Θερμοκρασία καυσαερίων - Καπνός από το τάμπερ

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158422 από nick833
"Στο (3) εννοείς ότι αν δουλεύει συνεχώς ο λέβητας σε φουλ ρυθμό παράγεται περισσότερη στάχτη ή το αντίστροφο;"
Λέω για τους λόγους που κάνουν τον ανεμιστήρα να έχει περισότερα ON ή OFF.
Αν είναι πολλή ώρα ΟΝ, τότε θα έχεις λιγότερη στάχτη στον επάνω θάλαμο.

Όσο σμπρώχνεις μέσα το πειράκι της ρύθμισης, τόσο μειώνεις τον πρωτογενή αέρα και αυτόματα αυξάνεται ο δευτερογενής.

Δεν ξέρω πως είναι το κλαπέ που έβαλες. Σφραγίζει και προς τις δύο κατευθύνσεις, ή μήπως μόνο προς μία την φορά; Δηλαδή δουλεύει σαν βάνα, ή σαν αντεπίσροφο.

Για την καμινάδα νομίζω ότι η μόνωση στο κομμάτι εντός του λεβητοστασίου, δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά.
Καλό θα ήταν να μονώσεις την εξωτερική γωνία ίνοξ και την μαρμάρινη πλάκα εκεί δίπλα (αν καταλαβαίνω καλά από τις φωτογραφίες.
Το χτιστό κομμάτι θεωρείται κάπως μονωμένο (σε σχέση με καμινάδα μονού ίνοξ)

Και κυρίως να την ψηλώσεις λίγο, όπως είπες κι εσύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158424 από jamiespoursas
Ωραία, σε ευχαριστώ φίλε μου. Τώρα κατάλαβα πως επηρεάζει την λειτουργία του λέβητα το πειράκι του πρωτογενή / δευτερογενή αέρα.
Το κλαπέ σφραγίζει τον καπναγωγό του πετρελαιολέβητα, περίπου 1/2 μέτρο πριν την ένωση με την κτιστή καμινάδα. Νομίζω το ιδανικότερο θα ήταν να σφράγιζε ακριβώς στην ένωση, γιατί φαντάζομαι τώρα για μισό μέτρο υπάρχουν επιστρεφόμενα καυσαέρια στον καπναγωγό του πετρελαιολέβητα.
Το κομμάτι της γωνίας inox εξωτερικά αν το τυλίξω με πετροβάμβακα θα είναι σωστό ή θα πρέπει να μπει γωνία διπλού τοιχώματος; Το ίδιο και στην μαρμάρινη πλάκα εξωτερικά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161504 από jamiespoursas
Καλησπέρα και καλό χειμώνα σε όλους.
Φέτος ακολούθησα τις πολλές και καλές συμβουλές που παρέχει απλόχερα το φόρουμ, από ειδικούς και μη και οφείλω να πω ότι κατανοώντας αρκετά πράγματα ως προς την λειτουργία και τις ανάγκες ενός ξυλολέβητα, έπραξα τα ακόλουθα:
1. Προμηθεύτηκα 15 τόνους οξιά, ήδη από τον Απρίλιο, η οποία και στεγάζεται σε χώρο προστατευμένο από την βροχή και καλά αεριζόμενο.
2. Μόνωσα την πλάκα του σπιτιού με δύο στρώσεις 5αρι πετροβάμβακα των 50γραμ και στεγάνωσα την κεραμοσκεπή.
3. Στο λεβητοστάσιο δεν έκανα κάποια παρέμβαση, γιατί επένδυσα φέτος στην μόνωση της πλάκας.
Λειτουργία της εγκατάστασης
1. Έχοντας ήδη πρόβλημα με τον ελκυσμό της καμινάδας, καθαρίζω πιο τακτικά τον λέβητα. Ανά 2-3 μέρες την στάχτη από τον πάνω και κάτω θάλαμο του λέβητα και ανά 10 μέρες γενικό καθαρισμό.
2. Το πειράκι ρύθμισης του πρωτογενή / δευτερογενή αέρα το ρύθμισα στα 15mm. Αυξάνοντας με τον τρόπο αυτόν τον πρωτογενή αέρα πετυχαίνω καλύτερη καύση των ξύλων, λιγότερη πίσσα / λιγότερη στάχτη στον θάλαμο καύσης, καθαρότερο λέβητα. Θερμοκρασία καυσαερίων 250-300 βαθμούς σε πλήρη ισχύ (ανοιχτό βεντιλατέρ) και 150-170 σε κατάσταση αδράνειας.
Σίγουρα αυξάνεται και η κατανάλωση σε ξύλα, αλλά στην παρούσα φάση έχω όφελος από τα παραπάνω.
3. Η τροφοδοσία του λέβητα γίνεται με τέτοιον τρόπο ώστε να μην μένουν άκαυστα ξύλα (τόσα ξύλα όσα χρειάζεται για να καούν μονομιάς). Προσπαθώ δηλαδή να αποφύγω την ατελή καύση, με ότι συνεπάγεται αυτό. Φυσικά επισκέπτομαι συχνότερα το λεβητοστάσιο, αλλά δεν με ενοχλεί.
4. Πριν τρεις μέρες δοκίμασα και το PisaOff, θα επανέλθω σε αυτό αργότερα, να σας πω τις εντυπώσεις μου.

Γενικά φέτος είμαι πιο ευχαριστημένος από την λειτουργία της εγκατάστασης.
Σίγουρα παίζουν ρόλο και τα ξύλα τα οποία είναι πιο ξερά από αυτά που έκαιγα πέρυσι, καλύτερα κομμένα (45-50cm μήκους και 12-15cm διαμέτρου), αλλά με την ρύθμιση του πρωτογενή αέρα για να αντιμετωπίσω τον χαμηλό ελκυσμό και τον συχνότερο και καλύτερο καθαρισμό, βλέπω σημαντική βελτίωση.

Οποιαδήποτε παρατήρηση καλοδεχούμενη.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161510 από Valo
Βλέπω οτι έχεις κινηθεί σε σωστά μονοπάτια.. Κατα την άποψη μου το επόμενο βήμα σου θα πρέπει να είναι μια νέα καμινάδα , διπλού τοιχώματος κατα προτίμηση.Το καλοκαίρι έβαλα κι εγώ μια τέτοια και μόνο θετικά έχω να σου πω.
Βέβαια λόγω αυτής , αναγκάστηκα και τοποθέτησα και βαρυτικό τάμπερ ελκυσμού το οποίο με εξέπληξε κατα την λειτουργία του.. Ο δικός μου δεν είναι πυρολυτικός βέβαια , τα ξύλα μου όμως είναι σαν δυναμίτης , με υγρασία γύρω στο 7-11



% ! ΄Εχω 15 τόνους οξυά και μεσέ.
Φρόντισε λοιπόn για μια νέα καμινάδα στο μέλλον με ένα ρυθμιστή υποπίεσης (το δικό μου είναι Darco RCR) και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα

Για του λόγου το αληθές (Φωτό)

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161517 από jamiespoursas
Αυτό με την καμινάδα που αναφέρεις ήταν να το κάνω φέτος, αλλά τελικά έκανα βελτιώσεις στην πλάκα και στην κεραμοσκεπή.
Τα ξύλα σου είναι όντως μπαρούτι. Σήμερα έσκισα 2-3 ξύλα δικά μου και μέτρησα υγρασία. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το υγρασιόμετρο από τα Lidl, αλλά πόσο έξω να πέφτει δηλαδή?

Ξέχασα χθες να αναφέρω πως πλέον δεν έχω το πρόβλημα με τον καπνό από το τάμπερ. Κατά την τροφοδοσία έχω λίγο καπνό, αλλά είναι θέμα ελκυσμού πιστεύω. Διορθώνοντας την καμινάδα ή τοποθετώντας νέα, θα λυθεί κι αυτό.
Ένα θέμα που υπάρχει ακόμα είναι πως το 1000αρι δοχείο αδράνειας μου πέφτει κάπως μικρό. Θα ήθελα σίγουρα τουλάχιστον ακόμα ένα. Πιστεύω πως τα οφέλη στην λειτουργία και οικονομία της εγκατάστασης είναι πολλά.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161535 από Valo
Και τα δικά σου μπαρούτια είναι όντως.... Έχεις πυρόλυσης και τέτοια πρέπει να καις
Εγώ και λίγο πιο υγρά να είναι δεν έχω πρόβλημα , αλλά ευτυχώς κάθε χρόνο είναι τέτοια, είμαι τυχερός.

Αν βάλεις νέα καμινάδα σε συνδυασμό με ρυθμιστή υποπίεσης θα είσαι άψογος. Αν βάλεις μονωμένο ταφ ή καμπύλη σε εκείνο το κομμάτι που είναι εκτεθειμένο , δεν νομίζω να δείς διαφορά - κάντο μόνο αν έχεις υγροποίηση σε εκείνο το σημείο.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ