Θερμοκρασία καυσαερίων - Καπνός από το τάμπερ

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155498 από dimlyk
αυτο το specific fuel μεταφραζεται εξειδικευμενα καυσιμα και σε ελευθερη μεταφραση προσαναματα .
υπαρχει μια τεχνικη που εφαρμοζεται σε τζακια και σομπες κι ισως βοηθησει ...βαζεις λιγα μικρα ξυλαρακια και τ αναβεις με την πορτα λιγο ανοιχτη ....αυτο βοηθαει στην γρηγορη καυση και ζεσταμα της καμιναδας ωστε να αποκτησει ελκυσμο και στην συνεχεια βαζεις τα ξυλα σου κλεινεις την πορτα κλπ ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155531 από jamiespoursas
Σε ευχαριστώ φίλε μου για την διευκρίνιση. Είμαι καινούριος στο θέμα και την ορολογία δεν την κατέχω.
Έτσι όπως τα λες ανάβω τον λέβητα. Λίγα προσανάμματα στην αρχή, μόλις αρπάξουν βάζω 2-3 ξύλα και με τον κάτω θάλαμο ανοικτό περιμένω να ανεβάσουν θερμοκρασία τα καυσαέρια και μετά γεμίζω τελείως τον επάνω θάλαμο.
Έχω ξεψαχνίσει το εγχειρίδιο του κατασκευαστή, πήρα και κάποιες πληροφορίες από το επίσημο site της εταιρίας και σε συνδυασμό με το mail τους, πιστεύω πως υπάρχει θέμα στον ελκυσμό της καμινάδας. Όπως προανέφερα σε κάποιο ποστ μου, η καμινάδα του ξυλολέβητα συνδέθηκε στην ήδη υπάρχουσα κτιστή καμινάδα του λέβητα πετρελαίου.
Ο χαμηλός ελκυσμός προκαλεί μπούκωμα των καυσαερίων μέσα στον λέβητα με αποτέλεσμα να καπνίζει στο γέμισμα των ξύλων και στο τάμπερ και προβλήματα πίσσας στον θάλαμο. Ο υψηλός ελκυσμός αυξάνει την κατανάλωση, απώλεια θερμότητας μέσω της καμινάδας, μικρότερη απόδοση του λέβητα. Επίσης επηρεάζεται και η θερμοκρασία των καυσαερίων.
Από βδομάδα θα μετρήσουμε τον ελκυσμό της καμινάδας και θα κάνουμε τυχόν διορθώσεις - παρεμβάσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155539 από nick833
Αυτό είναι το καλό του φόρουμ. Μοιραζόμαστε εμπειρίες και γνώσεις, ώστε στο τέλος να ωφελιθούμε όλοι,(σχετικοί και μη).
Μου κάνει εντύπωση που δεν ανφέρθηκαν στην ρύθνιση του δευτερεύοντος αέρα.
Εσύ τι διαφορές είδες στην θερμοκρασία καυσαερίων και στον καπνό του τάμπερ, με τις δοκιμές που έκανες τραβόντας, η πιέζοντας το πειράκι;

Είπες ότι η καμινάδα σου είναι 12μ. Τι διάμετρο έχει; Πως είναι το κομμάτι που την συνδέει με τον λέβητα (μονωμένο, ινοξ, κάθετο, οριζόντιο); Έχεις κλείσει την σύνδεση της με τον πετρελαιολέβητα, για να μην χάνεται ο ελκυσμός;

Καπνίζει πολύ όταν ανοίγεις την πόρτα για να βάλεις ξύλα; ή σε μερικές περιπτώσεις;
Εμένα καπνίζει πολύ όταν ανοίγω και έχει κάψει μόνο τα μισά από τα προηγούμενα ξύλα. Αυτό που κάνω σε τέτοια περίπτωση είναι να ξεκρεμάσω την αλυσίδα του τάμπερ, ώστε να κλείσει. Έτσι μειώνεται ο καπνός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155559 από jamiespoursas
Όντως, στην ρύθμιση του αέρα δεν αναφέρθηκαν καθόλου, ούτε και βρήκα κάτι σχετικό στο διαδίκτυο. Ο καπνός από το τάμπερ στην παρούσα φάση προκαλείται από τα μικρής διαμέτρου ξύλα. Με τις δοκιμές που έκανα με τον δευτερεύοντα αέρα δεν είδα μείωση της θερμοκρασίας στα καυσαέρια.
Σχετικά με την καμινάδα θα προσπαθήσω να παραθέσω φωτογραφίες.


Αυτές οι δυο είναι του ξυλολέβητα.

Αυτή είναι του λέβητα πετρελαίου, στην οποία έβαλα κλαπέ για να μην επιστρέφει καυσαέρια στον λέβητα πετρελαίου.




Οι τελευταίες 4 είναι εξωτερικά του σπιτιού (η σύνδεση του καπναγωγού του ξυλολέβητα στην ήδη υπάρχουσα κτιστή καμινάδα).
Μιλάμε για inox αμόνωτη ότι είναι εσωτερικά του λεβητοστασίου. Για την κτιστή δεν παίρνω όρκο για τίποτα. Οι inox λογικά είναι Φ150 (όσο λέει και ο κατασκευαστής).
Ακούω παρατηρήσεις!




Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155574 από dimlyk
αρκετες κλειστες γωνιες στο ξεκινημα της καμιναδας ...αλλα και αρκετο υψος ....το καπελο ομως σε τι υψος βρισκεται σε σχεση με τον κορφια ....αν υπαρχει κεραμοσκεπη ?
υπαρχει και δευτερη καμιναδα στην ιδια κτιστη η με ξεγελαει η φωτο?
η δευτερη καμιναδα στην κορφη ειναι τζακι με περιστροφικο καπελο ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155587 από nick833
Αν ήμουν στην θέση σου, θα με φόβιζε η στιγμή που θα έπρεπε να καθαρίσω αυτή την καμινάδα !!!
Ας ελπίσουμε να μετρήσεις καλό ελκυσμό.

Πες μας και αν καπνίζει πολύ όταν ανοίγεις την πόρτα για να βάλεις ξύλα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ