Λεβητας πελλετ - δοχειο αδρανειας

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154836 από THEOSER
Καλησπέρα σε όλους. Έχω λέβητα πέλλετ μάρκας PELLAS X και πρόσφατα αγόρασα δοχείο αδράνειας OEG 500 λίτρων. Το διαμέρισμά μου είναι 110 τ.μ. στον τρίτο όροφο οικοδομής και ο λέβητας είναι τοποθετημένος στο υπόγειο. Πέρσι έκαψα 4,5 - 5 τόνους πέλλετ με θερμοκρασία δωματίου στους 21- 22 βαθμούς και έβαλα το δοχείο αδράνειας με την ελπίδα να κάνω εξοικονόμηση στην κατανάλωση πέλλετ, ωστόσο διαπίστωσα ότι καίω πολύ περισσότερο και συγκεκριμένα περίπου τρία σακιά των 15 κιλών την ημέρα. Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια λύση για να μειωθεί η κατανάλωση του πέλλετ ή πρέπει να κλάψω τα λεφτά που έδωσα για το δοχείο αδράνειας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154838 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Λεβητας πελλετ - δοχειο αδρανειας
Όχι δεν μπορείς να κάνεις οικονομία με το δοχείο αδρανείας όταν αυτό συνδυαστεί με καυστήρα πέλλετ ή καυστήρα πετρελαίου.
Δυστυχώς κακή επιλογή ρώτησες κάποιον Μηχανολόγο για να σου κάνει έναν υπολογισμό των απαιτούμενων θερμίδων του σπιτιού σου?
Ο καυστήρας πέλλετ συμπεριφέρεται σαν καυστήρας πετρελαίου και ανταποκρίνεται άμεσα στις
ανάγκες του σπιτιού σου και έτσι προσφέρει γρήγορα θερμότητα στο σπίτι με αποτέλεσμα ο θερμοστάτης να τον απενεργοποιεί το γρηγορότερο δυνατό. Το σπίτι τώρα παγιδεύει τη θερμότητα και λειτουργεί σαν ένα τεράστιος χώρος αδρανείας για θερμοκρασίας Ελλαδας.
Όταν οι θερμοκρασίες είναι πάνω των 8 c τότε η άμεση θερμανση κάνει και οικονομία λοιπόν.
Όταν η θερμοκρασία πέφτει για μικρό διάστημα κάτω των 8 τότε πάλι κάνει οικονομία.
Όταν η θερμοκρασία βρίσκεται για πολύ καιρό κάτω των 8 τότε το δοχείο ίσως μπορεί να εξοικονομίσει κάτι σε σπίτια με κακή μόνωση.
Η λύση στο θέμα σου είναι μικρότερες θερμοκρασίες επιλογής 60-65 και ένα BY-PASS που θα επεμβαίνει μόνο σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και έτσι θα παρακάπτει το δοχείο όταν αυτές ανέρχονται.

κάπως καύσιμο.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154839 από χρηστος8
Το δοχειο αδρανειας απαιτει ενεργεια για να ζεσταθει και δεν παραγει...
Τα λεφτα που εδωσες για το δοχειο... δεν ξερω αν θα τα κλαψεις... ομως σιγουρα πρεπει να αναθεωρησεις την χρησιμοτητα τους.
Εχεις αμεσοτητα και ταχυτητα θερμανσης...και σιγουρα το πελλετ ενα φτωχοτερο σε αποδοση καυσιμο απο το πετρελαιο την χρειαζεται.
Εγω σε σπιτι 120τμ με ταρατσα καιω 6 με 6,5 τονους πελλετ με συνεχομενη θερμανση 24 ωρες το 24ωρο στους 23 βαθμους.
Η θερμανση λειτουργει απο 0κτωβριο μεχρι Απριλιο χοντρικα...εχοντας κι εγω 500αρι δοχειο αδρανειας μονιμα στους 64 βαθμους ολο το χειμωνα.
Τι μαρκα ειναι ο λεβητας;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154840 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Λεβητας πελλετ - δοχειο αδρανειας
Που μένεις?
Έχεις καταγράψει μέσες ελάχιστες και μέσες μέγιστες θερμοκρασλιες?
Έχεις σπίτι σε απομονωμένη περιοχή κα χτυπιέται από ανέμους?
Υπάρχει μόνωση?
Ένα σπίτι 120 τ.μ απαιτεί περίπου 15-18 kw/h με ΔΘ-18-20 c.
ΔΗΛ.120 x 2,5 x 20 x2,8= 16,8 kw/h περίπου.
As πούμε ότι για συνεχόμενη ΔΤ 20 απαιτείται 8 ωρη λειτουργία /24 ωρο.
Τότε θα πρέπει να ισχύει 16,8x 8=135 kw περίπου.
135/5 kw pellet=27 kg pellet/24h.
Όμως κατά τη διαρκεια της ημέρας σε ποσοστό πάνω των 65-70 % η θερμοκρασία ανέρχεται συνήθως πάνω από τους 10 ακόμη και για τις πιο κρύες ημέρες στο μεγαλύτερο μερος της Ελλάδας.
Αυτό σημαίνει ότι οι θερμιδικές ανάγκες μειώνονται δραστικά και μειώνονται οι ώρες λειτουργίας του καυστήρα πέλλετ.
Αν ο κοχλίας γράφει συνήθως και κατά μέσο όρο των 180 ημερών του Χειμώνα 70 λεπτά με μία παροχή κοχλία στο μ. όρο των 25 κιλών την ώρα θα κάψει 30 κιλά την ημέρα.
30 κιλά χ 180 ημ.=5,2 τόνους την σεζόν αρκεί η καύση να έχει απόδοση πάνω των 90%.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154842 από THEOSER
Απαντήθηκε από THEOSER στο θέμα Λεβητας πελλετ - δοχειο αδρανειας
Pellas x. Το εχω ρυθμισει στους 65 βαθμους να σβηνει και να αναβει οταν πεφτει η θερμοκρασια του λεβητα 15 βαθμοι. Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι αργα φθανει τους 65 βαθμους και σχετικα γρηγορα ξεκιναει τημ λειτουργια του. Οποτε λειτουργει πολλες ωρες και δεν κανω οικονομια. Μπορει ο θερμοστατης μου να μην αναψει 3 ωρες αλλα δυστυχως ο λεβητας θα λειτουργει κοντα 2 ωρες. Μηπως θελει συγκεκριμενη ρυθμιση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154843 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Λεβητας πελλετ - δοχειο αδρανειας
Τα παρακάτω τα εγραψε ο THEOSER απλά τα εβαλε σαν αναφορά μαλλον στο ποστ του Στάθη:

Αρχικα ευχαριστω πολυ για την γρηγορη και αναλυτικη ενημερωση.
Οι θερμιδες που χρειαζεται το σπιτι μου ανερχονται σε 20000-21000. Ο υπευθυνος εγκαταστασης εβαλε ηλεκτροβανα ουτως ωστε τα νερα του δοχειου να κυκλοφορουν με το αναμμα του θερμοστατη και οχι συνεχομενα.
Η θερμοκρασια του λεβητα ειναι στους 65 βαθμους (ενιοτε την κατεβαζω), αλλα το βασικο προβλημα ειναι οτι καθυστερει να την φθασει (περιπου 1,5 ωρα για 15 βαθμους). Σημερα αγορασα αυστριακο πελλετ και αισιοδοξω να μειωθει ο χρονος.
Το δευτερο μεγαλο προβλημα ειναι οτι αφου σβησει ο λεβητας μετα απο λιγη ωρα αναβει παλι. Το ρυθμισα να αναβει οταν πεσει η θερμοκρασια του λεβητα 15 βαθμους, αλλα μετα θελει πολυ ωρα για να ξαναφθασει τους 65 βαθμους. Ανεβασα τις kw στις 22 αλλα παραλληλα ανεβηκε και η καταναλωση του πελλετ (4,5 κιλα την ωρα). Τι ειναι καλυτερο να κανω; Αυτο που με συμβουλευσατε για να παρακαμπτεται το δοχειο (by pass), θελει καποιο επιπροσθετο εξαρτημα;
Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ