικές κάτω από 3c και 22 πάνω από τους 4c.
Έχεις αξιόπιστο θερμοστάτη προτείνεται ψηφιακός σε αντιπροσωπευτικό σημείο <1,65 ύψος-διάδρομος -εσωτ. τοίχος- απόσταση από Θ.Σ.>3 μ>.
Τοποθέτησε ένα ψηφιακό θερμόμετρο εξ επαφής με τον θερμοστάτη για να έχεις καλύτερη εικόνα.
Το 170 που αναφέρεις θα είναι η φωτεινότητα της φλόγας, σού είπα διάβασε το μάνυαλ του κοντρόλλερ ή γράψε τον τύπο του να το κατεβάσω και να το διαβάσω.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156315 από avlissi
Απαντήθηκε από avlissi στο θέμα Ρύθμιση καυστήρα πέλλετ (Burnit Pell 25)

etsa67 έγραψε: Δεν πάει έτσι. 24 c είναι υπερβολικά πολύ και θα πρέπει να μειωθεί στο 21 σε σε εξωτερικές κάτω από 3c και 22 πάνω από τους 4c.
Έχεις αξιόπιστο θερμοστάτη προτείνεται ψηφιακός σε αντιπροσωπευτικό σημείο <1,65 ύψος-διάδρομος -εσωτ. τοίχος- απόσταση από Θ.Σ.>3 μ>.
Τοποθέτησε ένα ψηφιακό θερμόμετρο εξ επαφής με τον θερμοστάτη για να έχεις καλύτερη εικόνα.
Το 170 που αναφέρεις θα είναι η φωτεινότητα της φλόγας, σού είπα διάβασε το μάνυαλ του κοντρόλλερ ή γράψε τον τύπο του να το κατεβάσω και να το διαβάσω.


Το manual του κοντρολλερ το εβαλα σε λινκ πιο πανω.
Αν ο φιλος το διαβασει (οποτε θα καταλαβει και τον τροπο λειτουργιας του) εδω ειμαι να απαντησω σε αποριες.
"etsa67" σωστα ειπες οτι η τιμη που λεει ο φιλος ειναι απο το φωτοκυτταρο του καυστηρα.
Για να θεωρησει ο κοντρολλερ οτι το πελλετ αναψε δεν μετραει την θερμοτητα καυσαεριων οπως κανουν καποιοι κοντρολλερ αλλα την ενταση της φλογας. Αναλογα με τον αριθμο που εχεις ρυθμισει και το χρονο που αυτος μενει σταθερος και προς τα επανω. (οποτε το φωτοκυτταρο πρεπει να ειναι παντα καθαρο για να δινει την σωστη ενδειξη)

Και το manual απο την Burnit.
www.dropbox.com/s/y1enbk0r97iy93g/wbs_ac_20pell_25.pdf?dl=0

Το ψευδεσθαι ανελευθερον,ή αληθεια γενναιον
(Το να ψεύδεται κανείς είναι ανελεύθερο. Το να λέει την αλήθεια είναι γενναίο)
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by avlissi.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156337 από donya28
Απαντήθηκε από donya28 στο θέμα Ρύθμιση καυστήρα πέλλετ (Burnit Pell 25)
Σήμερα καθάρισα το καυστήρα και είδα ότι τώρα το φωτοκύτταρο γράφει κανονικά τώρα 170-180.
Θερμοστατη χώρου έχω ένα ψηφιακό τις clima vemer.....
Ευχαριστώ για το μανιουαλ θα το διαβάσω αν και δεν νομίζω να βγάλω άκρη γιατί με τα αγγλικά δεν ήμαστε Καλά φιλαράκια :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ